שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אהרון מגד: "בארץ שלנו יש ריקבון שמתפשט"

  לרגל צאת ספרו החדש "ארץ אבנים", המאגד מאמרים שכתב אהרון מגד לאורך שנות חייו, הוא מספר בראיון ל-ynet על מצבה של ישראל אז והיום, על תחילת הדרך בקיבוץ ובימי "כסית" ו"למרחב", על תפקידה של הספרות וכתיבה אחרי גיל 90

  אהרון מגד, מוותיקי הסופרים בישראל, הוציא לאור לאחרונה את ספרו "ארץ אבנים", בו קיבץ יחד מאמרים ומסות שכתב לאורך שנות חייו. מגד, חתן פרס ישראל, מתייחס במאמריו למצב הישראלי, הן מזווית פוליטית והן מזווית אישית-תרבותית, ומצביע על השינויים הפוליטיים שעברה ישראל לאורך שנותיה. בואו לצפות באהרון מגד בחדר עבודתו.
   
  דרך מאמריו סוקר מגד את ההיסטוריה הישראלית ומתייחס למלחמותיה, למנהיגיה ולהתיישבות בהתנחלויות. "חלק מדעותיי השתנו עם השנים", הוא מספר, "והמאמרים מראים את התהליכים האלה. פעם הייתי בעד המתנחלים, היום אני חושב שמה שקורה שם עם פעילויות ה'תג מחיר' הוא איום ונורא". לצד כל אלה, מתייחס מגד באסופה גם למצבם של הסופרים בישראל, ולתפקידה החברתי של הספרות הישראלית. "סופרים עוסקים בדברים יותר נעלים לעומת הריקבון שבמדינה".
   

  אהרון מגד, בן 91, פרם למעלה מ-40 ספרים ועשרות מאמרים פובליציסטים.

  היה ממקימי הדו-שבועון "משא" לצד ט.כרמי, אמיר גלבוע, חיים גורי ועוד, ערך בעיתון "למרחב" וכתב ב"ידיעות אחרונות", "מעריב" ו"הארץ". מגד נשוי לסופרת אידה צורית. הוא אביו של הסופר אייל מגד, ושל הפרופסור עמוס מגד.

   

  מגד נולד בפולין ועלה לארץ בשנות ה-20. הוא היה חבר בתנועת המחנות העולים ובקיבוץ שדות ים, בו פרסם את סיפורו הראשון על עובדי נמל, "עמק של שוורים". מגד כיהן כנספח התרבות בלונדון בתחילת שנות ה-70, וכתב את הרומן "חדווה ושמוליק" שהפך לסדרת הטלוויזיה העלילתית הישראלית הראשונה. מבין ספריו: "החי על המת", "מסע באב", "עוול", "פרספונה זוכרת", "יום האור של ענת" ו"עשרת הימים הנוראים". בנוסף לפרס ישראל לספרות, זכה מגד גם בפרס ביאליק, פרס ראש הממשלה, פרס ברנר ופרס עגנון, לצד תארי כבוד ופרסים נוספים.

   

  "ארץ אבנים", מאת אהרון מגד. הוצאת יד בן צבי. 322 עמ'.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אהרון מגד. ספרות עוסקת בחומרים אנושיים וחשובים
  צילום: אלי אלגרט
  עטיפת ספרו של אהרון מגד, "ארץ אבנים"
  עטיפת הספר
  לאתר ההטבות
  מומלצים