שתף קטע נבחר

ארה"ב חוקרת: חיילים השתינו על גופות וצילמו

סרטון קשה לצפייה שעלה לרשת מראה ככל הנראה נחתים אמריקנים משתינים על גופות מכוסות דם באפגניסטן. אחד מהם אומר לגופה: "שיהיה לך יום טוב, חבר". הפנטגון הביע זעזוע: "העניין ייבדק במלואו"

צבא ארצות הברית חוקר סרטון שעלה לרשת המראה נחתים אמריקנים מטילים מימיהם על גופות של לוחמי טליבאן באפגניסטן, ומתלוצצים. כך מסר הלילה (יום ה') דובר בצבא ארצות הברית שכינה את המעשים "מחליאים" והודיע כי משרד ההגנה יחקור את המקרה. 

 

היסטוריה של התעללות:

השערורייה הקודמת: חיילים חיסלו אזרחים והתעללו בגופות

מאסר עולם לחייל שרצח 'בשביל הספורט'

תזכורת: פרשת ההתעללות בכלא אבו-גרייב בעיראק

2004: סערה בבריטניה בעקבות תמונת חייל משתין על עצור בעיראק 

 

הסרטון מציג ארבעה חיילים לבוש במדי הצבא האמריקני, משתינים על שלוש גופות של גברים מכוסות בדם. "שיהיה יום טוב, חבר", נשמע אחד החיילים בסרטון. אחר שואל את חברו אם צילם את המעשה.

 

אזהרה: תמונות קשות לצפייה  

הפנטגון לא אימת עדיין את הסרטון, אך דוברו, ג'ון קירבי, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי "ללא קשר לנסיבות או למי שנראה בסרטון, זו התנהגות מחפירה, מגעילה, לא מקובלת עבור אף אחד במדים".

 

עוד בערוץ החדשות:

אירופה תתעלם מישראל: תפתח ותבנה בשטחי C

אדמונד לוי נגד אשר גרוניס: על מה הוא מתבסס?

מסר לאיראן: ארה"ב שולחת עוד נושאת מטוסים

 

בהודעה שפרסם הפנטגון נכתב: "מטה חיל הנחתים נעשה מודע לאחרונה לסרטון בו נראים נחתים אמריקנים עושים צרכיהם על גופות אנשי טליבאן. למרות שעדיין לא אימתנו את הסרטון, הפעולות המתוארות בו אינן עולות בקנה אחד עם ערכי הליבה שלנו ולא מעידות על אופי הנחתים בחיל שלנו. העניין ייבדק במלואו".

 

"לפי הקסדה - יחידת צלפים"

גורם צבאי שביקש להישאר בעילום שם אמר כי לפי קסדה ונשק שנשא אחד החיילים בסרטון, נראה כי הארבעה משתייכים לצוות צלפים מובחר. הגורם הוסיף כי התנהגותם תגרור עונש תחת חוקי המשפט הצבאי של ארה"ב.

 

החיילים מחללים את הגופות. "התנהגות מסוכנת" ()
החיילים מחללים את הגופות. "התנהגות מסוכנת"

 

המועצה ליחסי איסלאם-אמריקה, הממוקמת בוושינגטון (CAIR), גינתה את חילול הגופות בידי נחתים אמריקנים. "אם יתברר כאמיתי, הסרטון מראה התנהגות שהיא לחלוטין בלתי הולמת לאנשי צבא אמריקנים. התנהגות כזו עלולה לסכן חיילים אחרים ואזרחים", נאמר בהצהרה שפרסמה CAIR.

 

כ-20 אלף נחתים אמריקנים מוצבים באפגניסטן, רובם במחוזות קנדהאר והלמנד בדרום המדינה. בסך הכל נמצאים באפגניסטן כ-130 אלף חיילים של ארצות הברית ונאט"ו שנלחמים בטליבאן.

 

עם פרסום הסרטון, עלה חשש שהוא יפגע במאמצי ההידברות של ארה"ב עם הטליבאן, ובניסיון המסתמן

לבצע חילופי שבויים היסטוריים. אך דובר מטעם הטליבאן האפגני, זביהולה מוג'היד, אמר כ הדבר לא ישפיע על תהליכים אלה. "זה לא תהליך פוליטי, כך שהווידאו לא ישבש את השיחות ואת חילופי השבויים, כי הם בשלב ראשוני בלבד".     

 

המקרה הנוכחי מזכיר מקרה אחר של התעללות בידי כוחות אמריקניים, שעורר זעזוע ברחבי העולם. בין השנים 2001-2005 התרחשו מקרי התעללות קשים של חיילים אמריקנים בעצורים בכלא אבו גרייב בעיראק. 11 חיילים אמריקנים הורשעו וקיבלו עונשים הנעים משחרור מהצבא ועד עשר שנות מאסר. מאז אירעו מקרים נוספים 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החיילים בפעולה. "צילמת את זה?"
התמונות הקשות של התעללות בכלא אבו גרייב בעיראק
צילום: איי פי
התעללות בעצירים בכלא אבו גרייב
צילום: רויטרס
מומלצים