שתף קטע נבחר

עד המדינה יקבל מיליונים כדי להעיד נגד אולמרט

עד המדינה בפרשת הולילנד יקבל לפחות שני מיליון שקלים כדי להעיד נגד המעורבים בפרשה. ל-ynet נודע כי רק חובות המס שיימחקו לו מסתכמים בכמיליון שקלים. הבוקר נחשפו עיקרי ההסכם ב"ידיעות אחרונות": קצבה חודשית לשש שנים, הלוואה, מימון עורך דין וסגירת תיקים פתוחים

הסכם המיליונים. הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי עד המדינה בפרשת הולילנד, ש', יקבל מהמדינה יותר ממיליון שקל‬ עבור עדותו בפרשה. אלא של-ynet נודע כי הסכום שיקבל עד המדינה גדול בהרבה, ויעמוד לכל הפחות על שני מיליון שקלים. בין היתר, יימחקו לעד המדינה חובות לרשויות המס שרק הם מסתכמים בכמיליון שקלים.  

 

פרשת הולילנד: כל הנאשמים, כל העבירות

לכתב האישום המלא - הקליקו כאן

 

בימים הקרובים תעביר הפרקליטות לידי הסנגורים ב"פרשת הולילנד" את ההסכם עם ש‭,'‬ שמעיד נגד כל המעורבים בפרשה, ובהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ובכירים נוספים. במרכז הפרשה עומד, על פי כתב האישום, שוחד במיליוני שקלים שנתנו יזמי נדל"ן לאנשי ציבור בכירים כדי לשנות ייעוד קרקע לבנייה במתחם הולילנד בירושלים, ובאזורים נוספים. ביום חמישי הוגשו כתבי האישום בפרשה.

 

מעיקרי פרטי ההסכם עם ש‭,'‬ עולה כי הוא יקבל קצבה חודשית של יותר מ‭11-‬ אלף שקל למשך תקופה של כשש שנים. בנוסף קיבל העד הלוואה מהמדינה שתקוזז מדי חודש מהקצבה החודשית. לפי האומדן הזה יקבל ש' לידיו בסופו של דבר יותר ממיליון שקלים. כמקובל בהסכמים עם עדי מדינה, תיקים אחרים שיש למדינה נגד העד בנושאי מסים ייסגרו ויימחקו, בכלל זה חובותיו לרשויות המס. ל-ynet נודע כי רק חובותיו של עד המדינה לרשויות המס מסתכמים בכמיליון שקלים. כמו כן, ש' לא יועמד לדין על חלקו בפרשת הולילנד.

 

ראש הממשלה לשעבר, אולמרט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה לשעבר, אולמרט(צילום: גיל יוחנן)

 

לצד הטבות אלה המדינה תשלם לפרקליטיו של העד את שכר הטרחה עבור הגנתו, אם יוגשו נגדו תביעות אזרחיות כפועל יוצא של עדותו בפרשה. כבר עכשיו מתנהלת נגד ש' תביעה אזרחית שבה מתבסס התובע על עדותו במשטרה - ושכר הטרחה של עורך דינו ממומן על ידי המדינה. יש לציין כי המדינה לא תכסה תשלום כספים בהם יחויב ש‭,'‬ במקרה שיפסיד בתביעות אלה. כמו עדי מדינה רבים, יזכה גם ש' להגנה מפני איומים על חייו, שלהם כבר זכה לפי גורמים המצויים בפרטי החקירה.

 

ההסכם עם עד המדינה נחתם במעורבות פרקליט המדינה, פרקליט מחוז ירושלים, פרקליטת מיסוי וכלכלה מחוז תל-אביב וראש אגף חקירות במשטרה. בימים הקרובים הוא יועבר לרשות פרקליטי הנאשמים בפרשת הולילנד, ואז יוצגו פרטיו המלאים.

 

גורמים הבקיאים בהסכמי עדי מדינה, מציינים כי אחד הדברים יוצאי הדופן בהסכם הוא העובדה שהקצבה תשולם במשך מספר שנים רב. בדרך כלל נהוג לשלם לעדי מדינה קצבה חודשית עד לסיום עדותם, ואז סכום חד פעמי - שיכול להגיע לכמה מאות אלפי שקלים - המסיים את מערכת היחסים בין המדינה לעד.

 

יצוין כי לפני הגשת כתב האישום סוכם עם העד, כי אם החומר שיספק למשטרה לא יהיה מספק, ההסכם יבוטל. גורמים המכירים את ההסכם אמרו כי רשויות המס הסכימו לוותר על חובותיו של העד מאחר שהוא שקוע בקשיים כלכליים והאפשרות שישלם אותם לא עמדה על הפרק.

  

פרשת הולילנד נחשבת לפרשת השחיתות הגדולה שנחשפה במדינה. נוסף על עד המדינה אמורים להעיד במשפט 370 עדים. לפי האישומים בפרשה, הקצו יזמי נדל"ן גדולים מיליוני שקלים לתשלום שוחד לאנשי ציבור בכירים כדי לשנות ייעוד קרקע לבנייה במתחם הולילנד, בדרום תל אביב, בעתלית ובאילת. לפי כתב האישום היה עד המדינה אחראי על העברת תשלומי השוחד מהיזמים לאנשי הציבור. בין הנאשמים בקבלת שוחד נכללים ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ראש לשכתו שולה זקן, ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, מהנדס העיר בעבר, אורי שטרית ובכירים בוועדת התכנון והבנייה.

 

דובר משרד המשפטים אמר אתמול בעקבות פניית "ידיעות אחרונות": "בשלב זה איננו מתייחסים לפרטי הסכם עד המדינה ואין בכך לאשר או להכחיש דבר מן הנטען בפנייה".‬ פרקליטו של עד המדינה, עו"ד אמנון יצחקניא, סירב להגיב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתחם הולילנד
צילום: רויטרס
מומלצים