שתף קטע נבחר

חרדים התפרעו בבית שמש: "היו רעבים לעימות"

הפגנה בבית שמש הפכה להתפרעות של מאות חרדים, ששרפו פחים, יידו אבנים וחסמו כביש. "ביטלו להם עצרת, אז הם רצו עימות, חשבו שהמשטרה באה להסיר שלטי צניעות". 3 נעצרו, בהם אשה עם אבן בידה, מה שגרר הפגנה וחסימה גם בי-ם

ההתפרעות אמש (יום ה') בבית-שמש, שבמסגרתה שרפו מאות חרדים פחים, חסמו כביש ויידו אבנים על שוטרים, התפתחה במהלך הפגנה שבועית שגרתית של חרדים. שוטרים הוצבו בעיר, ובקרב החרדים נפוצה שמועה כי יש כוונה להסיר "שלטי צניעות".

 

ההתפרעות נרשמה בסמוך לבית הספר "אורות", שהיה בשבוע האחרון בכותרות אחרי שהתפרסם כי אחת התלמידות בו, נעמה מרגוליס בת ה-8, ספגה השפלות ויריקות מחרדים בדרכה לבית הספר בטענה שלבושה "אינו צנועה". בבית הספר הזה גם התקיימה שלשום הפגנת האלפים נגד הדרת נשים וביזוין. במהלך ההפגנה הערב נעצרו שלושה חשודים בהתפרעות.

 

חרדים במקום ההתפרעות בבית שמש ()
חרדים במקום ההתפרעות בבית שמש

 

אמש אמורה הייתה להיערך בבית-שמש הפגנה של חרדים נגד הסרת שלטים המורים לנשים להתלבש באופן צנוע וללכת במדרכות נפרדות מאלה של הגברים, אולם היא בוטלה כדי לא לקשור בין המאבק בשלטים לבין המאבק בבית הספר לבנות. איש העדה החרדית שמואל פפנהיים סיפר: "הרבה אנשים התרכזו ליד בית הספר 'אורות'. הם באו להפגין והיו רעבים לעימות עם המשטרה מפני שביטלו את העצרת שתוכננה להערב".

 

מעצר אחד החרדים בבית שמש (צילום: יעקב לדרמן, אתר בחדרי חרדים) (צילום: יעקב לדרמן, אתר בחדרי חרדים)
מעצר אחד החרדים בבית שמש(צילום: יעקב לדרמן, אתר בחדרי חרדים)

 

פפנהיים סיפר שכששוטרים הגיעו למקום, החלו להישמע צעקות "נאצים" ואבנים נזרקו. המשטרה עצרה אשה עם אבן, ואז נהרו למקום עוד חרדים רבים. אחד התושבים החרדים אמר: "אני מתנגד לאלימות, אבל מתנגד גם לשנאת החרדים שהבאתם לכאן. אנשים יוצאים החוצה כי הם כועסים. אנחנו חיים כאן את החיים שלנו על פי ההלכה מאז ומתמיד, ומסרבים לקבל את ההתערבות שלכם". אל עבר צוות של ערוץ 10 יודו אבנים ושמשות הרכב שבו נסעו נופצו.

 

בעקבות מעצר האשה בבית שמש הפגינו גם עשרות חרדים בירושלים, וחסמו את רחוב שמואל הנביא הסמוך לשכונת בית ישראל. חרדים בעיר אמרו כי הם נדהמו ממעצרה של האשה ואמרו כי מדובר בצעד נדיר, שהם אינם יכולים להשלים איתו. "השוטרים לקחו אותה, למרות שכל חטאה היה שהיא הביעה את זעה על מעצר אחר", סיפרו המפגינים, "מזל שבמשטרה תפסו מהר את הראש והבינו שנעשתה טעות, אחרת העיר הזו הייתה בוערת". האשה עצמה שוחררה כעבור זמן קצר. חרדים סיפרו כי מנהיג פלג ה"קנאים" בבית שמש, הרב נתן קופשיץ, שוחח עם מפקדי המשטרה במקום.

 

אתמול בבוקר נראה שהרוחות בבית שמש נרגעו מעט, כשנעמה מרגוליס חזרה לבית הספר "אורות" מחופשת החנוכה מבלי שיירשמו אירועים חריגים. אמה הדסה אמרה כי "התחושה היא שאנחנו בדרך לניצחון בשביל כל מדינת ישראל".

 

ביום שלישי, שעות לפני עצרת ההמונים בבית שמש, ערך ראש העיר משה אבוטבול מסיבת עיתונאים, שבה הכריז: "אין שום סיבה שאדם ירים יד על חברו, בוודאי לא כלפי ילדות קטנות חסרות ישע". "בית שמש מוקיעה כל התנהגות כזו", הבהיר

אבוטבול, חרדי בעצמו, "מקומו של אדם אלים מאחורי סורג ובריח. אני קורא למשטרת ישראל לפעול ביד קשה נגד כל המתפרעים, ושלא יסתתרו מאחורי פסקי הלכה". למרות זאת, בהפגנה קראו לו רבים מהדוברים והמשתתפים להתפטר.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניצל אתמול את הבמה בבסיס חיל האוויר בחצרים, בטקס "מסדר כנפיים" של סיום קורס טיס, ואמר למסיימות הקורס, חמש במספר: "אין הוכחה גדולה יותר לאבסורד הדרת הנשים מההתייצבות שלכן כאן על מגרש המסדרים. אין מקום להדרת נשים במדינת ישראל, ואמר כאן הרמטכ"ל בצדק - המבחן הוא היכולות. מי שעומד או עומדת במבחן היכולות - מקומם איתנו. במדינה שבה נשים יושבות בתא הטייס, במדינה הזו נשים יישבו בכל מקום".


פורסם לראשונה 29/12/2011 23:42

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרדים בבית שמש, אמש
נעמה מרגוליס. שוב בבית הספר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים