שתף קטע נבחר

דליפת האשראי: "הנזק אדיר, גדול ממה שתואר"

חשיפת פרטיהם של אלפי ישראלים הובילה לדיון בכנסת בהשתתפות חברות האשראי, המועצה לביטחון לאומי ונציגי מטה הסייבר. "חברות כרטיסי האשראי אומרות את האמירה האמיתית: זו פרשה אדירה של גניבת זהות"

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה בנושא חשיפת כרטיסי האשראי של כ-20 אלף ישראלים. לישיבה זומנו נציגי חברות האשראי, בנק ישראל, המועצה לביטחון לאומי, האחראי על מאגרי מידע במשרד המשפטים וראש מטה הסייבר הלאומי. בעוד מנהלי האשראי הדגישו את יכולות החברות לאתר פעילות כלכלית חריגה, הזהירו מומחים: "זו פרשה אדירה של גניבת זהות, הנזק הוא אדיר פי כמה ממה שתואר".

 

על פי נציגי חברות האשראי, "יש לנו יכולות טכנולוגיות מאוד גבוהות. גם באירוע הנוכחי, היכולת שלנו לחסום את הכרטיסים ולעצור מידיית כל אפשרות של נזק הייתה מאוד גבוהה. עשינו את זה באופן מאוד מיידי - באירוע הראשון תוך פחות משעה, באירוע השני תוך עשר דקות".

 

המנהלים הדגישו כי "האירוע הוא במונחים ישראלים גדול ובמונחים גלובליים קטן. אנשים כמו עומאר, סו-קולד עומאר, קורים מדי פעם. היה פה ניסיון להביך את מדינת ישראל. אם הוא היה רוצה לגרום נזק כלכלי, הוא היה שומר את הרשימות לעצמו ולא מפרסם אותן".

 

לדברי ד"ר נמרוד קוזלובסקי, "הנזק הוא אדיר, עשרות מונים ממה שמתואר כאן. גם אם חברות כרטיסי האשראי פעלו בצורה מושלמת, הרבה מאוד ישראלים מצאו שהפרשה הזו תלווה אותם לתקופה ארוכה, כי אפשר להתחזות אליהם וכתוצאה מכך הם יוגדרו ברשת כבעייתיים".

 

הוא הוסיף כי "חברות כרטיסי האשראי אומרות את האמירה האמיתית: זו פרשה אדירה של גניבת זהות. הישראלים האלה, שעכשיו הזהות שלהם חשופה, נמצאים במצב שהם צריכים להיות בבקרה מתמדת של מה קורה עם הזהות שלהם".

 

הבוקר טען האחראי על תחום ההסברה בבנקים בסעודיה, טלעת חאפז, כי אין חשש מפני מתקפת האקרים שתפגע בכרטיסי האשראי של אזרחי המדינה. לדבריו, הבנקים הסעודיים אינם מתכוונים להעלות את רמת האבטחה מחשש להתקפה

 מקוונת, והוסיף כי הם שומרים כל העת על רמת האבטחה הגבוהה ביותר בכל הקשור לפעולות בנקאיות ולחשבונות במדינה ומחוצה לה.

 

בשבוע שעבר טען האקר "סעודי" בכינוי 0XOmar כי חשף את פרטי כרטיסי האשראי של יותר מ-400 אלף ישראלים. בהמשך טען סטודנט ישראלי כי ההאקר הוא בכלל תושב מכסיקו, שעבר למדינה מאיחוד האמירויות הערביות. כך או כך, בניגוד לטענת ההאקר, הוא חשף את פרטי האשראי של "רק" כמה אלפי ישראלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שימוש פרוץ בכרטיסי אשראי. ארכיון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים