שתף קטע נבחר

התגלה מאגר גז קטן מול אשקלון

נובל אנרג'י ודלק, השותפות במאגר הגז הטבעי ים תטיס, גילו מאגר קטן נוסף בסמוך לו שיוכל לסייע לפתור זמנית את המחסור בגז במשק עקב הפסקת ההזרמה ממצרים

חשיפה: מאגר גז טבעי קטן, שאותר סמוך למאגר ים תטיס שמול אשקלון, יוכל לספק מעט אוויר לנשימה למשק בחודשי הקיץ הקרוב, שלקראתם עלול הגז במאגר ים תטיס לאזול. המאגר, המכונה על ידי אנשי חברת נובל אנרג׳י וקבוצת דלק - השותפות בים תטיס - ״פיטמת גז״, מכיל לפי הערכות כ-  0.7־0.5 bcm (מיליארד מטר מעוקב) גז טבעי בלחץ גבוה. לדבריהם, ניתן לקדוח אותו ולחברו לאסדת ים תטיס כחלק מחיבור מאגר "נועה צפון" המתוכנן להיעשות בקיץ.

 

בשותפות ים תטיס טוענים שמדובר במאגר שפיתוחו אינו כלכלי, אך בשל המצב הקשה אליו נקלע המשק, עם הפסקת הזרמת הגז ממצרים, הם שוקלים בחיוב ביצוע קידוח וחיבורו לאסדה עד אוגוסט השנה. שימוש במאגר יכול לחסוך למשק דלקים יקרים ומזהמים יותר, בהיקף של מיליארד דולר, שמשמעותם 3%-4% בתעריף החשמל.

 

בעקבות הפסקת הזרמת הגז ממצרים נשאבו כמויות גדולות מים

תטיס, והמאגר הידלדל במהירות. הפתרון הצפוי למחסור בגז טבעי הוא חיבור מאגר תמר במהלך 2013, אך עוד קודם לכן מתוכנן פיתוח מאגר "נועה צפון".

 

בדלק ובנובל אנרג'י עדיין מתלבטים אם לבצע את הקידוח ב"פיטמה". עלות הפיתוח מוערכת ב־100-200 מיליון דולר, וההכנסות מהגז צפויות להגיע לסכומים דומים. להתלבטות הצטרפה עתה סוגיית המימון: בימים האחרונים החליט הממונה על הנפט לא לאשר את בקשת קבוצת דלק, לשעבד את מאגר לווייתן לצורך ערבות להלוואה בהיקף של חצי מיליארד דולר מבנק HSBC. במשרד התשתיות נימקו את הסירוב בכך שהחברה תיכננה להשתמש בכסף גם לפיתוח המאגר בקפריסין, אך בחברה טוענים שהעבירו למשרד התחייבות שהדבר לא ייעשה.

 

גורמים בקבוצה טוענים שההלוואה הייתה אמורה לאפשר גם את פיתוח ה"פיטמה", והדבר מקשה עתה על קבלת ההחלטות. במשרד התשתיות טוענים מנגד כי השותפות ״לא עושה שום דבר בהתנדבות״, וכי עליה לפתח את המאגר הזה ולחברו בהקדם.

 

הידיעה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כמו אוויר לנשימה - עוד גז בים תטיס
צילום: EPA
מומלצים