שתף קטע נבחר

הממשלה מגבה את החוק שייאסור לקרוא "נאצי"

עוד חוק בסדרת חוקי סתימת הפיות קורם עור וגידים: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את החוק שיזם ח"כ אורי אריאל, שאוסר שימוש בכינויים ובסמלים נאציים. הקנס: חצי שנת מאסר ועונש של עד 100 אלף שקלים. משרד המשפטים התנגד. שר המשפטים, יעקב נאמן, הצביע בעד

הקץ לתחפושות ניצולי השואה בהפגנות, ולקריאות "נאצי" לעבר שוטרים או מתנגדים פוליטיים: הממשלה מתייצבת הבוקר (יום ב') מאחורי הצעת החוק שיזם ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), שאוסרת שימוש בכינויים נאציים, בסמלים נאציים ובסמלי שואה. העובר על החוק, שאושר בוועדת השרים לענייני חקיקה, צפוי למאסר של חצי שנה וקנס של עד 100 אלף שקל. 

 

מאסר וקנס? הפגנת חרדים בירושלים (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
מאסר וקנס? הפגנת חרדים בירושלים(צילום: נועם מושקוביץ)
 

עוד באיסורי החוק: שימוש בלבוש פסים הדומה ללבוש אסירי מחנות הריכוז, וכן שימוש בטלאי צהוב בצורת מגן דוד או בכל צורה אחרת שנהגה בתקופת השואה. ההצעה מצטרפת לחוקים נוספים שמגבילים את חופש הביטוי, ובכללם חוק ההשתקה, המבקש להכפיל פי שישה את סכום הפיצוי על לשון הרע, גם ללא הוכחת נזק, וחוק ההסתרה, על פיו יוטל איסור פרסום גורף על חומרי חקירה.

 

דיווחים נוספים בחדשות ynet:

חשד: קצין משטרה קיבל שוחד מיני בבית בושת

יריות לעבר מכוניתו של עד תביעה בהולילנד

שירזי מתלונן: המיטה נרטבת כשאני מתקלח

 

משרד המשפטים התנגד להצעה, בטענה שמדובר בפגיעה בלתי מידתית בחופש הביטוי, אולם שר המשפטים, יעקב נאמן, תמך בה והודיע כי הצעת החוק תעבור בתיאום עם משרדו ועם המשרד לביטחון פנים. המשמעות: החוק צפוי לעבור שינויים כדי שהמשרדים האמורים יאשרו אותו.

 

ליוזמת החוק של אריאל הצטרפו הח"כים רוחמה אברהם-בלילא (קדימה), איתן כבל (עבודה), אריה אלדד (האיחוד הלאומי), מרינה סולודקין (קדימה) ועתניאל שנלר (קדימה). השר דניאל הרשקוביץ' אמר במהלך הישיבה: "אני מבין את הטענה על הפגיעה בחופש הביטוי, אבל להתייחס אל השואה כמו לדברים אחרים, זה דבר שהדעת אינה סובלת. חיים בינינו ניצולי שואה וצאצאיהם, ובשבילם המילה 'נאצי' וסמלי השואה מכילים מטען שונה ממילים חריפות אחרות. דחיית ההצעה תעביר מסר שאנו שווי נפש ביחס לאמירות כה חמורות". השר יולי אדלשטיין הצטרף לעמדת חברו.

 

שר המשפטים אמר: "אני מסכים עם השרים. אי אפשר לדחות את הצעת החוק בימים אלו. אני מציע להעביר אותה לתיאום עם המשרדים הרלוונטיים". בהתאם לכך הצביעו השרים הרשקוביץ', אדלשטיין, נאמן, סער ומרגי בעד הצעת החוק.

 

נציג משרד המשפטים הבהיר: "אנחנו מתנגדים להצעה. המצב הקיים כיום נותן מענה למצבים חמורים, למשל 'חוק איסור הכחשת שואה', שמגדיר אותה כעבירה פלילית והעונש עליה חמור יותר מההצעה הנוכחית. ההגדרות בהצעת החוק רחבות ועמומות והפגיעה בחופש הביטוי היא בלתי מידתית. הפתרון הוא בחינוך ולא בשינוי החקיקה".

 

נאצי על כל הטיותיו

ב"כינוי נאצי" מכוון החוק למילה "נאצי" על כל הטיותיה, לכינוי המתקשר לנאציזם ולמשטר הרייך השלישי בגרמניה או למי מראשיו, או מילה בעלת צליל דומה למילה נאצי על כל הטיותיה, שנעשה בה שימוש בשל דמיונה זה.

 

בנוגע ל"סמל השואה" הוסבר בהצעת החוק, כי מדובר בלבוש פסים הדומה ללבוש אסירי מחנות הריכוז וטלאי צהוב בצורת מגן דוד או בכל צורה אחרת שנהגה בתקופת השואה. "סמל נאצי" הוא כל ציור, צילום, שרטוט, פיסול וכיוצא בזה של צלב הקרס או של כל דבר אחר המצביע במובהק על זיקה לנאציזם.

 

איסור השימוש בסמל נאצי ייאכף בנוגע לכל שימוש שלא במסגרת לימודית, או למטרת תיעוד, עבודה מדעית או דיווח היסטורי.

 

על פי חוק, שימוש בכינוי "נאצי", בעל פה או בכתב כלפי אדם, קבוצת בני-אדם, תאגיד, מוסד או גוף כלשהו שלא במסגרת או למטרת לימוד, תיעוד, עבודה מדעית או דיווח היסטורי – אסור.

 

הצעת חוק זהה הונחה על שולחן הכנסת ה-17 על ידי חברת הכנסת קולט אביטל. ח"כ אורי אריאל, שיזם את ההצעה הנוכחית, הסביר: "לצערי בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה נרחבת של שימוש בסמלים וכינויים נאציים תוך זלזול מופגן ברגשות ניצולי השואה וצאצאיהם. מדובר בשימוש פסול ביותר ואין הבדל אם מדובר במתפרעי בילעין, חרדים או תג מחיר. יש חשיבות לעיגון האיסורים הללו בחוק על מנת למנוע את התפשטות התופעה בעתיד".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא עוד סימני שואה
צילום: נועם מושקוביץ
נאמן. בניגוד לעמדת משרד המשפטים
צילום: גיל יוחנן
הרשקוביץ. השואה שונה
צילום: גיל יוחנן
אריאל. לעגן איסורים בחוק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים