שתף קטע נבחר

טרכטנברג: יש לקצץ בתקציב הביטחון עבור חינוך

הפרופ' שעמד בראש הוועדה לשינוי חברתי כלכלי תקף את הממשלה על שאינה מיישמת את מסקנות הדו"ח שהגיש "אין הצדקה לדחיית חוק חינוך חובה חינם לבני 6-3", אמר והוסיף: "צריך היה לאשר את מס העשירים"

פרופ' מנואל טרכטנברג דיבר הבוקר (ו') במסגרת "שישי כלכלי" של הקתדרה במוזיאון ארץ-ישראל בת"א ותקף את הממשלה על כך שאינה מיישמת את מסקנות הדו"ח שהגישה הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי בראשותו. טרכטנברג קרא לממשלה ליישם באופן מיידי את מסקנות פרק החינוך בדוח הוועדה וטען כי אין שום הצדקה לדחייה ביישומן.

 

  • אושרה העברת 1.6 מיליארד שקל לביטחון

  • הורים מוחים: "אנחנו קורסים, גן יקר משכר דירה"

 

"לא אתן לכך את ידי ואראה זאת בחומרה אם הממשלה לא תיישם את המהלכים בתחום החינוך", אמר. "יש מגבלות תקציביות ואני האחרון שאזלזל בצרכים ביטחוניים, אך לא ייתכן שפרק החינוך לא ייושם החל מ-2012", אמר טרכטנברג לאור האור הירוק שנתנה הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון ביום רביעי האחרון, להעביר 1.6 מיליארד שקל לתקציב הביטחון.

 

 "ניתן ליישם את ההמלצות בנושא החינוך כי ניתן לקצץ בביטחון כ-3 מיליארד שקלים מבלי לפגוע במשימות החשובות המוטלות על מערכת הביטחון", טען. "הקיצוץ אפשרי, בין היתר, משום שהייתה חריגה כלפי מעלה בתקציב, של שני מיליארד שקלים, לעומת מתווה ברודט. צריך לייעד את הרזרבות בתקציב המדינה למטרה זו, למדינה יש את המשאבים".

  

בראש ההמלצות כלולים שלושה צעדים שמטרתם לשנות את מערכת החינוך לגילאים הצעירים ולהקל את הנטל המוטל על כתפי ההורים לילדים בגילאים אפס עד 12:"יישום חוק חינוך חובה חינם לגילאים שלוש עד שש יישום יום לימודים ארוך לגילאים 6 עד 12 והעברת האחריות על מערכת החינוך לגילאים אפס עד שלוש (פעוטונים) ממשרד התמ"ת למשרד החינוך.

 

שהנבחרים יסבירו לציבור מדוע לא אושר "מס העשירים"

בנוסף טרכטנברג הביע תמיהה על כך שהוצא סעיף "מס העשירים" מהצעת החוק המתבססת על פרק המסים בדו"ח ועדת טרכטנברג. הסעיף ממליץ על הטלת מס של 2% על הכנסות גבוהות במיוחד (כמיליון שקל בשנה). "עד היום לא ברור לי למה לא אישרו את הסעיף הזה ולא הצלחתי לקבל הסבר מספק מהממשלה. אני חושב שהציבור צריך לדרוש הסבר כזה מנבחריו".

 

המלצות המיסוי של ועדת טרכטנברג שאושרו סופית במליאת הכנסת בשבוע שעבר. לאחר ש"מס העשירים" כבר אושר בממשלה ובוועדת כספים, הוסר הסעיף בלחץ של גפני מגרסת החוק שהגיעה לאישור בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. לשכת רואי חשבון, לשכת עורכי הדין ולשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל (להב) - אלו הגופים ששכנעו את יו"ר ועדת כספים ח"כ משה גפני להעלים את "מס העשירים". 

 

הממשלה כן אישרה המלצות שייכנסו לתוקפן ביום א' הקרוב 1 בינואר 2012. בין השאר החליטה הממשלה לאשר את ביטול המכסים על מוצרי יבוא שאין להם ייצור מקומי, הורדת מכסים על קניות באינטרנט, הורדת מיסי הקנייה על מוצרי אלקטרוניקה, וביטול התוספת למס על הדלקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנואל טרכטנברג. מה קרה למס העשירים?
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים