שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חינוך חובה מגיל 3: בתים פרטיים יהפכו לגנים?

  במשרד החינוך וברשויות המקומיות יאלצו למצוא בעקבות השינוי בחוק גנים ל-80 אלף ילדים. בתכנון: האצת בנייה, הפיכת גנים פרטיים לעירוניים ואפילו אישור לימודים בבתי קרקע. הבעיה המרכזית: איך מקימים 1,500 מבנים תוך שנה?

  אישור חוק חינוך חינם מגיל 3  התקבל בשמחה אצל הורים רבים. בשטח, מתברר, הדברים משמחים פחות: אין מספיק גנים, אין עתודות קרקע לבנייה וגם הביורוקרטיה לוקחת חלק בחגיגה. ברשויות המקומיות מחפשים פתרונות יצירתיים כדי לעמוד ביעד, כשבין היתר, נבדקות אפשרויות של השכרת בתים פרטים והפיכתם לגנים.

   

  השינוי הדרמטי עליו החליטה הממשלה מצריך היערכות מחדש בכל התחומים. הכנסת החוק לתוקף כבר בשנה הבאה הביאה להאצת תהליכים בכל הקשור להתחלות בניה, קליטת גננות וסייעות וכמובן רישום הילדים לגנים. אלא שאת מה שלא קרה במשך 63 שנה, אי אפשר יהיה לשנות תוך כמה חודשים בלבד.

   

  סער, נתניהו ושטייניץ. הרשויות המקומיות בלחץ (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  סער, נתניהו ושטייניץ. הרשויות המקומיות בלחץ(צילום: גיל יוחנן)

   

  החוק החדש - כך הוא נולד:

   

  על פי נתוני משרד החינוך בישראל יש כ-300 אלף ילדים בגילאי 3-4. 220 אלף מתוכם כבר נמצאים במסגרות חינוך עירוניות (העלות החודשית נאמדת בכ-800 שקלים), כך שיש למצוא כעת פתרון ל-80 אלף

   הנותרים, שחלקם נמצאים במסגרות פרטיות ואחרים כלל לא הולכים לגן. מבחינת מבנים, קיימים בישראל כ-8,640 גנים לגילאי 3-4, והכוונה היא לבנות עוד 2,500 נוספים, 1,500 מתוכם כבר בשנה הקרובה. היתר יבנו בהדרגה ובמהלך שלוש שנים הבאות.

   

  בעיר רחובות, למשל, הנחה ראש העירייה את ראשי האגפים להקים חמ"ל מיוחד, שיעבוד מסביב לשעון במטרה לאתר קרקעות, לקבל אישורי בנייה, לצאת למכרזים ולהכין את הגנים לפתיחת השנה. "אנחנו נדרשים לבנות 50 גנים חדשים - כשליש ממספר הגנים הקיימים בעיר", מסביר סגן ראש העירייה ומחזיק תיק החינוך, זוהר בלום. "במרבית הערים הוותיקות קיימת בעיה אמיתית של קרקעות פנויות בלב העיר, כך שאנחנו נאלצים לחפש פתרונות יצירתיים כמו השכרת בתי קרקע מאנשים פרטיים והפיכתם לגני ילדים עירוניים. כמו כן, אנו בודקים מתן אופציות לקבלנים לנצל את השטחים בקומת הקרקע לטובת גני ילדים וכן לבנות גנים דו-קומתיים כדי לנסות ולחסוך בשטחים".

   

   

  במשרד החינוך פועלים במרץ כדי להסדיר את קליטת הילדים בגנים. במסגרות הנחיות חדשות לציבור, שפורסמו אמש, נקבע כי ההורים יוכלו לרשום את ילדיהם לגנים עירוניים או לגנים פרטיים בשני תנאים: שבאותם גנים לא יגבו מההורים שכר לימוד ושגנים אלו ירשמו עד לפתיחת השנה כתאגיד ציבורי ויקבלו רישיון ממשרד החינוך. 

   

  יש לציין, כי במסגרת קבלת הרישיון יידרשו הגנים הפרטיים שיוכשרו ליישום החוק לעמוד

  בקריטריונים מחייבים של תברואה, בטיחות, כיבוי אש ועוד. במסגרת הרישיון הם אף יהיו כפופים לפיקוח פדגוגי של משרד החינוך. עוד קבעו במשרד החינוך, כי מועד הרישום יוארך בחודש כדי לאפשר לרשויות לקלוט את כל הילדים. בנוסף, תינתן עדיפות לבעלי מצב סוציו-אקונומי נמוך ותינתן קדימות על פי גיל, כך שילד בגיל 3 וחצי יקבל קדימות על פני ילד בגיל 3 וחודשיים.


  פורסם לראשונה 12/01/2012 23:21

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים