שתף קטע נבחר

איור: אופיר בגון

לבני: אני אנצח, רק אני האלטרנטיבה לנתניהו

יריית הפתיחה של הבחירות לראשות קדימה: אחרי חודשים של הפצרות מצד אנשי מופז, הודיעה לבני על הקדמת הפריימריז ל-27 במרס: "אנצח ואקים קואליציה". היא קראה ליאיר לפיד "לגלות אחריות": "יכול לחזק הגוש הציוני - אבל גם לפצל אותו"

חודשים ארוכים נמשכו מאבקי הכוחות בתוך קדימה , והבוקר החלה הדרך להכרעה: יושבת ראש המפלגה, ציפי לבני, הודיעה היום (ד') במסיבת עיתונאים כי היא מקדימה את הפריימריז לראשות קדימה ל-27 במרס. "אני מתכוונת לנצח בפריימריז האלה", אמרה לבני, "קודם אנצח בבחירות בקדימה, ואחר כך אקים סוף-סוף קואליציה שרואה את טובת המדינה מול עיניה". ynet העביר בשידור חי את מסיבת העיתונאים של לבני.

 

את החלטתה להקדים את הבחירות, אחרי לחץ שנמשך חודשים מצד אנשיו של מספר 2 במפלגה, שאול מופז, הסבירה יו"ר קדימה בכך שהיא אינה מוכנה לאפשר לפוליטיקה "קטנה וקטנונית" להרוס את המפלגה: "החלטתי להקדים את הפריימריז ככל האפשר כדי לשים סימן קריאה סביב המועמדות שלי, ולא לתת לאותם אנשים שמנסים לשים סימני שאלה לגרום לבלבול בציבור". היא אמרה כי הבחירות בישראל כבר אינן אופק רחוק: "הן מתחילות להתקרב, וקדימה צריכה להיות מוכנה ותהיה מוכנה לבחירות".

 

לבני ציינה כי היא "ערה לשינויים הפוליטיים שקורים מחוץ לקדימה, יש שחקנים נוספים שהצטרפו" - כשכוונתה ליאיר לפיד, שלפי סקרים כניסתו לפוליטיקה עשויה לנגוס בתמיכה בקדימה ולמשוך חלק לא מבוטל מבוחריה אליו.

 

לבני על כך: "אני חושבת שכל אדם שרוצה לתרום למדינת ישראל בהצטרפותו - זה דבר חיובי, אבל לכל אחד מהשחקנים בגוש הציוני יש אחריות, לא רק לי. אני מוכרחה לומר - לפיד מנסח היטב גם את מצע קדימה, אבל אם אנו שותפים לאותו הרעיון, יש לנו אחריות. אפשרות אחת היא שהכניסה שלו למגרש תחזק את אותה קבוצה שרוצה להחליף את הממשלה, ואפשרות שנייה היא שזה יחליש ויפצל את אותו מחנה".

 

"כשאנצח, מי שרוצה - שיעזוב"

"הפריימריז האלה יקבעו לא רק מי יהיה ראש קדימה", אמרה לבני, "אלא גם אם נתניהו יישאר ראש הממשלה, וזה תלוי בבחירה של ראשי קדימה". היא הדגישה כי הפריימריז במפלגתה יקבעו מי יהיה המועמד של הרוב הציוני לראשות הממשלה. "רק קדימה בראשותי תוכל לשוב ולהיות אלטרנטיבה לשלטון של נתניהו, להחליף את נתניהו וליצור ממשלה עם שותפים טבעיים, שרואים את טובת מדינת ישראל ולא רק את טובתם של סקטורים שונים. אזרחי ישראל לא יכולים להרשות לעצמם להשאיר את הממשלה הקיצונית הזו של נתניהו בשלטון".

 

יו"ר קדימה לבני, הבוקר. "לפיד מנסח היטב גם את המצע שלנו" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
יו"ר קדימה לבני, הבוקר. "לפיד מנסח היטב גם את המצע שלנו"(צילום: עופר עמרם)
 

 

לבני אמרה כי קדימה בראשותה היא מפלגה "שתקים ממשלה שלא נכנעת שוב ושוב, ממשלה שלא תאשר שוב את חוק טל כפי שאנו רואים שהממשלה הזו רוצה לעשות בקרוב; ממשלה שתחייב כל אחד מהאזרחים לתרום למדינה בשירות אזרחי, צבאי או לאומי; ממשלה שתייצג את הציבור הישראלי התורם, הציוני, אלה שיצאו לרחובות".

 

מליאת הכנסת. לבני בטוחה: "אני אקים קואליציה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מליאת הכנסת. לבני בטוחה: "אני אקים קואליציה"(צילום: גיל יוחנן)

 

על האפשרות שמופז לא יישאר במפלגה אם יפסיד בפריימריז, אמרה לבני: "אני הולכת לנצח בפריימריז הבאים, ואני רוצה לומר - ביום שאחרי הניצחון כל אחד מחברי קדימה יצטרך לקבל את ההכרעה הזו. מי שרוצה לעזוב, זה בסדר מבחינתי, אבל מי שיישאר - שיקבל את ההכרעה הזו".

 

מופז: לבני סיימה את תפקידה

עוד לפני הודעתה של לבני, כינס הבוקר יריבה הגדול מופז מסיבת עיתונאים משלו באוניברסיטת תל-אביב. "ציפי לבני סיימה היום את תפקידה כיושבת ראש קדימה", מיהר להכריז, "היום החל המסע להחלפת נתניהו. ראשיתו בהחזרת קדימה למקום הנכון בפוליטיקה הישראלית, ומיד אחר כך החזרת ישראל למסלול הנכון, וחיזוקה המוסרי, החברתי והציוני". הוא אמר כי לקדימה נגרמו בעידן לבני נזקים כבדים כתוצאה מהתנהלות חלשה, עייפה ומגומגמת.

 

"אני אחזיר את קדימה למקומה כאלטרנטיבה ראשית לברית הפייגלינים (האגף הנצי ביותר בליכוד - ב.פ)", אמר מופז. "אני קורא לכל הבוחרים להצטרף אליי למסע - יחד נוביל את קדימה למקומה הטבעי בהנהגת המדינה. למען עתידה של מדינת ישראל".

 

מופז החל לדרוש את הקדמת הבחירות חודשים ספורים לאחר תחילת כהונתה של ממשלת נתניהו, אך עד כה סירבה לבני להיענות לדרישה. לאחרונה גיבש סביבו מופז קבוצה של חברי כנסת שמעוניינים להחליף את לבני, ואף ערך עשרות סיורים ומפגשים עם מתפקדים ברחבי הארץ כדי להכין את הקרקע לבחירות. לבני ואנשיה מאמינים כי היא תוכל לנצח, במיוחד לנוכח העובדה שבסקרים בציבור הרחב, מופז מביא מספר מנדטים חד ספרתי. מאיר שטרית ואבי דיכטר טוענים כי הם מתמודדים, אולם הם צפויים לחבור בהמשך למופז בניסיון להדיח את לבני.

 

שאול מופז. "אני התשובה לפייגלינים" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שאול מופז. "אני התשובה לפייגלינים"(צילום: ירון ברנר)

 

המשימה העיקרית של מופז היא להתמודד עם החצים המופנים אליו מכיוונם של לבני ותומכיה. הם טוענים כי הוא אינו מסוגל להביא מספיק מנדטים כדי לשמור על קדימה כמפלגה גדולה. לבני משוכנעת כי אף שהמצב שלה בסקרי דעת הקהל שנערכו לאחרונה אינו טוב, מצבו של מופז גרוע אף יותר. "הסקרים האחרונים לא היטיבו עם קדימה", אמר גורם המקורב מאוד ליו"ר המפלגה, "אבל הם מאוד הזיקו למופז. המספרים שהוא מקבל בסקרים נמוכים, והם לא יאפשרו לקדימה להרכיב ממשלה או להיות מפלגה רלוונטית אחרי הבחירות הבאות".

 

ברקע: גם הפריימריז בליכוד

אנשיו של מופז דוחים את הניתוחים של אנשי לבני על הסף, ואומרים כי התרסקותה של קדימה מונחת על כתפיה של היו"ר. "המפלגה חייבת אתחול", אמר גורם המקורב למופז. "האתחול הזה יכול לקרות רק עם יושב ראש חדש, ומופז הוא האיש שיכול לפנות גם לקהלים של ימין רך, ולחזק את קדימה מכיוונים שלא חשבו עליהם. ברגע שאנשים יבינו כי הניתוח שלפיו רק לבני יכולה להביא מנדטים הוא קשקוש, הכל ישתנה. המומנטום שייווצר עם בחירתו של מופז, ייתן לו את הרוח הגבית להחזיר את המפלגה למעמד אחר".

 

לבני. יש ח"כים לצדה, ויש מי שרוצה להדיחה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לבני. יש ח"כים לצדה, ויש מי שרוצה להדיחה(צילום: גיל יוחנן)

 

ברקע מתנהל גם מאבק של מופז ואנשיו נגד מנגנון המפלגה. הם דורשים שמנגנון חיצוני יפקח על הבחירות, ומופז חושש שאם מנגנון המפלגה, שנשלט על ידי לבני, הוא שיפקח עליהן - אנשיה יכולים לרמות. מופז ואנשיו חוששים גם כי השליטה של לבני בכספים של המפלגה יפעל לטובתה. לבני התייחסה הבוקר בדבריה לטענות הללו, וביקשה שאיש

לא יטיף לה על טוהר המידות. "שמעתי את הטיעונים האלה אחרי הפריימריז הקודמים, אכלו לי, שתו לי. הבחירות מתנהלות על-ידי חברה חיצונית, זה יהיה שקוף", אמרה.

 

הפריימריז בקדימה יתקיימו כחודשיים לאחר הבחירות לראשות הליכוד ב-31 בינואר, שעליהן הודיע ראש הממשלה נתניהו. המהלך זכה לרוב במרכז הליכוד. 120 אלף חברי המפלגה היו אמורים להגיע ממילא לקלפיות בתאריך זה, כדי להצביע למועצות הסניפים. איחוד הפריימריז עם הבחירות הללו יחסוך לליכוד כ-4 מיליון שקלים, וזה אחד השיקולים שהביאו למהלך.

 

בגכנת הידיעה השתתף בועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. מקדימה את הבחירות
צילום: עופר עמרם
מופז. נערך למאבק
צילום: גיל יוחנן
יאיר לפיד. "יכול לחזק - וגם להחליש את כולנו"
צילום: תומריקו
מומלצים