שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן, נועם מושקוביץ

פרסום ראשון: החשמל יתייקר בכ-9%

חברת החשמל תבקש לאשר התייקרות של כ-9% החל מפברואר. מחירי החשמל ישלימו עלייה של כ-25% מאז אוגוסט. ברגע האחרון נמנעה התייקרות של 35%, כאשר האוצר העניק לחברה הנחה משמעותית במס על סולר והלוואת מדינה

חברת החשמל קיבלה מהאוצר הקלות פיננסיות שיאפשרו לה לדרוש העלאה של תעריפי החשמל בפברואר בשיעור של כ-9%. רשות החשמל, הגוף שמאשר את שיעור ההתייקרות המדויק שישלמו הצרכנים הסופיים, צפויה לאשר התייקרות החל מפברואר ושיעור העלייה המקסימלי יהיה של 9%. בסך הכל ישלימו מחירי החשמל עלייה של לא יותר מ-25% מאוגוסט.

 

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, העניק לחברת החשמל את הערובות הנדרשות לשיפור מצבה הפיננסי, שיאפשרו לה לסגת מייקור התעריפים שתוכנן - בשיעור של 35%. ההתייקרות הצפויה מצטרפת לשתי התייקרויות נוספות שאושרו מאז אוגוסט. באוגוסט אושרה התייקרות של כ-10% ובאוקטובר התייקרות של 4.7%.

 

בדיון חירום שהתקיים היום במשרד האוצר, בנוגע למשבר הדלקים שבו מצויה חברת החשמל, הנובע מהפסקת הזרמת הגז ממצרים ומהידלדלות מאגר ים-תטיס, התבקש שר האוצר, יובל שטייניץ, לאשר להנהלת חברת החשמל לייקר את התעריפים ב-35% החל מה-1 בפברואר.

 

שר האוצר הודיע כי הוא מתנגד להעלאת מחירים פתאומית שכזאת, והנחה את בכירי האוצר למצוא פתרון שיאפשר העלאה בשיעור חד-ספרתי. בעקבות זאת, אושרו שני צעדים שמטרתם להקל על המצוקה הפיננסית של חברת החשמל ולאפשר לה להעלות מחירים בשיעור של כ-9% ב-2012.

 

ראשית, העניק האוצר לחברת החשמל הנחה של 90% במס על סולר. שנית סוכם כי החברה, המצויה בחובות אקטואריים של כ-60 מיליארד שקל, תקבל הלוואת מדינה ל-3 שנים. באוצר מקווים שבמהלך 2013 תתחיל החברה לקבל גז ממאגר "תמר" ואז יבוטלו ההטבות. כמו כן, צופים כי החל משנת 2014 תתאפשר הורדה במחירי החשמל.  

 

ההעלאה מתוכננת החל מ-1 בפברואר והיא נובעת משיבוש הזרמת הגז המשמש להפקת חשמל, מאז הפלת השלטון במצרים. הגז שבו משתמשת חברת החשמל מגיע ממאגרים בחצי האי סיני וממאגר "ים-תטיס" שמול חופי הים התיכון.

 

בחודשים האחרונים פוצץ צינור הגז ממצרים 6 פעמים והגז במאגר ים תטיס הולך ואוזל. ב-2013 תתחיל חברת החשמל לקבל גז ממאגר "תמר" אבל עד אז היא סובלת ממחזור בגז וצריכה להשתמש בסולר, מוצר יקר בהרבה.

 

תגובות לכתבה

מרשות החשמל נמסר בתגובה: "רשות החשמל, הקובעת את תעריף החשמל, אכן פועלת באינטנסיביות בתקופה האחרונה יחד עם משרד האוצר ומשרד האנרגיה והמים על מנת לגבש מתווה ממשלתי כולל, בכדי למתן ולפרוס את עליית תעריף החשמל הצפויה בעיקר בשל שיבושים באספקת הגז הטבעי למשק האנרגיה הישראלי.

 

"לכן, כרגע איננו מעוניינים להתייחס למספרים שפורסמו. משרד האוצר, בשיתוף עם רשות החשמל אכן בוחן בימים אלה שימוש בכלים שונים העומדים לרשותם, כדי לסייע ולמתן ולפרוס את עליית התעריף לטובת הצרכנים .המהלך הכולל יחייב גם הירתמות מצד חברת החשמל".

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "החברה פנתה אל האוצר לקבלת סיוע תזרימי בעקבות הפסקת אספקת הגז המצרי והדלדלות הגז הישראלי. מתקיימים דיונים אינטנסיביים בנושא. לחברה לא ידוע כרגע על החלטות סופיות בעניין. החברה תדווח כחוק אם וכאשר יתקבלו כאלה".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "לא התקבלה כל החלטה באשר לתעריפי החשמל. שר האוצר הנחה את אנשי משרדו למצוא פתרון שימנע את העלאה הדרמטית של תעריף החשמל. סוגיית מצבה הפיננסי של חברת החשמל נמצאת בדיונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים