שתף קטע נבחר

תשובה לרה"מ: "חינוך חינם מגיל 3 אינו מספיק"

בתגובה להצהרת נתניהו על כוונתו ליישם את החוק בנושא בשנה הקרובה, אמרה חברת ועדת טרכטנברג כי "צריך שיהיה ברור לכולם שהחלק הארי של ההמלצות נוגעות לטיפול בילדים הרכים". באוצר רומזים: הכסף יגיע משקיפות בתקציב הביטחון

"יישום חוק חינוך חינם לגילאי 3-4 הוא רק חלק קטן בלבד מהמלצות ועדת טרכטנברג, והוא אינו מספק", כך אמרה היום (א') ל-ynet פרופסור פנינה קליין, חברת הוועדה, שהתייחסה להצהרות ראש הממשלה כי הוא מתכוון ליישם את החוק הקיים כבר יותר מ-25 שנה במהלך שנת 2012. באוצר רומזים שהכסף הדרוש לחוק - כשני מיליארד שקל בשנה - יגיע משקיפות בתקציב הביטחון.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

קליין, כלת פרס ישראל לחינוך וחברה בסגל אוניברסיטת בר אילן, הדגישה כי היא "לא רוצה לקלקל את מה שכבר הושג, אבל צריך שיהיה ברור לכולם שהחלק הארי של המלצות טרכטנברג בתחום החינוך נוגעות לטיפול בילדים הרכים ולהיעדר הפיקוח וההדרכה במעונות היום ובמסגרות של הטיפול בפעוטות ותינוקות".

 

מוקדם יותר היום, אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה כי הוא מתכוון להעביר את חוק חינוך חינם מגיל 3 במהלך שנת 2012. נתניהו אמר כי "זהו חוק שמחכים לו 63 שנה".

 

נתניהו, היום. "63 שנה לחוק" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו, היום. "63 שנה לחוק"(צילום: רויטרס)
 

באחרונה נערכו במשרדי האוצר והחינוך ליישום החוק שהתקבל עוד בשנת 1984, אך לא יושם בשל חוק ההסדרים, בטענה שאין תקציב ליישמו. בשנת 1999 החוק תוקן שוב ונקבע כי יש ליישם אותו בהדרגה תוך עשר שנים, והראשונים ליהנות ממנו יהיו ילדים משכונות ויישובים חלשים.

 

לדברי קליין, "הגילאים הרכים הם קריטיים להתפתחותו של הילד, אך לצערי מחקרים מראים כי רק אחת מתוך עשר מסגרות לגיל הרך הפועלות בישראל עומדת בסטנדרטים של איכות בכל הקשור לבטיחות ופדגוגיה. התוצאה היא שאנו פוגעים בהתפתחותם של הילדים ומסכנים את בריאותם ועתידם".

 

קליין ביקרה גם את התנהלות הפוליטיקאים ואמרה כי "לצערי, אני חושבת שהם שמים דגש בעיקר על התחומים שבהם ניתן לראות תוצאות מיידיות כמו מתן חינוך חינם לגילאי 3-4, אך מנגד, תחומים שההשלכות שלהם יהיו רק לטווח הארוך - כמו הגדלת המעונות וקביעת סטנדרטיזציה ואכיפת החינוך בגיל הרך - נדחים למועדים רחוקים יותר".

 

מחפשים תקציב

המלצות ועדת טרכטנברג לחינוך כוללות, בין היתר, העברת האחריות על תחום הטיפול בגיל הרך ממשרד התמ"ת למשרד החינוך, האצת תהליך חקיקת חוק הפיקוח על מעונות היום ומתן שתי נקודות זיכוי מס לגבר - עבור כל ילד עד גיל 3. כמו כן, הומלץ להביא ליישום מלא של חוק חינוך חינם לגילאי 4-5 עד 2016.

 

לאחרונה, הצהיר שר החינוך, גדעון סער, על תמיכתו ביישום מלא של המלצות ועדת טרכטנברג כבר השנה, לרבות העברת האחריות של הפעוטות למשרד החינוך ומתן חינוך חינם לגילאי 3-4. בנוסף, הקים סער ועדה בראשות מנכ"לית המשרד, דלית שטאובר, שתפקידה לפעול ליישום מלא של כל ההמלצות בדו"ח העוסקות בענייני חינוך.

 

במשרד האוצר עדיין לא יודעים מהיכן יגיע התקציב למימוש החוק - כ-2 מיליארד שקל בשנה לאורך חמש שנים, ואנשיו מנהלים מגעים מול משרד ראש הממשלה בנושא. שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר בעבר כי שקיפות בתקציב הביטחון שווה שני מיליארד שקל בשנה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אביטל להב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. התחייבות ל-2012
צילום: רויטרס
סער. ועדה משרדית
צילום: אוהד צויגנברג
פנינה קליין בישיבת ועדת טרכטנברג
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים