שתף קטע נבחר

נתניהו ייזום 4% קיצוץ רוחבי לחינוך חינם מגיל 3

המקל והגזר: ראש הממשלה שב והבטיח כי יפעל ליישום רפורמת החינוך של דו"ח טרכטנברג. המחיר: קיצוץ רוחבי. נתניהו: "אנו לא פורצים את התקציב, נמצא את המקורות המתאימים לכך וכל משרדי הממשלה ישתתפו". עדיין לא ברור אם משרד הביטחון יתרום למאמץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו שב והבטיח כי יישם חוק חינוך חובה חינם מגיל 3, זאת בניגוד למצב כיום שחוק חינוך חינם תקף רק עבור ילדים מגיל 5. לצורך כך, יפעל נתניהו להעביר קיצוץ רוחבי של 4% בין משרדי הממשלה. עדיין לא ברור אם משרד הביטחון יכלל בקיצוץ. "אנו לא פורצים את התקציב", אמר אמש (ג') נתניהו בירושלים. "כיוון שמדובר במשימה לאומית, אשר נמצא בראש סדר העדיפויות, נמצא את המקורות המתאימים לכך וכל משרדי הממשלה ישתתפו בזה כי זו משימה לאומית".

 

 

נתניהו, שאמר את הדברים במהלך טקס ההשקה הממלכתי של תכנית מרכזי המצוינות שנערך בבנייני האומה, הוסיף כי "ההמלצה המרכזית של טרכטנברג היתה לטפל בשורשים בחינוך חינם לגיל הרך החל מגיל שלוש. זה למעשה חוק שנקבע כבר בעבר, אך לא הונהג אף פעם. אנחנו החלטנו לאמץ פרק זה בהמלצות טרכטנברג ובשבוע הבא תובא לממשלה לאישור חוק חינוך חינם בישראל לגילאי 4-3 כבר במהלך שנת 2012 לקראת שנת הלימודים הבאה.

 

"משפחות רבות נאלצות בגלל הנטל הכלכלי להוציא אלפי שקלים על גנים פרטיים ואנחנו נפעל לתיקון המצב. בנוסף נסבסד כ-800 שקל על כל ילד מגיל שלוש. אני יודע שלאור זאת שהחינוך יהיה חינם, יהיה ביקוש רב ולכן החלטנו לבנות עוד למעלה מ-2,000 גני ילדים ציבוריים ומעונות יום שיתנו מענה לכ-30 אלף ילדים נוספים.

 

"כמו שהחלטנו להשלים את בניית הגדר כדי להגן על המדינה, הוספנו כסף ולקחנו ממקורות אחרים, לא ממנים פרויקט אחד על ידי יצירת חורים במקורות אחרים. מנואל טרכטנברג שנכח באירוע אמר בתגובה לדברי נתניהו: "אני מודה לראש הממשלה על המחויבות שלו לחינוך ילדי ישראל ויצירת רצף חינוכי מהגיל הרך ועד ההשכלה הגבוהה. המהלך יתרום רבות".

 

שר החינוך תומך

במסגרת התוכנית, יסבוסדו צהרונים לילדים בגילאי 9-3, קודם בישובים בדירוג סוציו-אקונומי נמוך ואחר כך בפריסה ארצית. בנוסף, תסבסוד רכישת ספרי לימוד, תשלום על טיולים ומימון סל תרבות להורים במצב סוציו-אקונומי נמוך.

 

המלצות ועדת טרכטנברג לחינוך כוללות, בין היתר, העברת האחריות על תחום הטיפול בגיל הרך ממשרד התמ"ת למשרד החינוך, האצת תהליך חקיקת חוק הפיקוח על מעונות היום ומתן שתי נקודות זיכוי מס לגבר - עבור כל ילד עד גיל 3. כמו כן, הומלץ להביא ליישום מלא של חוק חינוך חינם לגילאי 4-5 עד 2016.

 

יש לציין כי חוק חינוך חינם מגיל 3 היה קבור בחוק ההסדרים עד שנת 2008 ומאז 2009 קיימת תוכנית עבודה של הממשלה ליישמו עד 2016, בדיוק כמו שהמליץ טרכטנברג. תוכנית זו כבר יושמה לגבי 30% מהילדים בגילאי 5-4 בעיקר בפריפריה ובקרב השכבות החלשות.  

 

לאחרונה, הצהיר שר החינוך, גדעון סער, על תמיכתו ביישום מלא של המלצות ועדת טרכטנברג כבר השנה, לרבות העברת האחריות של הפעוטות למשרד החינוך ומתן חינוך חינם לגילאי 3-4. בנוסף, הקים סער ועדה בראשות מנכ"לית המשרד, דלית שטאובר, שתפקידה לפעול ליישום מלא של כל ההמלצות בדו"ח העוסקות בענייני חינוך.

 

בהכנת הידיעה השתתף תני גולדשטיין


פורסם לראשונה 03/01/2012 20:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: חיים צח
מומלצים