שתף קטע נבחר

רומני וגינגריץ' מציגים: "מלחמת הסרטונים"

המרוץ לבית הלבן מתחיל להיות מלוכלך. ניוט גינגריץ' ומיט רומני, שניים מהמועמדים לנשיאות ארה"ב ב-2012 תוקפים אחד את השני בתשדירי תעמולה. האחד הוא "חזיר קפיטליסטי", ולשני "יותר מטען מלחברת תעופה"

ג'ורג' לוקאס, יוצר סדרת מלחמת הכוכבים, לא חשב שיום אחד מלחמה שונה תתפוס את המרקע: "מלחמת הסרטונים". הכוכבים: מיט רומני וניוט גינגריץ', שניים מהמועמדים לבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2012.

 

המרוץ לבית הלבן - הכתבות האחרונות:

רומני ניצח בניו המפשייר: "הלילה עשינו היסטוריה"

פריימריז בארה"ב: גינגריץ' החליט לנקום ברומני

יהודים לסנטורום: די להציג עצמך כמועמד של ישו

 

ה"מלחמה" בין שני המועמדים המובילים הגיעה לדרום קרוליינה. פרומו לסרטון של גינגריץ', מתאר את רומני כחזיר קפיטליסטי שאינו מסתפק ברווח סביר וגוזר קופונים על חשבון גוויותיהם של עובדים מפוטרים. שידור הסרטון המלא, באורך 28 דקות, החל היום (ו') בדרום קרוליינה, בה יערכו בעוד תשעה ימים בחירות מקדימות למועמד הרפובליקני לנשיאות. בסרט מוצג רומני מדושן עונג בעודו יושב על מסלול המראה לצד מטוס מנהלים, בעת שמישהו מצחצח את נעליו.

 

אנשיו של רומני העריכו כי תקיפות על "ביין", חברה שניהל רומני וכעת מותקפת על ידי יריביו הפוליטיים כמי שניצלה ופיטרה עובדים, יגיעו רק בבחירות הכלליות ולא בפריימריז, ועל כן הופתעו מהעלאת הנושא בבחירות המקדימות של הרפובליקנים. רפובליקנים בכירים כמו רודי ג'וליאני ואחרים, שאינם מתומכיו של רומני, הביעו שאט נפש מההתנהלות של גינגריץ'.

 

גינגריץ' ורומני בימים טובים יותר (צילום: AP) (צילום: AP)
גינגריץ' ורומני בימים טובים יותר(צילום: AP)

 

בתגובה למתקפה החזיתית, מכינים עכשיו אנשיו של רומני סרטון תגובה על פעילותה של "ביין". בסרטון ניתן יהיה לראות כיצד החברה בניהולו של מיט רומני הצילה עובדים וסיפקה מקומות עבודה חדשים. אך משום שהסרטון אינו מוכן, וכדי לא "להפקיר" את הזירה, החלו אנשיו של רומני לשדר תשדיר של 30 שניות שניתן לצפייה בדרום קרוליינה ובפלורידה (בה יערכו הבחירות ב-31 בחודש). התשדיר כולל תגובות של רפובליקנים נגד ההשתוללות של גינגריץ' תחת הכותרת "אל תלכו שולל אחרי ההתקפות הנואשות של ניוט". הרפובליקנים המצוטטים קוראים להתקפות של גינגריץ "מטופשות", "מחוץ לתחום" ו"מגעילות".

  

המסר של רומני בסרטון ברור: "לניוט יש יותר מטען מאשר לחברות התעופה. ניוט נקנס ב-300 אלף דולר על הפרות אתיות, לקח 1.6 מיליון דולר מפרדי מק והיה שותף עם ננסי פלוסי לחקיקה שעניק 60 מיליון דולר בשנה למדיניות הילד האחד האכזרית של סין".

 

אם נתרגם את הסרטון לעברית: גינגריץ' ביצע הפרות אתיות רבות בעת שתפקד כיו"ר בית הנבחרים בשנות ה-90, ושכרו מענקית המשכנתאות "פרדי מאק", שהיתה מהגורמים לקריסת ענף הדיור, בשמונה שנים הגיע ל-1.6 מיליון דולר. הצגת שיתוף הפעולה של גינגריץ' עם ננסי פלוסי, הדמוקרטית הבכירה בבית הנבחרים, היא מבחינת סדין אדום לשמרנים.

 

בעוד השניים רבים השלישי הוא זה שמקווה לקחת את הבחירות בדרום קרוליינה. ריק סנטורום מתרחק מהמאבק ומקווה לצאת נקי ומרוויח, על ידי הכתרתו כמועמד השמרני במאבק לבלום את רומני המתון.

 

במקביל בטקסס, יתכנסו היום 150 ממנהיגי האוונגליסטים המודאגים מניצחונותיו של רומני באיווה וניו המפשיר. מטרת פגישתם היא להגיע להסכמה על מועמד אחד המקובל עליהם שיתחרה ברומני. בינתיים מתפצלים קולות השמרנים בין סנטורום, גינגריץ' ופרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיט רומני עם משפחתו בדרום קרוליינה
צילום: רויטרס
גינגריץ' בדרום קרוליינה
צילום: רויטרס
סנטורום. השלישי ייקח?
צילום: AP
מומלצים