שתף קטע נבחר

ירושלים: הפגינו עם טלאי צהוב נגד "הדרת חרדים"

ילד יהודי נושא טלאי צהוב ומרים זרועותיו בכניעה - זה המראה הקשה שניסו מאות מפגינים חרדים לצרוב בתודעת הציבור החילוני. המפגינים מחו על "היקום הציוני, שמשתולל בהתקפה חסרת תקדים על החרדים" בעקבות סוגיית הדרת הנשים. מפגין: "החילונים מתנהגים אלינו כמו נאצים"

כל האמצעים כשרים במפגן נגד "היקום הציוני". תחת הכותרת "הדרת חרדים" התקבצו הערב (שבת) מאות מפגינים בכיכר השבת בירושלים, כשחלקם עונדים טלאי צהוב במחאה על "ההתנהגות הנאצית" של הציבור החילוני כלפיהם בסוגיית הדרת הנשים. המפגינים מוחים על מה שהם מכנים "הסתה תקשורתית" נגדם בעקבות עלייתה לכותרות של האלימות נגד נשים במרחב הציבורי. 

 

ילד חרדי בהפגנה הערב (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
ילד חרדי בהפגנה הערב(צילום: נועם מושקוביץ)

 

  

ילדים עם טלאי צהוב בהפגנת החרדים  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ילדים עם טלאי צהוב בהפגנת החרדים (צילום: אוהד צויגנברג)

 

מארגני ההפגנה קראו להשתתפות של אלפים, אך רק כמה מאות הפגינו. אחד מעונדי הטלאי ניסה להסביר ל-ynet את פשר הדבר. הוא אמר כי ענידת הטלאי מסמלת את "ההתנהגות הנאצית" של החילונים כלפי החרדים.

 

נער מפגין, הערב בירושלים. תלמידי ישיבה: "כאן בשביל הכיף" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
נער מפגין, הערב בירושלים. תלמידי ישיבה: "כאן בשביל הכיף"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

שני מפגינים אחרים, אזרחי ארה"ב שלומדים בישיבה במאה שערים, אמרו כי הם יודעים שמדובר בפריט מהשואה, ואמרו כי הם משתתפים בהפגנה "בשביל הכיף". במקום נראו גם שני ילדים לבושים פיג'מות פסים, המזכירות את מדי אסירי המחנות, שעליהן טלאי צהוב.

 

הכרזה הקוראת להמונים להשתתף במפגן ההזדהות (צילום: בועז פיילר) (צילום: בועז פיילר)
הכרזה הקוראת להמונים להשתתף במפגן ההזדהות(צילום: בועז פיילר)

 

"מבזה את השואה ואת הילדים"

ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, התבטא נחרצות נגד השימוש בילדים וכינה אותו "גימיק תקשורתי". קדמן אמר ל-ynet כי מדובר בתופעה חמורה ללא קשר לזהות המפגינים ולמטרות ההפגנה: "אני יוצא נגד השימוש הציני הזה באופן נחרץ. זה שימוש שכל כולו אומר 'בוא נגביר את האמוציות ונציג את הילדים בחזית', במקומות שעלולים להיות מסוכנים להם ויכולים להידרדר לאלימות".

 

ההפגנה הערב. "גאים ביהדותנו" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
ההפגנה הערב. "גאים ביהדותנו"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

"יש כאן שימוש בלתי נסבל בסמלים של השואה. זה מבזה את השואה ומבזה את הילדים. הילדים הם לא לוח מודעות ולא דגל שמנפנפים בו בראש חוצות. זה לא משהו שהילד בחר ולא הילד רוצה בו. המשמעות היא שמבוגרים הופכים את הילדים לגימיק תקשורתי. אותם מבוגרים צריכים להבין שילדים הם לא כלי נשק ולא אמצעי יחצ"נות".

 

"פרהסיה חילונית-חולנית"

בכרוזים שעיטרו את כיכר השבת נכתב כי "היקום הציוני, שמשתולל בהתקפה חסרת תקדים על הציבור החרדי, המואשם בשמירת כללי הצניעות והקדושה כפי הנדרש בהלכה". הכרוז מחה על הניסיון למנוע הפרדה של נשים באוטובוסים,

 בפתחי בתי כנסת הומי אדם ועל כך שאין הסכמה ציבורית שבתוך השכונות החרדיות יגיעו הבנות לבית הספר בלבוש צנוע בלבד. הם יצאו נגד "בנות שמלבושן הלא צנוע (בלשון המעטה) מכאיב ופוגע בתושבים ששילמו ממיטב כספם על מנת לגור בחממה היהודית הרחק מהפרהסיה החילונית-חולנית, המצרה את צעדיו של ירא השם".

 

הקהל נקרא לשאת טלאי צהוב, "כדי לבטא הרגשתנו מול מסע הרדיפות האכזרי המתנהל כנגד היהדות החרדית שהגיעה בימים אלו לממדים מבהילים". 

 

בהכנת הכתבה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילד חרדי מפגין בירושלים
צילום: אוהד צויגנברג
המקור: התמונה המצמררת מהשואה
צילום: יורגן שטרופ מאי 1943
ההפגנה נגד הדרת נשים בבית שמש
צילום: גיל יוחנן
קדמן. "הילדים הם לא לוח מודעות או דגל שמנפנפים בו"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים