שתף קטע נבחר

נשיא העליון המיועד: "תדמית אפורה, שופט מצוין"

השופט אשר גרוניס, המיועד לרשת את דורית ביניש כנשיא ביהמ"ש העליון, זכה לשבחים מגורמים משפטיים בכירים: "אין ספק שהוא יכול לכהן כנשיא". הוא ידוע כמתנגד להתערבות בהחלטות הממשלה והכנסת, אך מתייצב להגנת זכויות אדם

מי אתה אשר גרוניס , נשיא בית המשפט העליון המיועד? לדעת אחדים הוא שופט אפור, אך גורמים משפטיים בכירים מהללים: גרוניס שופט קפדן, חרוץ והגון. הוא ידוע בהתנגדותו לאקטיביזם השיפוטי, אך גם ממהר להתייצב להגנת זכויותיהם של מיעוטים.

 

עוד ידיעות על מינויו של גרוניס:

חוק גרוניס אושר בקריאה טרומית: "מדרון חלקלק"

תחום התמחותו של גרוניס הוא משפט אזרחי ומסחרי - בעיקר פשיטות רגל. הוא נוהג לכתוב פסקי דין קצרים, והוא בעל הספק מצוין. "יש לו תדמית של איש אפור, והוא שונא טרחנים שמאריכים בכתיבה, אולם הוא שופט מצוין, ואין ספק שהוא יכול לכהן כנשיא בבית המשפט העליון", אמר גורם משפטי בכיר.

 

נוטה לכתוב פסקי דין קצרים, ויש לו הספק מצוין. גרוניס (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נוטה לכתוב פסקי דין קצרים, ויש לו הספק מצוין. גרוניס(צילום: גיל יוחנן)

 

שופטי בית המשפט העליון סבורים כי מינוי גרוניס טוב. הוא נחשב בעיניהם לשופט מצוין, חרוץ וישר, שאינו מתרועע עם פוליטיקאים, ודוגל בדרך המחשבה שלו גם כאשר דעתו במיעוט.

 

גרוניס נחשב שופט קפדן והגון. "גרוניס מתנגד לאקטיביזם שיפוטי, ונחשב למינימליסט בכל מה שקשור להתערבות בחוקי הכנסת והממשלה", אמר גורם משפטי בכיר אחר. גרוניס התנגד לביטול חוק האזרחות, ובמשך מספר שנים אף פסק נגד התערבות בית המשפט העליון בנושא פרס ישראל.

  

עם זאת, הנשיא המיועד מיייחס חשיבות יתרה לשמירה על זכויות האדם. אם יהיה חוק הפוגע אנושות בזכויות האדם, סביר מאוד כי גרוניס יחרוג ממנהגו ויתערב לביטולו. ביטוי לכך נתן, בין היתר, בפסק דין, שבו הביע התנגדותו לסעיף בחוק הנזיקין האזרחיים, הפוטר את המדינה מאחריות כלפי פלסטינים שנפגעו בפעילות צבאית שאינה לחימה.

 

אשר גרוניס נולד בשנת 1945 בתל אביב. ב-1969 קיבל תואר בוגר במשפטים מהשלוחה התל-אביבית של האוניברסיטה העברית. הוא בעל תואר שני מאוניברסיטת וירג'יניה ותואר דוקטור מאוניברסיטת יורק שבטורונטו. עם חזרתו לארץ ב-1976 לימד בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב במשך יותר מעשור.

 

משנת 1988 ועד 1996 שימש גרוניס שופט בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, ולאחר מכן עבר לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בשנת 2002 מונה זמנית לבית המשפט העליון, והמינוי הפך לקבוע לאחר כשנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שונא טרחנים שמאריכים בכתיבה. גרוניס
צילום: דן בלילטי
מומלצים