שתף קטע נבחר

צילום: בן קלמר

השר איתן על לפיד: הליכוד עלול לאבד את השלטון

השר מיכאל איתן חושש שהליכוד עלול לאבד את השלטון אם יעברו המצביעים הליברליים למפלגתו של יאיר לפיד. השר אביגדור ליברמן מברך, אך מזכיר "מפלגות אווירה", שחלפו מהעולם

כניסתו של יאיר לפיד לפוליטיקה הכניסה תזזית במערכת. יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, התייחס לכך בחיוב, אך עקץ והזכיר "מפלגות אווירה" שחלפו מן העולם. לעומתו, חושש השר מיכאל איתן כי הליכוד מאבד תמיכה בקרב בוחריו המתונים: "הצד הליברלי שבו גם אני נמצא מבוטל, ואם זה יימשך, נפסיד את השלטון בגלל מעבר מצביעים ללפיד שייעשה אטרקטיבי יותר ממה שהליכוד מייצג היום".  

 

 

בדיון בוועדת החוץ והביטחון, התייחס ליברמן גם לכניסת יאיר לפיד לקלחת הפוליטית: "המפה הפוליטית משתנה כבר עשרות שנים מאז ימי דש. פעם זו היתה דש, פעם מפלגת מרכז, שינוי, גמלאים. בסופו של דבר, כניסת לפיד ואחרים היא צעד חיובי. אני מברך על כך וחושב שצריך לעודד כל אדם שרוצה להיכנס למערכת. כל הכוחות החדשים שיבואו יגרמו לרענון ולשידוד מערכות".

 

הבוקר ליד ביתו (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
הבוקר ליד ביתו(צילום: בן קלמר)

  

אמש הביעו בכירי הליכוד ביטחון כי כניסתו של יאיר לפיד לפוליטיקה לא תפגע בכוחו של הליכוד. היום כבר נשמעים קולות אחרים, ויש מי שחושש כי הליכוד איבד את ערכיו הליברליים ועלול לאבד גם את השלטון. השר מיכאל איתן אמר בשיחה עם ynet כי "לפיד יכול להוות איום על הליכוד בכך שיביא לשינוי בגושים. לדבריו, המהלך של הצטרפותו יחייב את הליכוד לחזור להדגשים של ערכים ליברליים ודמוקרטיים. הליכוד צריך להיזהר ממעבר בין גושי של מדנטים שכן גם בקרב אנשי ליכוד קיים פוטנציאל עבור לפיד".

 

איתן אומר כי ניתוח סקרים שנערכו לאחרונה מגלה שיש לא מעט מצביעים שהצביעו אמנם לליכוד, אך נאמנותם למפלגה אינה גבוהה, והם החליפו את דפוס הצבעתם. "אותם מנדטים שחזרו לליכוד ב-2009 מקדימה לא נאמנים לליכוד", מסביר איתן, "הם יכולים בפעם הבאה לא להצביע לליכוד, אם הליכוד לא ישים דגש על ערכים ליברליים ודמוקרטיים".

 

הוא מזהיר כי ההקצנה של הליכוד בקדנציה הנוכחית עלולה להביא לדעיכת מצביעים המשתייכים למרכז המתון, ומעברם לסיעתו של לפיד. "יכול להיות מצב של מעבר בין גושים שמסכן את הליכוד ומספיקים כמה מנדטים כדי לשנות את המצב בין הגושים. אני מוטרד משום שבתקופה האחרונה הליכוד נטה לצד הימני יותר, גם בגלל הקואליציה הקיימת".

 

עם זאת הביע תקווה כי אחרי הבחירות הבאות תורכב ממשלה על ידי הליכוד, קדימה, מפלגתו של לפיד: "הליכוד עדיין יהיה מפלגה גדולה ועושה רושם שיהיה נוכח גם בממשלה הבאה ומצד שני תהיה התחזקות של המרכז שתאפשר להקים ממשלה שתגבש חוקה ותגבש מחנה שינסה לשמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".  

 

"גם פרס קיבל כאן קולות"

רוב שכניו של לפיד ממעטים להתייחס להכרזתו. נחום רוזמן אמר ל-ynet: "אנחנו מאחלים לו הצלחה רבה. כאן ברמת אביב הוא יקבל הרבה קולות, אבל גם פרס קיבל הרבה קולות וזה לא עזר. הצלחתו תלויה במה שיתרחש בישראל בשנה הקרובה, במצב המדיני והבטחוני שיכולים לקבוע האם יקבל שבע מנדטים או יותר".

 

רחל ציון, שכנה נוספת הוסיפה: "יאיר צריך לומר מה דעותיו. מעניין אם הוא ירוץ כמו אביו, על אותו כרטיס של חילונים מול חרדים, שנוכח ההקצנה בין החברה החילונית לדתית יכול לסייע לו לקבל יותר קולות".

 

דניאל לוי המתגורר גם הוא בסמוך, אמר: "לפיד הוא איש ראוי שהולך לעשייה ציבורית מתוך ברירה. זה אינו אדם שאין לו כוח, כסף והשפעה בתפקידו הנוכחי ולכן אני חושב שהמניעים שלו טהורים יותר מאלו של רבים היושבים בכנסת". לדבריו, "בין אם דעותיו יתאמו את שלי או לא, אני בטוח שהחברה בישראל רק תרוויח מהיכנסו לזירה הפוליטית".

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתפו מורן אזולאי ובועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבוקר ליד ביתו ברמת אביב
צילום: בן קלמר
עלולים לא להצביע לליכוד
צילום: גיל יוחנן
מברך. השר אביגדור ליברמן
צילום: AFP
מומלצים