שתף קטע נבחר

לפיד רץ, הקואליציה מקפיאה את "חוק הצינון"

ועדת החוקה אמורה הייתה לדון מחר בחוק שלפיו עיתונאי שרוצה לרוץ לכנסת יזדקק לתקופת צינון של עד שנה, אבל הצטרפותו של יאיר לפיד למערכת הפוליטית טרפה את הקלפים - והובילה לביטול הדיון. היוזמים כועסים: "זו בריונות, החוק לא פרסונלי"

יושב ראש ועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), הודיע הערב (יום ג'), על ביטול הדיון שאמור היה להתקיים מחר בוועדה סביב "חוק הצינון", שאמור היה לאסור על עיתונאים לרוץ לכנסת אם לא פרשו מעבודתם בתקשורת די זמן לפני כן.

 

עוד על כניסת יאיר לפיד לפוליטיקה:

 

ביטול הדיון בא יומיים אחרי שמגיש אולפן שישי בחדשות ערוץ 2, יאיר לפיד, הודיע על פרישתו וכניסה לפוליטיקה. הדיון מחר אמור היה לעסוק בשתי הצעות חוק דומות: האחת של חבר הכנסת כרמל שאמה הכהן (ליכוד), שלפיה איש תקשורת בכיר יחויב בתקופת צינון של שנה בטרם ייכנס לחיים הפוליטיים, והשנייה של חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה), שלפיה איש התקשורת יחויב בתקופת צינון של חצי שנה.

 

יאיר לפיד בפתח ביתו, אתמול (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
יאיר לפיד בפתח ביתו, אתמול(צילום: בן קלמר)
 

 

אלא שכעת שתי ההצעות, שאושרו בקריאה טרומית במליאה וממחר היו אמורים להכינן להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, תקועות. לפני הודעת יאיר לפיד על מעברו לפוליטיקה הואץ תהליך חקיקת החוק, אולם כעת נראה כי הקואליציה משתהה. 

 

יו"ר ועדת החוקה ח"כ רותם לא היסס לומר היום מפורשות: "התנגדתי לחוק הזה בעבר, וכיוון שלפיד פרש והיה חשש מפניו, אני לא רואה צורך להמשיך בחקיקתו". מנגד, היוזמים חברי הכנסת שאמה הכהן ותירוש, טוענים כי החוק הוא עקרוני וכי מלכתחילה לא קודם כדי לפגוע במועמד זה או אחר.

 

ועדת חוקה. "כבר לא חוששים מלפיד, כבר לא צריך חוק" (צילום: נועם מושקוביץ ) (צילום: נועם מושקוביץ )
ועדת חוקה. "כבר לא חוששים מלפיד, כבר לא צריך חוק"(צילום: נועם מושקוביץ )

 

"יו"ר ועדת החוקה התנהג באופן בריוני ופעל שלא בסמכות ובצורה שאיננה דמוקרטית", אמרה ח"כ תירוש על ביטול הדיון.

לדבריה, הטענה שהחוק כוון נגד לפיד ושבגלל התפטרותו אין טעם להמשיך בחקיקה - מופרכת. "זו חוצפה, בכוונתי לפנות לוועדת הכנסת כדי להעביר את הדיון בחוק לוועדה אחרת".

 

ח"כ שאמה הכהן אמר מצדו: "מי שפעל לבטל את הדיון ערב קיומו ויום לאחר שיאיר לפיד הודיע על פרישתו מהמסך, חזקה עליו שכל מטרתו הייתה סיכול פוליטי ממוקד ופסול ליאיר לפיד. לצערי, אין לי שום השפעה על קביעת סדר היום בוועדת חוקה, ולכן אין לי אלא להביע שאט נפש מפוליטיקה צינית ופרסונלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפיד. זה הכל בשבילו?
צילום: בן קלמר
לא רואה צורך להמשיך בחקיקה. ח"כ רותם
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים