שתף קטע נבחר

הולנד אסרה על צריכת גת. "בעיה אצל הסומלים"

ממשלת הולנד הודיעה כי היא אוסרת על שימוש בעלי הצמח המסמם, שלעיסתו רווחת בעיקר בקרב הקהילה הסומלית הגדולה. "קבוצות גברים משוטטות ונתפשות כמאיימות"

אל תגידו בגת, אל תבשרו בחוצות אמסטרדם. ממשלת הולנד אסרה השבוע על צריכת עלי גת, מנהג רווח בעיקר בקרב הקהילה הסומלית במדינה. בהודעה משותפת של משרד הבריאות, משרד המשפטים ומשרד ההגירה, נכתב כי "הסם גת נאסר לשימוש".

 

ומריחואנה? אפשר לקנות. בינתיים

 

גידול גת ולעיסתו נפוצים מאוד בקרן אפריקה ובמזרחה ובתימן. "הבעיה קיימת בעיקר בקהילה הסומלית, הגדולה יותר מהקהילה הקנייתית או התימנית בהולנד", אמר דובר משרד ההגירה, פרנק ווסנאר. לדבריו, במדינה חיים 27 אלף סומלים.

 

"אם משתמשים בגת במתינות לא חווים בעיות מיוחדות, אבל ממחקר עולה ש-10% ממשתמשי הגת סובלים מבעיות", נכתב בהודעה.

 

דו"ח עצמאי שהזמינה ממשלת הולנד עוסק בהיבטים החברתיים של השימוש בסם, ומציין "קבוצות גברים שמשוטטים ברחוב ונתפשים כמאיימים", רעש ולכלוך כחלק מתופעות הלוואי. על פי הדו"ח, הקהילה הסומלית סובלת משיעור גבוה של אבטלה ומרמת השכלה נמוכה, והיא "מאחרת" מבחינת שילובה במדינה.

 

עד כה יובא הגת להולנד באופן חוקי, והופץ ממנה גם לגרמניה, שבדיה, דנמרק ונורבגיה. ב-2010 הועברו דרך שדה התעופה סחיפהול 843 טון של הצמח המסמם, ששווים מגיע ל-14 מיליון אירו. 15 מתוך 27 מדינות האיחוד האירופי מחשיבות את הגת לסם נרקוטי בלתי חוקי.

 

הולנד, הידועה ברחבי העולם ביחסה המתירני יחסית לצריכת סמים, החליטה באחרונה להגביל את השימוש במריחואנה. החל מ-1 במאי, לא יורשו אזרחים זרים לקנות את הסם ב"קופי שופס" בדרום המדינה. החל משנה הבאה, יוחל האיסור בכל המדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלי גת. 10% סובלים מבעיות
צילום: מאיר פרטוש
מפגינים בתימן לועסים גת. נפוץ בתימן ובקרן אפריקה
צילום: רויטרס
מומלצים