שתף קטע נבחר

"מל"ט ישראלי שריגל בטורקיה כמעט יורט"

בצל המתיחות בין ירושלים לאנקרה, דיווחו כלי תקשורת באיסטנבול כי מטוסי קרב הוזנקו לעבר מל"ט ישראלי מסוג "הרון" שחג במשך ארבע שעות מעל סוללות טילים וציוד מכ"ם בדרום המדינה. החיילים נטשו מחשש למתקפה

מל"ט ישראלי שחג מעל טורקיה כמעט ויורט על-ידי כוחות ההגנה האווירית של הצבא הטורקי - כך דיווחו היום (ג') כלי תקשורת באיסטנבול. שני מטוסי קרב מסוג 16-F הוזנקו לאזור, אך לא איתרו אותו. יצויין, כי בשנים האחרונות רכשה טורקיה מישראל 10 מל"טים מסוג זה.

 

עוד בחדשות ynet:

 

לפי הדיווח, "מל"ט ישראלי מסוג 'הרון' אותר כשהוא מרגל במשך ארבע שעות מעל מפקדה של חטיבה טורקית" במחוז הטאי שבדרום המדינה. כלי הטיס הישראלי, נטען בדיווח, ריחף מעל הכוחות הטורקים כדי לצלם סוללות טילים וציוד מכ"ם.

 

קצין טורקי הבחין באור לבן בוהק בשמיים, נטען בדיווח, וביקש מסמל בכיר בכוחות הנ"מ לוודא זאת. כאשר התקבל האישור לכך, נטשו כל החיילים את העמדה מחשש למתקפה.

 

קצין טורקי הבחין באור לבן בוהק בשמיים, שני 16-F הוקפצו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קצין טורקי הבחין באור לבן בוהק בשמיים, שני 16-F הוקפצו(צילום: AFP)

 

עם זאת, המכ"ם הטורקי המשיך לעקוב אחרי כלי הטיס הבלתי מאויש, בזמן שבצבא הטורקי המתינו לאישור ליירט אותו. בדיווח נכתב כי "קצינים בכירים בצבא לא השיבו לשיחת מרכז המכ"ם והמל"ט יצא מהאזור". בדובר צה"ל סירבו להתייחס לפרסום הטורקי. יש לציין שחיל האוויר שומר על תיאום מלא עם מקבילו הטורקי בכל הנוגע לטיסות במזרח הים התיכון.

 

ההרון הוא מל"ט המותאם לטיסה בגובה בינוני ולשהייה ממושכת באוויר. במהלך ניסויי הטיסה שלו, בוצעה טיסה רצופה של מספר רב של שעות, אך זמן השהייה באוויר בתצורה מבצעית נמוך יותר בשל משקל המטען. מלבד ישראל,

מפעילות את ההרון גם הודו וטורקיה, וגם צרפת מפעילה נגזרת שלו המכונה "איגל". ההרון יכול לשאת מגוון מטענים ייעודיים, ובעיקר אמצעי איסוף מודיעין אופטיים. הוא מסוגל להפעיל ארבעה חיישנים בו-בזמן.

 

בהתאם לתנאי המכרז לרכש המזל"טים בטורקיה, התעשייה האווירית הטורקית היא גם שותפה בפיתוח וייצור מל"טי ההרון, יחד עם התעשייה האווירית הישראלית וחברת אלביט.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריגל אחרי סוללות טילים? "הרון"
צילום: AFP
מומלצים