שתף קטע נבחר

צילום: יוני המנחם

קודם פייסבוק, אחר כך הכנסת: יאיר לפיד ברשת

אושיית התקשורת חוצה את הקווים לפוליטיקה. באינטרנט הוא כבר שולט עם עמוד פייסבוק וקומיקס שנעשה לכבודו

יאיר לפיד הודיע כעת רשמית את מה שחרושת השמועות אומרת כבר כמה שנים: הוא עוזב את התקשורת ונכנס לפוליטיקה. לפני יותר משנה עשה לפיד צעד מתבקש ונכנס סוף סוף לאינטרנט עם נוכחות רשת פומבית. פרופיל בפייסבוק הוא דבר מובן מאליו עבור ישראלים רבים, אבל לפיד הוא לא סתם גולש מן השורה. על כן במקום פרופיל רגיל, שמוגבל ל-5000 חברים, פתח לפיד דף של "דמות ציבורית", שעומד כרגע על 29,433 חברים.

  

לפיד סיפר על דף הפייסבוק בטורו האישי ב-7 ימים, כדי למשוך לדף את קהל קוראיו וכדי להבהיר שאכן מדובר בדף רשמי שלו. הסטטוס הראשון של לפיד שם עסק בעיתונות ובפוליטיקה: "שלום לכולם, פוסט ראשון. אחרי שיחת טלפון עם אלי ישי שרצה להודות לי על הראיון ביום שישי ב"7 ימים". אמרתי לו שעתונאים לא רואים בזה מחמאה כשהמרואיין מרוצה וצחקנו. הסברתי לו שמה שחשוב לי הוא דיאלוג אמיתי ונוקב".

 

יאיר לפיד: מהרשת לפוליטיקה (צילום: יוני המנחם) (צילום: יוני המנחם)
יאיר לפיד: מהרשת לפוליטיקה(צילום: יוני המנחם)

 

 לפיד עשה עשה שתי בחירות שאינן מובנות מאליהן לדף פייסבוק של דמות ציבורית: הוא מאפשר לגולשים לכתוב על הקיר שלו (למרות שיכול היה למנוע זאת, ולהגבילם לתגובות בלבד), והוא מציג בעמוד הנחיתה את הסטטוסים העדכניים ביותר (למרות שיכול היה לבחור להציג את הסטטוסים שלו, ואת אלה של הגולשים להגלות לתצוגה נסתרת שמצריכה הקלקה כדי להיות מוצגת). לפיד גם מגיב בחלק מהסטטוסים שהגולשים כותבים אצלו.

 

 

אחד מהמבקרים השנונים והקטלניים של לפיד היה גולש שהזדהה בפסבדונים "יאיר לפיד קומיקס". הגולש האנונימי יצר סטריפי קומיקס שבהם פירק וניתח אמירות של לפיד, כשהוא מעמת אותן עם פילוסופיה, לוגיקה, עובדות ועם אמירות סותרות של לפיד עצמו. לפיד הפגין הומור עצמי כשלא מחק את סטריפי הקומיקס ששותפו על הקיר שלו, וכתב בתגובה לאחד הסטריפים: "שאלתם את עצמכם פעם למה אני מסכים שהקומיקס הזה יעלה דווקא בעמוד הפייסבוק שלי? התשובה היא שמישהו כל כך משקיע בזה שאין לי לב להרוס לו. מעבר לזה, מי שאין לו הומור לגבי עצמו נמצא בבעיה רצינית הרבה יותר ממי שעושים עליו קומיקס".

 

בראיון פתלתל שנתן לנו יוצר הקומיקס הוא הסביר את המניע ליצירתו: "אין לנו עניין אישי נגד מר לפיד. אני מודאגים יותר מההיסטוריה באופן כללי, או יותר נכון מהעתיד. אחד מאיתנו הוא איש אקדמיה שהוקע על-ידי הממסד וחי כעת בגפו, והוא זה שבעיקר מוטרד מהדברים האלה. השני הוא נער שמעדיף לרכב על הסקייטבורד שלו אבל נגרר לעסק בעל-כורחו. בסופו של דבר, כאשר נסיים לתקן את העוולות של רצף הזמן-חלל הזה, אנחנו נחזור לעמק הגבעה, 1985".

  

יוצר הקומיקס ביצע בזמנו בדיקה שהעלתה, לדבריו, כי "מר לפיד עונה לאנשים שכותבים בעמוד פייסבוק שלו אחת ל-0.86 פוסטים בממוצע, מה שפחות דומה ל'דיאלוג' שהוא טוען שהפייסבוק שלו יוצר, ויותר דומה למונולוג מול קהל שעושה לייק". כששאלנו אותו האם לדעתו לפיד עומד להיכנס לפוליטיקה, הוא השיב: "כפי שמר לפיד מיטיב לנסח זאת כל פעם ששואלים אותו את השאלה הזאת בעמוד הפייסבוק שלו: :-)". עכשיו לפיד הודיע שהוא נכנס לפוליטיקה, ודף הפייסבוק שלו מתמלא בתגובות הגולשים למהלך. הדף של "יאיר לפיד קומיקס", לעומת זאת, נמחק מפייסבוק, ואת ארכיון הקומיקס אפשר לקרוא בבלוג "יאיר לפיד קומיקס". 

 

עדכון: בניגוד למה שנכתב פה אתמול, דף "יאיר לפיד קומיקס" לא נסגר, ולפנות בוקר פרסם קומיקס חדש לרגל כניסתו של המוזה לפוליטיקה. אנו מתנצלים על הטעות.

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה ישראלי בעיניך?
צילום: שאול גולן, ידיעות אחרונות
מומלצים