שתף קטע נבחר

תמר תספק גז ב-5 מיליארד דולר לדליה אנרגיה

כפי שנחשף ב"כלכליסט": נחתם הסכם הענק בין שותפות הגז לחברה הפרטית שמקימה תחנת כוח באזור צפית שבדרום השפלה. המשמעות: כניסת יצרני חשמל פרטיים והוזלה משמעותית במחירי החשמל. בניית התחנה: עד שנת 2015

כפי שנחשף ב"כלכליסט": נחתם הסכם בין דליה אנרגיות לשותפות תמר לאספקת גז טבעי למשך 17 שנים בהיקף של BCM 1.38 לשנה ובהיקף כספי כולל מוערך של כ-5 מיליארד דולר. העסקה תאפשר את כניסתם של יצרני חשמל פרטיים והוזלה משמעותית במחירי החשמל עם כניסת פרויקט "תמר" בשנת 2013.

 

דליה אנרגיות כוח היא חברת פרטית המוחזקת בידי ארגון התשומות של משקי התק"מ (43.3%), חברת חירם-אפסילון (43.3%), סיגמא אפסילון (3.3%); קרן תשתיות ישראל (10%). החברה מנוהלת על ידי איתן מאיר.

 

תחנת הכוח של דליה אנרגיות ממוקמת באזור צפית שבדרום השפלה, והיא עתידה להיות תחנת הכוח הפרטית הגדולה ביותר בישראל בהספק כולל של כ-870 מגה ואט. התחנה תכלול שתי יחידות ייצור בטכנולוגיית טורבינות גז במחזור משולב, בהספק של 435 מגה ואט כל אחת. התחנה אושרה כפרויקט לאומי על ידי הממשלה וזאת בשל יכולתה לסייע למצוקת החשמל בישראל.

 

הבעלות על מאגר הגז "תמר" מתחלקות בין נובל אנרג'י (36%), שמשמשת גם כקבלן הקידוח, דלק אנרגיה בחלקים שווים בין דלק קידוחים לאבנר, ישראמקו ודור גז. את עיקר המימון להקמת התחנה צפוי להעמיד בנק לאומי, שאמור להוביל קונסורציום של בנקים וגופים מוסדיים לדליה אנרגיות בהיקף של כ-800 מיליון דולר, שהם 80% מעלות הקמת התחנה בפועל.

 

לאחרונה פנתה דליה אנרגיות לגיוס בהיקף של כ-400 מיליון שקל באמצעות הנפקה של מניות בכורה צוברות, ששומרות את זכותן לדיבידנד גם בשנים שבהן לא חילקה החברה דיבידנד. בשנה שבה יוחלט על חלוקת דיבידנד, יקבלו בעלי מניות הבכורה הצוברות דיבידנד גם על שנה זו וגם על השנים שבהן לא חולק דיבידנד.

 

אריק רייכמן, יו"ר דירקטוריון דליה אנרגיה, ציין כי "ההסכם שנחתם היום עם שותפות 'תמר' מהווה שלב אחרון בפני דליה אנרגיה לקראת סגירה של הסדר פיננסי בהובלת בנק לאומי. זוהי התשומה הגבוהה ביותר בדרך להקמת תחנת הכוח ואנו שמחים על ההזדמנות לעבוד עם חברות מכובדות כנובל אנרג'י וכקבוצת דלק".

 

"מהפכת הגז הטבעי תגיע לכל בית" 

התוכניות להקמת התחנה כבר עברו את שלב האל-חזור, כאשר בפברואר 2010 קיבלה התחנה רישיון ייצור מרשות החשמל, ואילו ביולי האחרון נחתם חוזה בנייה ותחזוקה של התחנה עם אלסטום הצרפתית בהיקף של כחצי מיליארד דולר.

 

לפני כחודשיים השלימה דליה אנרגיות הסכם חיבור ואספקת גז לתחנה עם נתג"ז (נתיבי גז לישראל). זמן בניית התחנה נאמד ב-36 חודשים, ולכן היא צפויה להתחיל לפעול ב-2015.

 

גדעון תדמור, מנכ"ל אבנר ויו"ר דלק קידוחים, בירך על חתימת ההסכם וציין כי "אנו רואים בהסכם זה צעד חשוב לקראת כניסתם של יצרני חשמל פרטיים למשק החשמל. שימוש נרחב בגז טבעי ימשיך לתרום את תרומתו לטובת הוזלת מחירי החשמל והפחתת זיהום האוויר".

 

תדמור הוסיף כי "מהפכת הגז הטבעי תגיע לכל בית בישראל. שותפות 'תמר', אשר לקחה על עצמה תוכנית פיתוח בלוחות זמנים אגרסיביים והתחייבה להזרים את הגז הטבעי למשק הישראלי כבר במחצית 2013, תמשיך לראות לנגד עיניה, לצד אינטרס השותפות את האינטרס הלאומי שבקידום הפרויקט על מנת לעמוד בצרכי המשק הישראלי", הוסיף מר יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים".

 

לאוסון פרימן, סגן נשיא נובל אנרג'י, מזרח ים תיכון הצטרף לברכות והדגיש כי "ההסכם הנוכחי הינו צעד נוסף בפיתוח מאגר תמר וציון דרך משמעותי במסגרת פעילותה ההיסטורית של נובל בישראל. ההסכם מחזק את מחויבותה של החברה לספק גז טבעי, ירוק וחסכוני, שיתרום לכלכלה ולאיכות הסביבה בעשורים הבאים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים