שתף קטע נבחר

הדרת בלונדיניות: איראן אסרה על מכירת בארבי

בעלי חנויות נאלצו להסיר מהמדפים את הבובה האמריקנית, מחשש שחנויותיהם ייסגרו. התחליף האיראני לא מתרומם: "בתי מעדיפה בארביות. היא אומרת ששרה ודרה מכוערות ושמנות"

בשביל מה צריך בובות אם יש מל"טים? משטרת המוסר האיראנית פתחה לאחרונה במבצע נגד חנויות שמוכרות בובות בארבי ודורשת מהן להסיר מהמדפים את הבלונדיניות האמריקניות המשחיתות את נפש הילדות המקומיות. במקביל החלה איראן בייצור דגם צעצוע של המל"ט האמריקני שהופל בשטחה.

 

איראן מודאגת: בארבי כבשה את לב הילדות

 

"לפני כשלושה שבועות באו שוטרים לחנות שלנו וביקשו להוריד את כל הבארביות", סיפר בעל חנות צעצועים בצפון טהרן. איראן הכריזה על בארבי כבר ב-1996 כבובה לא איסלאמית וציינה את "ההשלכות החברתיות והתרבותיות ההרסניות שלה". על אף האיסור, עד לאחרונה הבובות הנחשקות נמכרו בגלוי בחנויות בטהרן.

 

שרה ודרה. התחליף האיסלאמי (צילום: מנסור מותמדי) (צילום: מנסור מותמדי)
שרה ודרה. התחליף האיסלאמי(צילום: מנסור מותמדי)

 

במשטר האייתוללות רואים במלחמה התרבותית נגד המערב, אותה הם המכנים "המלחמה הרכה", עניין לא פחות מהותי מסוגיית הגרעין. ההוראה החדשה שניתנה לפני מספר שבועות גרמה למוכרים להסתיר את הבארבי מאחורי צעצועים אחרים וכך גם להיענות לדרישת קהל הקונים וגם להימנע מסגירת החנות על-ידי המשטרה.

 

רעלה בחלון הראווה, בארבי במעמקי החנות

במקביל ניסו באיראן לייצר חלופות אסלאמיות הולמות לבארבי וקן, כדוגמת בני הזוג שרה ודרה,

אולם לדברי מוכרים בטהרן הן לא הצליחו כמו הבובה האמריקנית המקורית.

 

"הבת שלי מעדיפה בארביות", סיפרה פרנאז (38), "היא אומרת ששרה ודרה מכוערות ושמנות". לדבריה, לא ניתן למצוא גם תקליטורי די.וי.די של בארבי, מכיוון שגם הם נאסרו למכירה.

 

מוכר בטהרן הסביר כי המכירות נמשכות אך כדי להימנע מחיכוך מיותר עם המשטרה, החנויות מציגות בחלונות הראווה בובות מכוסות ברעלה, ואילו הבארביות "נמכרות בחשאי בפנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המוכרים מסתירים בפנים
השלכות הרסניות. אחמדינג'אד
צילום: AP
מומלצים