שתף קטע נבחר

יהודים לסנטורום: די להציג עצמך כמועמד של ישו

המועמד הרפובליקני אוהב להדגיש את היותו מאמין נוצרי אדוק, אולם "הליגה נגד השמצה" לא רואה את הדברים בעין יפה: "המשמעות - שמי שלא נוצרי לא שייך. זו עמדה אנטי אמריקנית"

כוכבו של המועמד הרפובליקני ריק סנטורום דרך בעקבות ההישג המפתיע שלו בבחירות המקדימות באיווה, ועם ההצלחה מגיעה גם ביקורת על התנהלותו. הפעם המקור הוא הקהילה היהודית בארצות הברית.

 

המתמודד שהפתיע, ריק סנטורום:

 

לטענת "הליגה למניעת השמצה" (ADL), סנטורום השמרני מתעקש לערב במסע הבחירות שלו את אמונותיו הדתיות, וזו "התנהגות אנטי אמריקנית". הארגון תקף אתמול (יום ו') את הסנאטור לשעבר בעקבות דבריו באירוע בניו המפשייר, שבמהלכו הביא את דבריו לתחנת רדיו, שם המראיין הטיח בו: "אנחנו לא צריכים מועמד של ישו, אנחנו צריכים מועמד כלכלי".

 

סנטורום אמר כי השיב למראיין: "אנחנו תמיד צריכים מועמד של ישו. אנחנו צריכים מישהו שיאמין במשהו גדול יותר מאיתנו, ולא רק בכלכלה. הרי אז עולה השאלה, כשאנחנו אומרים 'אלוהים, ברך את אמריקה', אנחנו באמת מתכוונים לזה?".

 

סנטורום על רומני: "לא הזמן למועמדים בצבע דהוי" 


video platform video management video solutions video player

 

ראש הליגה, אברהם פוקסמן, כינה את דברי סנטורום "בלתי הולמים וחריגים". לדבריו, "המשמעות היא שאלו שמשתייכים לדת אחרת או לאף דת – אינם שייכים. פניות לבוחרים על רקע דתי פשוט אינן מקובלות והן אנטי-אמריקניות. יש לעודד את המצביעים לקבל החלטות על בסיס ההערכה של יכולות המועמד, היושרה שלו והעמדות הפוליטיות, ולא על סמך עוצמת אמונתו הדתית".

 

מאז ההישג הגדול שרשם סנטורום ביום שלישי בלילה, אז הפסיד למועמד מיט רומני בשמונה קולות בלבד, הוא נתקל בשורת שאלות קשות על עמדותיו בנושאים חברתיים. בכינוס במכללת ניו אינגלנד, למשל, הוא זכה לקריאות בוז על יחסו לציבור ההומוסקסואלים.

 

 

מיט רומני מוביל בסקרים בניו המפשייר ובדרום קרוליינה (צילום: AP) (צילום: AP)
מיט רומני מוביל בסקרים בניו המפשייר ובדרום קרוליינה(צילום: AP)

 

סנטורום נוהג להציג את עצמו כמגן מעמד העובדים, שמרן צרוף בנושאי חברה וכלכלה, שאף מתנגד להפלות גם לאחר אונס וגילוי עריות. העיתון "וושינגטון פוסט" פרסם לאחרונה תחקיר על עבודתו של סנטורום כשתדלן בקונגרס מ-2006, לאחר שאיבד את מושבו בסנאט, שבמהלכה הרוויח לכאורה מיליוני דולרים.

 

עיתונים אחרים פרסמו כתבות על תמיכתו בתקציבים לפרויקטים מיותרים ברחבי ארצות הברית, דוגמת "הגשר לשום מקום" באלסקה. ייתכן שהדיווחים העוינים כבר גובים את מחירם, לפחות מבחינת הצלחתו בסקרים. במשאל שערכה אתמול רשת NBC בניו המפשייר על-ידי רשת NBC, הוא זכה רק ל-13%, לעומת רומני הנהנה מ-42% ורון פול שקיבל 22%.

  

ההצבעה בניו המפשייר תתקיים ביום שלישי הבא, ובדרום קרוליינה ב-21 בחודש. במדינה הראשונה מבין השתיים יתקשו סנטורום ופול לעצור את רומני. אולם, ניו המפשייר נחשבה מלכתחילה למאחז של מושל מסצ'וסטס לשעבר, ודרום קרוליינה היא מדינה מסובכת יותר מבחינתו, עם אחוז גבוה של מצביעים נוצרים אוונגליסטים.

 

מה שכן יסייע לרומני היא תמיכת המושלת הצעירה של דרום קרולייני, ריקי היילי, שהופיעה לצדו. התמיכה הזו נחשבת להישג חשוב בגלל היותה נציגה של תנועת "מסיבת התה". לשאלה אם דרום קרוליינה תבחר במורמוני, היא השיבה: "כן. אם הם בחרו עבורי, בת 36 ממוצא הודי".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"להאמין במשהו גדול יותר". סנטורום
צילום: AP
פוקסמן. "בלתי הולם וחריג"
מומלצים