שתף קטע נבחר

רק בלונים פורחים

נועם שליט אינו כריש פוליטי לעומת יאיר לפיד, שבאמת מדיר שינה מעיניה של ציפי לבני, אבל נכון לעכשיו אין הבדל גדול ביניהם. שניהם בלונים פורחים שלא מצליחים להסתיר את השמש ולקבוע את מזג האוויר

כמו בלונים פורחים, צבעוניים ומסקרנים המרחפים לפתע בשמי הפארק, הם צצים לפתע פתאום ומטלטלים את המערכת הפוליטית המתבוססת בשגרתה, מעוררים סקרנות רבה ועניין רב אף יותר. יאיר לפיד, נועם שליט ואחרים שבטח עוד יבואו על תקן "פוליטיקאים חדשים", מזרימים אנרגיות למערכת, פותחים פתח לספקולציות ולניתוחים על בחירות שיוקדמו או שלא, אך כמו בלונים פורחים, הם לא ממש מצליחים להסתיר את השמש, ובוודאי שלא לקבוע מה יהיה מזג האוויר. ייחודם הגדול בהופעתם הפתאומית, לא ביכולתם לשנות את המצב במערכת הפוליטית.

 

מיותר לנסות למצוא קווים משותפים בין לפיד לשליט, בין מי שנתפש אולי כמנהיג כריזמטי של תנועה חדשה, ובין אדם חביב ועיקש ושקט וגם נורא אפור. הדבר היחיד שמחבר ביניהם הוא התחושה הקיימת שמשהו קורה, שהנה נכנסנו לשנת בחירות ולא כדאי לפספס את הרכבת. יש הזדמנות, אז למה לא לנצלה? לכן גם מביך קצת לנסות ולכנות את הקוריוז ששמו נועם שליט "התשובה של יחימוביץ' ליאיר לפיד". נועם שליט אינו מענה, ולא חצי מענה וגם לא רבע מענה לשום דבר שקורה במערכת הפוליטית. הוא איש נחמד, מלא כוונות טובות שרק לפני כמה שבועות סיפר שהוא מחפש לפתוח פרק ב' בחייו. עם כל הכבוד, כריש פוליטי זה לא.

 

ההגה בידיים של נתניהו, ליברמן וישי 

אך אין לטעות - בשלב הזה, בטווח המיידי, יאיר לפיד אינו חזק בהרבה

משליט. הוא מעורר יותר עניין, והוא בהחלט מפריע לציפי לבני לישון בנחת, אך לפי שעה ללפיד אין את הכוח להוביל לבחירות. ההגה נמצא בידיים של נתניהו, ליברמן וישי, ואם תרצו אפילו של אהוד ברק. לפיד הוא רק מתבונן מן הצד, בלון פורח חינני שליותר מדי כוחות יש אינטרס לייבש, להעלים ולהשכיח.

 

וכשזו התמונה, ספק אם נתניהו, השולט ביד רמה בקואליציה שלו, יעשה כעת מהלכים דרמטיים. הקואליציה יציבה, הפופולריות בשיאה ואחרי הכל - יש פה גם מדינה שהדבר האחרון שהיא זקוקה לו שוב זו מערכת בחירות יקרה ומלוכלכת באמצע הקדנציה, שעל פי כל הסממנים הקיימים, לא תשנה את התמונה הגדולה.

 

ועם זאת, הפוליטיקאים כולם בתזזית. שיחת היום בכנסת היא האפשרות כי הבחירות

יוקדמו. בקדימה הפריימריז בוודאי יוקדמו, והם יתקיימו בעוד זמן לא רב, עניין של חודשים בלבד, שכן גם חברי הכנסת בסיעה שעוד תומכים בלבני נעים באי נוחות בכסא לנוכח הסקרים האכזריים יותר ויותר המתפרסמים מדי בוקר כמעט. לבני איבדה את היכולת לשכנע את חבריה למשוך עוד זמן, ובקרוב מאוד היא תצטרך להודיע על המועד שבו היא מבקשת לקיים את הפריימריז.

 

באשר לבחירות הכלליות, בכיר בליכוד המקורב מאוד לנתניהו אמר הלילה כי הוא עדיין איתן בדעתו שראש הממשלה רוצה למשול, ולא לבחור. "אבל", הוא ציין, "פוליטיקה זו מטוטלת עם כדורים - בכל פעם שכדור מכה בצד השמאלי, הכדור הימני מתרחק, וקשה יותר למי ששולט בעניינים להשתלט על תנועת המטוטלת. בגלל האווירה, והרעש וכל הדיבורים, בסוף עוד יכול לקרות שנלך לבחירות בגלל טעות של מישהו".

 

בכל מקרה, רשמו לפניכם. כדי שהבחירות יתקיימו עוד השנה, נתניהו יצטרך להוביל מהלך לפיזור הכנסת עד סוף חודש יולי. אחרי זה זה כבר סיפור אחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוונות טובות. נועם שליט
צילום: אבישג שאר-ישוב
יאיר לפיד. בלון פורח חינני
צילום: בן קלמר
מומלצים