שתף קטע נבחר

גינגריץ' בוכה, רומני עולה. מי ינצח באיווה?

לפי הסקרים, המועמד המוביל בפריימריז של הרפובליקנים באיווה הוא מיט רומני. ומה עושים האחרים? ניוט גינגריץ' בכה באסיפת בחירות, ריק פרי השקיע את כל כספו ומישל בקמן איבדה את יו"ר מטה הבחירות

למה יורדות הדמעות מעצמן? עד לבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית באיווה יש עוד שלושה ימים, אבל המועמד ניוט גינגריץ' כבר בוכה. נראה כי אפילו מאחורי הפוליטיקאי הוותיק והקר, מסתתר פן אנושי.

 

ארצות הברית בוחרת - כל החדשות

פרי וגינגריץ' כשלו ברישום ולא ירוצו בווירג'יניה

בוש האב תומך במיט רומני במירוץ הרפובליקני

רפובליקנים נגד גינגריץ': "צריך להתרחק ממנו"

 

באסיפת בחירות בבית קפה בעיר דה מוין החל גינגריץ' לדבר על אמו קייט שמתה ב-2003 ממחלת הסרטן. גינגריץ' השתנק והחל לבכות, ולאחר שהתעשת אמר: "אלו בעיות אמיתיות של אנשים אמיתים".

 

בבורסה הפוליטית עסקו הלילה (שבת) בשאלה האם הבכי יועיל לו בבחירות עצמן. לפני ארבע שנים הילרי קלינטון נוצחה על ידי ברק אובמה באיווה, אך ניצחה אותו בניו המפשייר, ניצחון שלדעת פרשנים, התאפשר רק משום שקלינטון בכתה בעת האסיפה במדינה.

 

 

לגינגריץ' יש סיבה טובה לבכות. בימים האחרונים הוא הותקף קשות והפך לשק החבטות של יריביו הפוליטיים. גלישתו במדרון הסקרים הייתה מהירה וכואבת. כמה כואבת? כואבת עד כדי כך שדוברו של גינגריץ' אמר שכל תוצאה שאיננה המקום האחרון באיווה תהיה בסדר. משום שאין לו סיכוי סביר לנצח בניו המפשיר, תולה גינגריץ' תקווה בבחירות בדרום קרוליינה, כנקודת ההצלה של הקמפיין שלו.

 

נאבקים לנצח באיווה

סקר של רשת הטלוויזיה NBC תומך בממצאי סקר קודם של CNN המצביע על קרב צמוד בין מיט רומני לרון פול על הניצחון באיווה. רומני, שזכה ל-23% אחוזי הצבעה, מוביל על פני פול ב-2%. 

 

ממצא מעניין שעולה מהסקרים, הוא פיצול קולות של הנוצרים האוונגליסטים, המהווים כ-60% אחוז מכלל המצביעים הרפובליקנים, לטובת המועמד מיט רומני. בשל המצב הכלכלי האוונגליסטים מרוכזים פחות בנושאים חברתיים, ומלוכדים יותר ברצון להביס את אובמה. על פי כל הסקרים, לרומני הסיכוי הטוב ביותר מלכל מועמד רפובליקני אחר.

 

מיט רומני עצמו מפגין ביטחון רב באשר לסיכוייו לנצח באיווה, ומתנהל כאילו היריב שלו הוא הנשיא אובמה עצמו. רומני תקף את אובמה על אמירה כי המצב הכלכלי היה יכול להיות גרוע יותר. "זה הולך טוב עם מרי אנטואנט", לעג רומני לאובמה. "לנו אכפת מאמריקה והוא סיים עכשיו עוד משחק גולף".

 

גינגריץ' בוכה ורומני מוביל. מי ינצח באיווה? (צילום: AP) (צילום: AP)
גינגריץ' בוכה ורומני מוביל. מי ינצח באיווה?(צילום: AP)

 

באשר למועמדים האחרים, מצבם אינו מזהיר. רון פול סופג ביקורת כבדה על יחסו לשחורים והומוסקסואלים. הערות נשמעות גם סביב הסכנה שהוא עלול להוות לביטחון הלאומי מול איראן. כמה מהמועמדים הזהירו כי עמדותיו בנושאי חוץ אינן תואמות את אלו של המפלגה הרפובליקנית ומתאימות יותר לשמאל הקיצוני.

 

ריק פרי ומישל בקמן, מצידם, נלחמים באיווה על הישרדות הקמפיין שלהם. פרי השקיע באיווה כמעט את כל כספי הקמפיין שלו, ומישל בקמן קמה בוקר אחד רק כדי לגלות כי יו"ר מטה הבחירות שלה באיווה, קנת סורנסון, ערק למחנה של רון פול.

 

בקמן האשימה את ראש המטה העריק כי הוא שוחד על ידי אנשיו של פול. "הוא אמר לי שהציעו לו כסף", אמרה בקמן לכתבים ביום שישי. סורנסון, חבר בסנאט של מדינת איווה, הודיע ביום חמישי שהוא מעביר את תמיכתו לרון פול, מהלך המצביע על כך שמישל בקמן, שהובילה בחודש אוגוסט בסקרים של איווה, גלשה לתחתית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גינגריץ'. האם הבכי יעזור?
צילום: AFP
רומני. מוביל בבחירות
צילום: AP
רון פול. עמדות קיצוניות במיוחד
צילום: AP
ריק פרי. השקיע את כל כספי הקמפיין באייווה
צילום: רויטס
מישל בקמן. הפסידה את יו"ר מטה הבחירות
צילום: רויטרס
מומלצים