שתף קטע נבחר

מקיין תומך ברומני: "יזנק לנשיאות בניו המפשייר"

הסנאטור שהתמודד בעבר מול רומני, התייצב לצדו בעקבות הניצחון באיווה וקרא גם לתושבי המדינה הבאה שתבחר את המועמד הרפובליקני לנשיאות, להעניק לו את קולם. "אובמה יכול לרוץ אבל הוא לא יכול להסתתר", הוסיף מקיין

המועמד הרפובליקני שכבר הפסיד לאובמה, מקווה שמיט רומני יצליח במקום בו הוא כשל. יום לאחר שזכה בבחירות המוקדמות באיווה בפער של 8 קולות בלבד, נהנה רומני מזריקת עידוד נוספת מכיוונו של הסנאטור ג'ון מקיין. השניים השתתפו אתמול (יום ד') בעצרת בניו המפשייר, המדינה שלדברי מקיין, "תזניק את רומני לנשיאות".

 

הבחירות המקדימות במפלגה הרפובליקנית:

יומו של המועמד הנידח. ריק סנטורום במרכז הבמה

קורבן ראשון לפריימריז: בקמן פרשה מהמרוץ

 

מקיין נחשב דמות אהובה בניו המפשייר, המדינה הבאה בה יתקיימו הפריימריז, ולכן תמיכתו נושאת שם משקל רב. ב-2000 תושבי המדינה העניקו למקיין את הניצחון בבחירות המקדימות על פני ג'ורג' בוש, וב-2008 הם בחרו בו שנית כמועמד הרפובליקני המוביל – הפעם מול רומני עצמו. אולם הסלידה הגלויה שהפגין מקיין כלפי רומני בשעה שהשניים היו יריבים, לא מנעה ממנו להתייצב עתה לצדו.

  

"שאף אחד לא יאמר שמיט רומני יוביל מאחור", הכריז מקיין בעצרת, בהתייחסו לביקורת על אובמה, שאפשר לנאט"ו ובייחוד לצרפת להוביל את המערכה בלוב. "רומני יוביל מלפנים", הוא פסק, וקרא לבוחרים בניו המפשייר להפוך את מיט רומני לנשיא הבא של ארצות הברית. "אובמה יכול לרוץ אבל הוא לא יכול להסתתר", הוסיף.

 

מקיין, שצפוי לסייע לרומני גם בדרום קרוליינה, חולק את עמדותיו החברתיות המתונות, וכמו רבים אחרים באליטת המפלגה הרפובליקנית, מעדיף לראות את רומני מייצג אותה בבחירות מול אובמה, ולא מישהו מהמועמדים השמרנים יותר כמו ריק סנטורום או ניוט גינגריץ'. רומני זכה באחרונה גם להכרזת תמיכה מצד ג'ורג' בוש האב, שהצהיר עוד לפני הבחירות באיווה כי "רומני הוא האופציה הכי טובה שלנו". לפי ההערכות, גורמים נוספים במפלגה הרפובליקנית יכריזו עתה על תמיכה בו.

 

בבחירות המוקדמות באיווה זכו רומני וסנטורום לכ-25% מהקולות, השמרן המבוגר ניוט גינגריץ' דשדש עם 13 אחוזים, ריק פרי, מושל טקסס שדעך לאחר שורת מבוכות בעימותים, זכה לכ-10 אחוזים בלבד, והמועמדת מישל בקמן, שקיוותה להפוך לנשיאה הראשונה בתולדות ארצות הברית, קיבלה רק 5 אחוזים.

 

בקמן הודיעה על הקפאת הקמפיין נוכח התוצאה המאכזבת, אולם פרי, שהישגו כלל לא היה מרשים יותר, הפתיע והודיע כי בכוונתו להמשיך במירוץ. לאחר ששב לטקסס להתייעצויות, החליט פרי לוותר למעשה על הבחירות הקרובות בניו המפשייר, שיתקיימו ביום שלישי הבא, ולהשקיע את מרב המאמצים בקמפיין בדרום קרוליינה, שבוחריה - בהם אוונגליסטים רבים - ייגשו לקלפי ב-21 בחודש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקיין. היקיר של ניו המפשייר
צילום: AP
רומני באיווה. "לא מוביל מאחור"
צילום: AP
מומלצים