שתף קטע נבחר

בלי כסף שחור, גם העדה החרדית תעבוד

החרדים הקיצונים מצהירים שהם לא רוצים כלום מהמדינה, אך בפועל נהנים משירותי בריאות וניקיון, ומפעילותן של שלל ישיבות ועמותות שמרמות את המדינה ומשיגות תמיכה ומימון כספי. אכיפה מוגברת - ופתאום תמצאו אותם בשוק העבודה

הידיעה על מעצר חרדים-קיצונים ממאה שערים בחשד להונאת רשויות המס הזכירה לי איך לפני 23 שנים, תלמיד ישיבה חרדית בן 17, בשם יצחק טסלר, קיבל הצעה לעבוד במאה שערים "בשחור", בטחינה של קמח למצות (אני לא מאשר ולא מכחיש שמדובר בכותב שורות אלו, אבל לפחות מבחינה חוקית, למזלי חלה התיישנות על העבירות).

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בחזרה למאה שערים. עבודת הפרך של טחינת קמח במטחנה ידנית גרמה לי לשינוי גופני (כאבי שרירים) וגם לשינוי תודעתי: הבנתי איך עובדת המערכת של החרדים-הקיצונים. כלפי חוץ הם מצהירים שהם לא רוצים כלום מהמדינה, אבל בפועל הם נהנים משירותי בריאות, ניקיון ועוד. בנוסף לכך, יש להם שלל ישיבות ועמותות שמרמות את המדינה ומשיגות תמיכה ומימון כספי, ובהן יש מי שטוענים לציטוט, אך שלא לייחוס, כי "מותר לגנוב מהמדינה".

 

בנוסף לכך, רבים מבני הקהילה מתפרנסים ישירות מבד"ץ העדה החרדית, או מקבלים תרומות מרבני העדה, שעומדים בראש גוף הכשרות החזק במדינה שמרוויח ממון רב מחברות גדולות במשק כמו אסם, ותנובה.

 

זאת הכלכלה, טמבלים

במהלך הבחירות לנשיאות ארה"ב, בשנת 1992, התקשה ביל קלינטון להתמודד מול הנשיא המכהן, ג'ורג' בוש האב. גיי'מס קארוול, היועץ הפוליטי של קלינטון, הגה את הסיסמה שניצחה את הבחירות: "It's the economy, stupid" (זאת הכלכלה, טמבל).

 

העיקרון היה פשוט. במקום לדבר על ביטחון, הצד החזק של בוש (שהוביל בהצלחה את הניצחון במלחמת המפרץ הראשונה), צריך לדבר על מצב הכלכלה - מה שהוביל לניצחון של קלינטון בבחירות.

 

וזה מוביל אותי לשאלה "איפה הכסף", שאהובה על אנשים עם ג'ל בשיער. התשובה לשאלה היא ברורה - אין שום אפשרות לחיות במאה שערים, בבית שמש, או בניו-יורק, בלי לקבל כסף מהמדינה ומהרשות המקומית. לא לעבוד, אבל לגדל משפחה ברוכת-ילדים. הדרך היחידה היא לעשות את זה היא בעזרת תרומות, ולא מעט פעמים בעזרת הונאה של משרדי ממשלה, עיריות, עמותות, תורמים מהארץ ומחו"ל, וגם בעזרת של משפחות חרדיות-עניות, שאין להם כסף לגמור את החודש, וממעט הכסף שאין להן, מופרש מדי חודש מעשר לעמותות שדואגות למנהליהן ולמקורביהן, ומדי פעם גם ל"אלמנה צעירה בת 20, שלה 15 ילדים, שהגדולה שבהם, היא צדקת בת 25 שעומדת להינשא לתינוק שצריך לעבור ניתוח מסובך להשתלת מים בברך".

 

על הקלקלה הזו אפשר וחייבים להילחם דרך הכלכלה השחורה של החרדים-הקיצונים. ברגע שישיבות יהיו מבוססות על דיווחי אמת של תלמידים, ברגע שתרומות מחו"ל יהיו בפיקוח, ברגע שאנשים יאולצו לדווח על כל ההכנסות שלהם, ייווצר שינוי אמיתי, שבמסגרתו רק הנבחרים יילמדו כל היום תורה וימשיכו להבעיר ולהעביר הלאה את לפיד היהדות. שאר האנשים יעבדו למחייתם, ויסייעו בעזרת המיסים שלהם לממן את עולם הישיבות שחובה לשמרו. כמובן שגם חובה לחוקק חוק שיאסור על חברות ציבוריות לרכוש שירותי השגחה מגוף קיצוני כמו העדה-החרדית.

 

שוויון הזדמנויות

ועוד פרט חשוב ואפילו קריטי – הדרישה לשלב חרדים בשוק העבודה אפשרית רק אם המדינה תפעל לשלב אותם

ולא רק לדבר על זה.

 

שילוב חרדים חייב להגיע בעזרת השלמת בגרות חינם (בדיוק כפי שכל צעיר חילוני מקבל מהמדינה לימודים בתיכון ללא תשלום). בנוסף לכך שוק העבודה חייב לאסור עבודה בשבת של חברות שאינן חיוניות למשק או אתרי נופש (חנויות בגדים בקניון צריכות להיות סגורות בשבתות, כמו שרוב החנויות באירופה סגורות ביום ראשון). בנוסף לכך, חייבת להיות העדפה מתקנת של חרדים בשירות המדינה, כפי שיש כיום לערבים.

 

ופתאום תראו: גם החרדים הקיצונים במעמד הביניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סערה במאה שערים. בעקבות המעצרים
צילום: אוהד צויגנברג
יצחק טסלר
מומלצים