שתף קטע נבחר

קיצוצון בביטחון: 750 מיליון, במקום 3.5 מיליארד

שר האוצר הודיע כי בישיבת הממשלה הקרובה תעלה הצעה לקיצוץ מאות מיליוני שקלים בלבד מתקציב הביטחון, זאת במקום כמה מיליארדים כפי שתוכנן. השר הגדיר את המהלך כ"קיצוצון". לראשונה מ-1948, תקציב הביטחון יהיה חשוף לביקורת האוצר

העימות החזיתי בין משרד האוצר למשרד הביטחון, סביב הקיצוץ שהמליצה ועדת טרכטנברג לבצע בתקציב הביטחון קרוב לסיומו. שר האוצר, יובל שטייניץ, הודיע היום (ד') כי בישיבת הממשלה הקרובה תעלה הצעה מטעמו ומטעם ראש הממשלה לקצץ רק 750 מיליון שקל בתקציב הביטחון, לעומת ההצעה המקורית שדיברה על קיצוץ של 3.5 מיליארד שקל. כמו כן, יוחלט כי בניגוד למה שהיה נהוג מאז קום המדינה, תקציב הביטחון יהיה חשוף לביקורת של משרד האוצר, כמו תקציביהם של שאר המשרדים.

 

 

הקיצוץ הקטן, "קיצוצון" קרא לו השר, יצטרף לקיצוץ הרוחבי בשיעור של 4% שמתכנן ראש הממשלה לבצע בכל תקציבי המשרדים. בסך הכל תגייס המשלה בקיצוצים 1.5 מיליארד שקל למימון היישום של המלצות ועדת טרכטנברג בתחום החינוך, שגובשו בעקבות מחאת ההורים הצעירים בקיץ האחרון.

 

המלצות טרכטנברג קוראות ליישם את חוק חינוך חובה חינם מגיל 3, שאותו אישרה הכנסת ב-1984 והממשלה לא יישמה עד היום בטענה ל"מחסור במשאבים". עלות יישומו של החוק מוערכת ב-2 מיליארד שקל בשנה.

 

בנוסף תיזום המדינה את בניתם של מעונות יום ל-30 אלף ילדים ועוד כ-2,000 גני ילדים ציבוריים. כמו כן, תסבסד המדינה ספרי לימוד, סל תרבות וטיולים בביה"ס למשפחות מעוטות יכולת ותממן צהרונים בישובים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך.

 

הסכום שתגייס הממשלה בקיצוץ הקרוב אינו רחוק מלענות על הצרכים העולים מהמסקנות. עם זאת, במשרד האוצר מאמינים כי השקיפות והבקרה על תקציב הביטחון תחסוך למדינה כ-2 מיליארד שקל בשנה, שיסייעו גם הם במימון ההמלצות.

 

במסגרת השינוי, אנשי אגף התקציבים במשרד האוצר יוכלו לראות כיצד מתוכנן ומנוהל תקציב הביטחון, וכך לדעת האם מערכת הביטחון אינה מתחייבת בחוזים מעבר ליכולותיה, כי שאכן קרה לא פעם עד כה.

 

בנוסף, יקבל אגף הממונה על השכר באוצר את הסמכות לפסול ולאשר צעדים בתחום השכר במערכת הביטחון. אם אכן תאשר הממשלה ביום א' את הקיצוץ ונהלי הבקרה החדשים, יצטרף המהלך הזה להסכם המתגבש בנושא גמלאי מערכת הביטחון ושלוש המחלוקות מרכזיות בין שני המשרדים החזקים בממשלה ייפתרו לעת עתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד ברק
צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
יובל שטייניץ
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים