שתף קטע נבחר

הצעה: פטור מצבא? תוכיחי שלמדת במוסד דתי

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון בהצעת ח"כ ישראל חסון לחייב מועמדות לשירות המצהירות כי הן דתיות להמציא תעודה, המוכיחה שלמדו לפחות שנתיים במוסד חינוך דתי מוכר. אם לא תהיה להן תעודה כזו, הן יצטרכו לשכנע את אנשי לשכת הגיוס

האם עימות קואליציוני נוסף מול המפלגות החרדיות יתרחש כבר בשבוע הבא? ביום ראשון תדון ועדת השרים לענייני חקיקה בבקשתו של ח"כ ישראל חסון (קדימה) להקשיח באופן משמעותי את הקריטריונים לשחרור מצה"ל של נשים המצהירות כי הן דתיות. החוק יעלה לקריאה טרומית ביום רביעי.

 

נשים דתיות וצה"ל - כתבות נוספות ב-ynet:

 

כדי "לסבך" את חברי הקואליציה שקוראים בפומבי לשוויון בנטל, יבקש ח"כ חסון כי ההצבעה תהיה שמית. לפיכך ח"כים שונים, בעיקר מסיעות ישראל ביתנו והעצמאות, ייאלצו לעמוד מאחורי הצהרותיהם.

 

אילוסטרציה. שוויון בנטל (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
אילוסטרציה. שוויון בנטל(צילום: חיים צח)

 

כיום, די בכך שמועמדת לשירות תצהיר כי היא שומרת דת וכשרות כדי להשתחרר. הצעת החוק החדשה תחייב את המתגייסות לאמת את הצהרתן באמצעות תעודה המוכיחה שלמדו לפחות שנתיים במוסד חינוך דתי מוכר. מי שלא תהיה ברשותה תעודה כזאת - למשל מכיוון שחזרה בתשובה בגיל מאוחר - תצטרך לשכנע את הפוקד בלשכת גיוס כי היא דתייה.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

הדיון ביום ראשון יתקיים שבועיים אחרי הופעתה של ראש אכ"א, אלוף אורנה ברביבאי, בפני ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, אז הציגה נתונים מדאיגים הנוגעים להשתמטות נשים על רקע דתי.

 

אין זו הפעם הראשונה שהצעה מסוג זה מגיעה לדיון בכנסת. בעבר הלא רחוק הגישו חברי הכנסת מהקואליציה מירי רגב (ליכוד) ומשה מוץ מטלון (ישראל ביתנו) הצעה דומה, אולם היוזמה נדחתה בלחץ הסיעות החרדיות המתנגדות לחוק. כדי להילחם בכל זאת בתופעה, הקימה הממשלה ועדה המורכבת מהח"כים חסון, מטלון, משה גפני (יהדות התורה) ואריאל אטיאס (ש"ס) שתגיש המלצותיה.

 

ההצעה עלולה להגביר את המתח בקואליציה מול הסיעות החרדיות, שטוענות

שהממשלה לא עושה די כדי למתן את מה שהן מגדירות "הסתה נגד חרדים" במסגרת הסערה סביב הנושא הדרת נשים. כמו כן, רק אתמול, ולמורת רוחם של השותפות החרדיות בממשלה, עבר חוק רבני צוהר הפותח את אזורי הרישום לנישואין וגירושין ללא קשר למקום המגורים.

 

ח"כ מירי רגב מהליכוד אמרה על הצעת החוק: "כיו"ר ועדת כח אדם ומילואים, הנתונים שהוצגו הם קשים. אחת מכל שתי נשים משתמטות משירות, והרוב על הצהרת דת כוזבת. אין לי בעיה שחיילות דתיות ימלאו את החובה אזרחית שלהן באמצעות שירות אזרחי, אבל מי שאינן דתיות ומצהירות שהן כאלה - זה חמור בעיניי. אין לנו הפריבילגיה להשתמט, ולכן החוק נכון. אני יודעת ששר הביטחון מנסה לקדם חוק דומה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
כיום מספיק להצהיר שהמועמדת שומרת דת (אילוסטרציה)
צילום: אפי שריר
מומלצים