שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה את הקיצוץ; תקציב הביטחון יגדל

יישום חוק חינוך חינם: ש"ס וסילבן שלום תמכו בקיצוץ 4% בתקציב משרדי הממשלה. יידחה קיצוץ 3 מיליארד שקל בתקצי הביטחון. התוצאה: 21 הצביעו בעד מול שמונה בלבד שהתנגדו. נתניהו: "תקציב הביטחון יהיה תחת פיקוח". שטייניץ: "העימות עם הרמטכ"ל מאחורי"

אחרי יום אינטנסיבי של משא ומתן וסחר מכר פוליטי ותקציבי, ראש הממשלה בנימין נתניהו הצליח לגייס רוב בהצבעה על הקיצוץ הרוחבי של ארבעה אחוז בתקציב משרדי הממשלה לטובת יישום חוק חינוך חינם מגיל 3 בישראל . ההצבעה אושרה ברוב של 21 תומכים מול שמונה מתנגדים. זאת, לאחר שמולאו דרישותיה של סיעת ש"ס.

 

בנוסף החליטה הממשלה כי הקיצוץ הרוחבי ידלג למעשה על תקציב הביטחון - 3 מיליארד שקל יקוצצו, אך המשרד יזכה לתוספות בהיקף של כ-3.5 מיליארד. חלק מתוספות אלה כפופות לצעדי התייעלות ופיקוח של משרד האוצר.

 

המהלך שאיפשר להעביר את ההצבעה היה אישור חריגות בקיצוץ למשרדי הפנים והשיכון, שהוביל את אנשי ש"ס לתמוך בקיצוץ. בהצבעה התנגדו רק אנשי ישראל ביתנו וסיעת העצמאות, למעט שרת החקלאות אורית נוקד. בסיום ההצבעה קיים ראש הממשלה מסיבת עיתונאים שהועברה בשידור חי ב-ynet.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

במסיבת העיתונאים אמר ראש הממשלה נתניהו: "קיבלנו החלטה תקדימית על שינוי סדר עדיפויות בישראל. מדברים על חוק חינוך חינם כבר 27 שנים, אבל עד עכשיו לא יישמו אותו. אנחנו מתקנים עיוות היסטורי וזאת ברכה גדולה. בספטמבר הקרוב יהיו רבע מיליון ילדים תחת המסגרת החדשה של חינוך חינם מגיל 3. זה יותר מכפול מהמספר הנוכחי.

 

"מעבר ליישום המלצות טרכטנברג, אנחנו נבנה ונסבסד צהרונים שההשתתפות בהם תהיה מותנית בעבודה. אני לא מדבר על רמת הכנסה אלא על עבודה: אנו מעוניינים לעודד הורים לצאת לעבודה על ידי כך שאנחנו מסבסדים יום לימודים ארוך.

אי אפשר לטפל בעץ החינוך אם לא מטפלים בכל מרכביביו, ולכן אנחנו מטפלים בשורשים.

 

נתניהו, היום. "תיקון עיוות היסטורי" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו, היום. "תיקון עיוות היסטורי"(צילום: רויטרס)

 

"לגבי שאלת הביטחון. דו"ח טרכטנברג דיבר במקור דיבר על כך שהמימון יבוא מתקציב הביטחון. שקלתי את העניין והגעתי למסקנה שלאור ההתרחשויות באזורינו, ועל רקע ריבוי האתגרים והאיומים, זה יהיה משגה גדול לקצץ בתקציב הביטחון ואף יש להגדילו. לכן - אנו מוסיפים שלושה מיליארד שקל לתקציב הביטחון. על מנת לייצר את המקורות הכספיים למה שתיארתי, נעשה משםהו שלא נעשה במשך 63 שנים. אנו מכניסים שקיפות ובקרה לתקציב הביטחון. זה יסייע לי ולראשי ממשלה בעתיד לעקוב אחר התקציב".

 

גדעון סער: "מדובר בהחלטות היסטוריות"

שר האוצר שטייניץ הוסיף: "העברנו בממשלה שתי החלטות ורפורמות היסטוריות שישרתו את מדינת ישראל שנים רבות קדימה - חינוך חינם מגיל 3 ושקיפות בתקציב הביטחון. לגבי החינוך, הממשלה הזאת השיקה שלוש רפורמות ענקיות בחינוך בקדנציה הזאת: באוניברסיטאות, בתיכונים ועכשיו לגיל הרך.

 

נתניהו וסער, הערב. "שינוי סדר עדיפויות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו וסער, הערב. "שינוי סדר עדיפויות"(צילום: גיל יוחנן)
 

"השקיפות והבקרה במערכת הביטחון יחסכו למדינת ישראל מיליארדים רבים של שקלים שיופנו לחינוך, לרווחה ולחיזוק הביטחון. זה טוב לדמוקרטיה, לכלכלת המדינה ולצה"ל. בזאת אנו משלימים רפורמה של נורמליזציה תקציבית במערכת הביטחון". 

 

על העימות מוקדם יותר עם הרמטכ"ל בני גנץ אמר השר שטייניץ: "הרמטכ"ל התנצל ואני מקבל את זה. אני חושב שזו הייתה מעידה קלה, ובגלל שמיד אמר שלא התכוון לדברים - אני רואה את הדברים מאחורינו".

 

שר החינוך, גדעון סער: "ההחלטות שהממשלה קיבלה הערב הן היסטוריות. צריך להתרגל לכך שגם החלטות בתחום החברתי צריך להגדיר כ'היסטוריות'. זה שינוי בסד העדיפויות הלאומי. השינויים האלה יורגשו כבר עם פתיחת שת הלימודים הבאה - באוגוסט".

 

לפני ההצבעה: גלגולו של הקיצוץ שכמעט נדחה

בשבת נדמה היה שההצבעה תידחה עקב התנגדות חריפה שביטאו שר החוץ אביגדור ליברמן, שר הביטחון אהוד ברק (עם שאר חברי סיעת עצמאות), ושר הפנים אלי ישי. במהלך היום הצליח ראש לשכתו של נתניהו, נתן אשל, לגשר בין עמדת ראש הממשלה לבין ש"ס, שהסכימו לתמוך בהצבעה.

 

אלי ישי. "לא על חשבון השכבות החלשות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אלי ישי. "לא על חשבון השכבות החלשות"(צילום: גיל יוחנן)

 

לקראת ההצבעה אמר השר ישי: "חוק חינוך חינם לגיל הרך הינו חוק ראוי ומבורך, אך רק בתנאי שאינו פוגע בשכבות החלשות. בהידברות מול האוצר הגענו להסכמה על ביטול הקיצוץ ברשויות המקומיות, על ביטול הקיצוץ בפרויקט שיקום שכונות, ועל מציאת מקורות אחרים למימון החוק. אנחנו מסירים את התנגדויותינו על מנת לחזק כלכלית את תושבי השכונות והשלטון המקומי".

 

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס: "המאבק הצודק למען שיקום שכונות הסתיים בהצלחה. אני מברך על ביטול מוחלט של הקיצוץ בסעיפים החברתיים במשרד השיכון. זו המשמעות של צדק חברתי,

שבו גם מעמד הביניים וגם השכבות החלשות דרים יחד - ולא אחד על חשבון השני. חינוך חינם מגיל שלוש זאת בשורה גדולה לזוגות צעירים".

 

מאמציו של אשל נמשו גם אחר הצהריים, אז שכנע גם את השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, לחזור בו מהצהרותיו ולתמוך בהצבעה. זאת על רקע הסכמתו של נתניהו לבטל את הקיצוץ של 30 מיליון שקל מתקציב משרדו.

 

הרמטכ"ל בני גנץ, שכבר התעמת היום עם שר האוצר יובל שטייניץ, הביע את חוסר שביעות רצונו מהמהלכים ואמר לאנשיו כי "מוכרים כאן את צה"ל בזול".

  

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 08/01/2012 16:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, הערב. המתנגדים התקפלו
צילום: גיל יוחנן
הרמטכ"ל גנץ. כבר לא זועם
צילום: גדי סיארה
שטייניץ. "מעידה קלה של הרמטכ"ל"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים