שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הכרייה בסמר נעצרה - אי אפשר לשקול את החול
  בשבוע שעבר נחשף ב-ynet, כי לטענת עדי ראייה המשאיות יוצאות מהשטח בלי ששוקלים את החולות הנלקחים מהדיונה הנדירה. השבוע עצר מינהל מקרקעי ישראל את העבודות, בגלל תקלה במשקל המוצב בשטח. בתוך כך הקבלן מאשים את פעילי הסביבה בחבלה בציוד. הפעילים מכחישים

  מינהל מקרקעי ישראל עצר השבוע את עבודות הכרייה בחולות בסמר עד לתיקון המשקל, שאמור לשקול את כמויות החול שיוצאות מהשטח. כך נודע היום (ג') ל-ynet. בשלב זה לא ברור מתי העבודות באתר יימשכו.

   

   

  כפי שנחשף ב-ynet, כבר ביום חמישי שעבר טענו עדי ראייה, שהמשאיות יוצאות מהשטח מבלי שהחול נשקל. בעקבות זאת פנה "אדם טבע ודין" בדחיפות למנהל אגף הפיקוח במינהל, בדרישה שיבדוק האם נמסרים כל הדיווחים באשר לכמויות החול הנלקחות מהמקום. "לדברי גורמים הנמצאים בשטח אשר פנו אלינו, משאיות החול היוצאות מן האתר אינן נשקלות על מתקן השקילה אשר הוצב במקום (ככל הנראה בגין תקלה כזו או אחרת במתקן השקילה)", נכתב בפנייה.

   

  עוד הודגש, כי שקילת החול באתר עצמו מתחייבת על פי תנאי המכרז. "זה לא מצב תקין", הסביר ל-ynet עו"ד אסף רוזנבלום, היועץ המשפטי של העמותה. "יש לשקול כל משאית לפני לפני שהיא עוזבת את האתר ולדווח למינהל על כמות החול שיוצאת ממנו. ברגע שלא שוקלים במקום, יכול להיות שהם הלכו למקום אחר להישקל, אבל גם יכול להיות שלא".

   

  הקבלן שמבצע את עבודות הכרייה, יוסי הראל, הכחיש ביום חמישי את ההאשמות. היום הוא טוען שחיבלו לו במשקל ובכוונתו להגיש תלונה במשטרה. את האצבע המאשימה הוא מפנה כלפי פעילי הסביבה שמתנגדים לכרייה ושנוכחים בשטח מאז החלו העבודות. "מה החוכמה פה? הם מתלוננים על זה שהם מחבלים? חמישה חודשים אני מחכה ולא פותרים את הבעיות. עכשיו הפסקנו את העבודה, עולה 5,000 שקל לתקן את המשקל". פעילי הסביבה מכחישים את הטענות.

   

  החברה להגנת הטבע: נמשיך להפגין נוכחות בשטח

  עבודות הכרייה החלו ביום רביעי שעבר, לאחר שהשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, דחה פשרה שהציע מינהל מקרקעי ישראל, לפיה ייכרו רק בשליש מהשטח שיועד לכרייה. המינהל נתן היתר לקבלן לכרות את החול מהדיונה, וסיכל את היוזמה של ארדן לבטל את הכרייה ולפצות את הקבלן. 

   

  ביום שהחלו העבודות התרחש באתר עימות אלים בין מתנגדי הכרייה למשטרה, בסופו נעצרו 8 פעילים, ביניהם סמנכ"ל החברה להגנת הטבע ניר פפאי. עד שעות הלילה שוחררו כולם עם צו הרחקה מהמקום. העימותים המשיכו ביום שלמחרת והקבלן לא הצליח לבצע את הכרייה במלואה, מאחר שעד בוא המשטרה למקום, מנעו ממנו המתנגדים להתקדם עם הדחפור.

   

  מהחברה להגנת הטבע, שפעיליה נוכחים בשטח, נמסר כי הם "מגנים כל סוג של פעילות חבלה ותומכים במיצוי הדין אם אכן חיבלו במתקן". עוד נמסר, כי הפעילים ממשיכים לשהות בשטח לצורך הפגנת מחאה שקטה, אך לא מפריעים לעבודות.

   

  חולות סמר ממוקמים בערבה הדרומית, כ-20 ק"מ מאילת. מומחים מגדירים אותם כנדירים ובעלי מגוון ביולוגי חשוב וייחודי. מזה כארבע שנים שתושבי האזור וארגוני סביבה מנהלים מאבק להצלתם מעבודות הכרייה, שמקודמות על ידי המינהל במטרה לספק חול לתעשיית הבנייה באילת. 

   

  לפני כחודש וחצי החל הקבלן לעבוד במקום וגם אז פעילי סביבה ותושבים חסמו את הטרקטורים בגופם. לאחר מכן הושג סיכום לפיו העבודות יופסקו ומאז התקיימו מגעים בניסיון להגיע לפשרה שכשלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המפגינים מריעים לעבודות הכרייה בשבוע שעבר
  צילום: דב גרינבלט
  מומלצים