שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  די למכבסת המילים: סרוגייט היא זנות לכל דבר

  "בניגוד לרטוריקה היחצנית שמנסה לטשטש את הנזקים הגלומים בפרקטיקת הסרוגייט, מחקרים מצאו שאלימות, בדומה לזנות טיפוסית, היא גם מנת חלקה של הסרוגייט, וכן שלמרבית העוסקות במקצוע עבר של מערכות יחסים מורכבות עם גברים, וקושי ממשי בקיום מערכות יחסים נורמטיביות"

  בסופ"ש האחרון העניקה לנו שרית בראל הצצה אל "העולם המסתורי והמרתק" של טיפולי הסרוגייט. הצצה זו לא חשפה מאומה, ולמעשה שימשה כשופר נוסף לחזרה על מנטרות ידועות, מהן עולה כי פרקטיקת הסרוגייט אינה זנות, מאחר והיא מושתתת על יסודות של אהבה, וכל מטרתה לסייע לאותם אנשים אשר "נכויות שונות משתקות אותם פיזית ונפשית".

   

  עוד בנושא בערוץ יחסים:

  לא על המין לבדו: סרוגייט כבן זוג חלופי

  סרוגייט מדברת: בהתחלה חשבתי שזה מזעזע

  זנות אינה המקצוע העתיק בעולם, זנות היא פשע

   

  הקשר בין סרוגייט לזנות

  הרטוריקה היחצנית של פרקטיקת הסרוגייט מנסה לטשטש את הנזקים הגלומים בפרקטיקה זו על ידי כך שהיא מספרת לנו שמאחר והסרוגייט נדרשת לא רק לקיים יחסי-מין אלא גם להעניק תמיכה לנפשית למטופל, ודבר זה מתרחש לא בקרן רחוב אלא במרחב של קליניקה רפואית, יש בכך כדי להעניק נופך אחר, "רציני" יותר ו"אמיתי" יותר.

   

   

  הלכה למעשה, כשבוחנים את התנהלות פרקטיקת הסרוגייט, לא ממבט קצר-רואי אלא באופן מעמיק ודקדקני, מגלים שקשה מאוד להתעלם מיחסי המין המהווים חלק אינטגראלי מהטיפול. כך, מגלים גם שצריך לתת את הדעת על אלמנט התשלום ובעיקר, לזכור את ההשלכות והתובנות שצפות ועולות בדיעבד, כפי שאסביר להלן.

   

  מחקרים אשר בחנו את פרקטיקת הסרוגייט מצאו שאלימות, בדומה לזנות טיפוסית, היא גם מנת חלקה של הסרוגייט, כאשר היא נאלצת להתמודד עם מטופלים אגרסיביים, ציניקנים, פוגעניים ואובססיביים. כך גם נמצא שבדומה לזנות, על הסרוגייט להסתגל למצבים אינטימיים בהם היא נדרשת לבצע פעילויות מיניות שאינן מהנות, וזאת עבור מטופלים שאינם מושכים.

   

  בנוסף, אולי החמורה מכל היא הדיסוציאציה שהינה מנת חלקן של הסרוגייט. ממחקרים עולה כי ניתוק והפרדה הינם חלק מכונן ביכולת של הסרוגייט להמשיך ולשמש כסרוגייט. למנגנון זה השלכות קשות על מבנה הנפש והוא זה אשר גורם, בסופו של יום, להתפכחות הכואבת שבאה בדיעבד.

   

  בל נשכח גם את העובדה כי חלוקת הרווחים הינה עם צלע שלישית (המטפל המיני), תוך נתינות למרותה. מיותר לציין שאותה צלע שלישית במשולש זה, שאינו שווה שוקיים כלל וכלל, הינה עליונה ומכתיבה את הלך הדברים (מישהו אמר סרסרות?). כמו כן, יש לזכור כי מחקרים לימדו ואיששו שלסרוגייט עבר של מערכות יחסים מורכבות עם גברים, קושי ממשי בקיום מערכות יחסים נורמטיביות וזאת בדומה לרקע ממנו מגיעות נשים בזנות.

   

   

  יתרה מכך, רטוריקה זו מנסה בכל כוחה לבלבל אותנו בשימושה בלשון זכר או לשון נייטרלית מבחינה מגדרית. אכן, קיימים גם סרוגייט גברים עבור מטופלות נשים, בדיוק כמו שקיימת זנות גברית. אולם אין להתבלבל - רוב הסרוגייט הן נשים, רוב המטופלים הם גברים וזאת בדיוק כמו שהרוב בזנות הן נשים בעוד רוב הלקוחות הם גברים.

   

  לא יותר מאידיאליזציה צינית

  מדובר בעניין מגדרי גרידא, אשר יש לו השלכות על שימור העדר השוויון בין המינים בכך שהוא מקדש פרקטיקה אשר כל תכליתה הינה "ריפוי מיני" וסיפוק תועלת מינית לגברים, תוך עשיית שימוש ציני בנשים. אותה רטוריקה יחצנית המשבחת ומהללת את פרקטיקת הסרוגייט, חוטאת בהדחקה של הממצאים האמפיריים הקשים, ומבקשת לערוך אידיאליזציה שאינה במקומה לפרקטיקה זו.

   

   

  פרקטיקה זו הינה פרקטיקה קשה אשר מהווה נדבך נוסף לנגע הזנות הפושה במדינתנו. עלינו למגר את הזנות מאחר והיא באה לנצל בני אדם באשר הם לכל דבר ועניין, לעשות שימוש בגופם, לרמוס את נפשם וכבודם וכל זאת עבור תועלת אישית ובצע כסף. פרקטיקת הסרוגייט מתחבאת תחת כסות רפואית לגיטימית לכאורה, ולוקחת חלק פעיל במערכת המתחזקת והמאפשרת את שגשוגם באין מפריע של עסקים הסוחרים בגופן של נשים, תחת אצטלה "טיפולית".

   

   

  לאור כל זאת, יש מקום להפסיק את קשר השתיקה ולחשוף את האמת, אשר מתחבאת לא מאחורי אותן קליניקות נוצצות ומשגשגות, אלא בחייהן של הסרוגייט עצמן – בעברן, בחוויותיהן הקשות, בהדחקה ובעיקר – בהתפכחות הכואבת שמגיעה בדיעבד.

   

   

  מסכימים עם הכותבת? מחזיקים בדעה שונה? ספרו לנו בפייסבוק של ערוץ יחסים  

   

   

  • הכותבת הינה עורכת דין, מתנדבת ב"מכון תודעה" ועורכת המחקר "השלכות משפטיות של טיפול מיני באמצעות פרטנר חלופי בראי הפמיניזם המשפטי" (2011), לצורך עבודת תזה ללימודי מוסמך במשפטים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מקבע נורמות של ניצול נשים בחברה. סרוגייט כזנות
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים