שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  החרם נגד ישראל: "אל תארחו את הבימה"

  ארגון החרם הישראלי דורש מהנהלת תיאטרון הגלוב בלונדון שלא להציג בבכורה את גרסת תיאטרון הבימה ל"סוחר מוונציה", ולבטל את השתתפותו בפסטיבל Globe To Globe. לתפקיד מעורר המחלוקת של שיילוק היהודי לוהק יעקב כהן

  הגרסה של הבימה למחזה "הסוחר מוונציה" מאת שייקספיר, שעתידה להציג בבכורה בתיאטרון הגלוב בלונדון בחודש מאי הקרוב, מעוררת התנגדות לא רק בקרב חברי אגודת הידידים של התיאטרון הלאומי. לפני כחודש פרסם ערוץ התרבות של ynet טענות של חברים באגודת הידידים של הבימה שגרסו כי מדובר במחזה מסית ומלבה אנטישמיות. "זהו חומר נפץ בתקופה מעורערת גם ככה", אמרו אז המתנגדים להפקת המחזה בתיאטרון הלאומי הישראלי.

   

  במהלך סוף השבוע פנה ארגון BoycotIsrael, בו חברים ישראלים ופלסטינים שקוראים לחרם בינלאומי על ישראל, להנהלת תיאטרון הגלוב - ודרשו לבטל לאלתר את השתתפות תיאטרון הבימה בפסטיבל Globe To Globe. במכתב מפורט של הארגון נכתב בין היתר: "תיאטרון הבימה הישראלי אמור להציג בפסטיבל הקרוב את 'הסוחר מוונציה' וכפי שפורסם באתר האינטרנט שלכם ההצגה כוללת את שיילוק 'דמות היהודי המפורסמת ומעוררת המחלוקת שיש בקאנון התיאטרוני' - מה שבאופן טבעי מעורר בעיות קשות ודילמות לתיאטרון ישראלי".

   

  הארגון מצטט את דבריו של אילן רונן, מנהלו האמנותי של הבימה ל-ynet, לפיהם התיאטרון הלאומי הישראלי לא התחמק מטיפול בנושאים הבעיתיים שמעלה המחזה. "לדברי רונן ההפקה של הבימה תשים דגש על נושאים כמו שנאת זרים - קרי רדיפת היהודי באופן פרטיקולארי אך גם שנאה שמופנית כלפי מיעוטים אתניים ודתות באופן כללי", נכתב במכתב להנהלת הגלוב שמדגיש עם זאת כי עמדתו הרשמית של תיאטרון הבימה הראויה לכאורה לשבחים, עומדת בניגוד לעמדת הנהלתו בנושא השטחים הכבושים.

   

  "המדיניות הישראלית בנוגע לנושא מעורר מחלוקת זה, השפיעה לאחרונה משמעותית ובאופן ישיר על תחום התיאטרון בישראל", הדגישו חברי ארגון החרם נגד ישראל בהתייחסם למכתב האמנים שנחשף ב-ynet ובו הביעו עשרות שחקנים ויוצרים את התנגדותם להופיע באריאל ובהתנחלויות נוספות בשטחים.

   

  "למרות הצהרותיה הנהלת תיאטרון הבימה נקטה בעמדה שמרוחקת מאד ממחויבות חברתית", נכתב עוד במכתב שהדגיש: "בטענה שמדובר בתיאטרון 'לא פוליטי' החליטה ההנהלה להופיע שוב ושוב בהתנחלויות בגדה המערבית 'כמו בכל מקום אחר'. יתרה מכך ההנהלה הבטיחה באופן ספציפי לשרת התרבות הישראלית, לימור לבנת, 'לטפל בכל בעיה שעלולה למנוע את ההופעות בשטחים' ולהפעיל לחץ על שחקנים סרבנים שיאלצו לפעול בניגוד לצו מצפונם.

   

  במשך חודשים תיאטרון הבימה אכן שלח את שחקניו לקיים מופעי תיאטרון בהתנחלויות על בסיס קבוע. כאזרחים ישראלים שמוטרדים עמוקות מעתידם של כל אנשי האזור, אנו מבכים את הגישה הזו. איננו יכולים שלא לראות את עמדת הבימה בשני הנושאים - הצגת 'הסוחר מוונציה' בלונדון והופעות באופן קבוע בהתנחלויות - כאי התאמה פנימית. בהזמנת הבימה להופיע בלונדון אתם תומכים בעקיפין בהחלטת הנהלת התיאטרון בכל הנוגע לדיון בהופעות בהתנחלויות ולוקחים צד נגד השחקנים והמחזאים הישראלים בעלי המצפון שסירבו להופיע בהן".

   

  הבימה: לא מתעסקים בחרמות

  בתוך כך הודיע היום הנהלת תיאטרון הבימה כי את תפקיד שיילוק יגלם בהפקה החדשה השחקן יעקב כהן. מדובר בליהוק מפתיע בעיקר בשל שמות של מועמדים מובילים אחרים לתפקיד שעלו בחודשים האחרונים ובהם השחקנים יגאל נאור ויגאל שדה.

   

  מנכ"לית תיאטרון הבימה, אודליה פרידמן, אמרה בתגובה לטענות ארגון BoycotIsrael: "אנחנו לא מתעסקים בחרמות. בהבימה מתכוננים למסע וחושבים שמדובר בתעודת כבוד למדינת ישראל ככלל ולתיאטרון הלאומי בפרט. ההזמנה מטעם תיאטרון הגלוב בלונדון היא אחת מתוך שורה של פרויקטים בינלאומיים שתיאטרון הבימה יצר בשנים האחרונות ובכללם פרויקט משותף עם תיאטרון השאובינה הגרמני ובחירתו של המנהל האמנותי, אילן רונן, לתפקיד נשיא ארגון תיאטראות אירופה".

   

  פסטיבל Globe To Globe ייערך בלונדון כחלק מאולימפיאדת התרבות שתקדים את המשחקים האולימפיים בבירת אנגליה. הפסטיבל ייפתח ב-23 באפריל, יום הולדתו של וויליאם שקספיר, וישתתפו בו 37 מדינות שיציגו את מחזותיו של הגאון הבריטי בשפות שונות.

   

  ההפקה הישראלית בבימויו של אילן רונן ובתרגום חדש לעברית מאת דורי פרנס, תציג בבכורה ב-10 במאי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אודליה פרידמן, מנכ"לית הבימה: לא מתייחסים לחרמות
  צילום: מרב יודילוביץ'
  לאתר ההטבות
  מומלצים