שתף קטע נבחר

קורבן ראשון לפריימריז: בקמן פרשה מהמרוץ

היא הייתה אמורה לסחוף את השמרנים והצעירים הרפובליקנים, אך מישל בקמן הגיעה רק למקום השישי בבחירות המקדימות באיווה, המדינה שבה נולדה, והודיעה במסיבת עיתונאים על פרישתה: "לא אמשיך במרוץ לנשיאות, לא התפשרתי על העקרונות שלי"

מישל בקמן - הסוף? יקירת תנועת "מסיבת התה", שנראתה לרגע במהלך החודשים האחרונים כתחליף שמרני, אותנטי ורענן למיט רומני כמועמדת הרפובליקנית לנשיאות, הודיעה הערב (יום ד') במסיבת עיתונאים על סופו של מסע הבחירות שלה. הסיבה: התוצאה הנמוכה שקיבלה בבחירות המקדימות באיווה, מדינה שבקמן הייתה צפויה לזכות בה להישג נאה. ynet העביר את מסיבת העיתונאים בשידור חי. 

 

הבחירות המקדימות במפלגה הרפובליקנית:

 

זכתה רק ל-5% באיווה, שם זכתה באוגוסט במשאל הפעילים הרפובליקנים (צילום: AP) (צילום: AP)
זכתה רק ל-5% באיווה, שם זכתה באוגוסט במשאל הפעילים הרפובליקנים(צילום: AP)

 

"לא אמשיך במרוץ לנשיאות", הודיעה בקמן במסיבת עיתונאים. "אני לא מצטערת, לא התפשרתי על העקרונות שלי ועל היושרה שלי". היא לא הביעה תמיכה במועמד אחר: "אנחנו צריכים להתלכד מאחורי המועמד של המפלגה. אמשיך להיות קול חזק". לדבריה, היא הייתה חלק ממאבק הרפובליקנים לבלימת "המדיניות הסוציאליסטית של אובמה". 

 

בקמן, חברת בית הנבחרים ממינסוטה שנולדה באיווה, הגיעה רק למקום השישי מבין המתמודדים הרפובליקנים, עם 5% בלבד מהקולות, מכת מוות לשאיפות שלה להגיע לבית הלבן ולממש את הכרזתה "להפוך את ברק אובמה לנשיא של קדנציה אחת". בהתאם, הודיע המטה שלה על ביטול יציאתה לדרום קרוליינה ועל כינוס מסיבת עיתונאים. גורם בסביבתה סיפר ל-CNN: "אין דרך אפשרית להמשיך בקמפיין".  

 

בקמן מנסה לשכנע בוחרים באיווה לפני חודשיים (צילום: AP) (צילום: AP)
בקמן מנסה לשכנע בוחרים באיווה לפני חודשיים(צילום: AP)
  

קודם לכן הודיע מושל טקסס, ריק פרי, שהגיע למקום החמישי עם 10% תמיכה שהוא חוזר לטקסס להעריך את מצבו ונראה שגם הוא עתיד להודיע על הקפאת מסע הבחירות. אולם, הוא הודיע לאחר כמה שעות ברשתות החברתיות: "אנחנו ממשיכים לדרום קרוליינה" - איתות על כוונתו להמשיך במרוץ, לפי שעה. הודעה על הקפאה במקום על פרישה מאפשרת למועמדים להמשיך לגייס תרומות כדי לכסות חובות.

 

מישל בקמן - המועמדת המבטיחה והפה הגדול:

עימות רפובליקני: בקמן גנבה לרומני את ההצגה

יצאה מהצל של פיילין. בקמן רוצה ללכת עד הסוף

רוצח סדרתי וחווה משפחתית: הפה הגדול של בקמן

 

פריצתה של בקמן לתודעה הלאומית הייתה בעימות המועמדים הרפובליקנים לפני יותר מחצי שנה. שם האפילה על המועמד המוביל, מיט רומני, והפתיעה את הפרשנים הפוליטיים. את הבמה ההיא ניצלה כדי לתקוף את הנשיא אובמה על המערכה בלוב: "אני, כנשיאה, אוביל - ולא אהיה כמו אובמה, זנב לצרפתים. לא הותקפנו ואין לנו סכנה, ולכן לא הייתי תוקפת בלוב. מי הם המורדים? יש ידיעות שהם מאל-קאעידה בצפון אפריקה".

 

נקודת השיא במסע הבחירות של בקמן הייתה במשאל הפעילים באיווה שנערך באוגוסט האחרון, שם ניצחה עם פי שלושה יותר קולות ממה שקיבל ריק סנטורום, ופי 10 יותר ממה שקיבל מיט רומני. היא הייתה לאשה הראשונה שמנצחת במשאל המתקיים מאז 1979.

 

אולם, מעבר לניצוץ ולרעננות שהביאה עמה בקמן, "הפה הגדול" שלה היה בעוכריה. לא אחת היא נתפסה באומרה חצאי-אמיתות, ואפילו שקרים בוטים. לפני כמה חודשים נבדקו 24 התבטאויות שונות שלה, 17 מהן היו שקר וכזב – לא נכונות עובדתית לחלוטין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בקמן מודיעה על הפרישה
צילום: AP
אומרת שלום. בקמן
צילום: רויטרס
מומלצים