שתף קטע נבחר

רב-החובל: נפלתי לסירת הצלה ולא יכולתי לעזור

פרנצ'סקו סקטינו סיפק לחוקריו תירוץ חדש בנוגע להיעדרותו מפעולות החילוץ של נוסעי האונייה הטובעת. "סייעתי בחילוץ אבל אז האונייה נטתה על צדה ונפלתי לתוך סירת הצלה". עמיתיו פותחים פה: "הוא אדם פזיז שהשיט אונייה כמו מכונית פרארי"

פרנצ'סקו סקטינו הוא ככל הנראה האישיות הכי מושמצת באיטליה בימים אלה. רב-החובל נחשד בנטישת אונייתו הטובעת כדי להציל את חייו, בעוד אלפי הנוסעים שהיו תחת חסותו נאבקו על חייהם. בימים האחרונים טען סקטינו, בן 52, בתוקף כי נשאר באונייה עד שאחרון הנוסעים ירד, אך כעת עולה שהוא סיפק לחוקריו גרסה נוספת בנוגע להיעדרותו מפעולות ההצלה של הנוסעים. "סייעתי בחילוץ הנוסעים אבל אז האונייה נטתה על צדה ונפלתי לתוך סירת הצלה ולא יכולתי לצאת ממנה". 

 

"טיטניק" מול חופי איטליה - כתבות אחרונות:

 

ה"דיילי מייל" הבריטי דיווח היום (יום ד') כי במהלך חקירתו האחרונה על ידי התובע אמר סקטינו: "הנוסעים על הסיפון רצו לכל עבר ונאבקו על מקום בסירות ההצלה. בכלל לא הייתה לי חגורת הצלה משום שנתתי את שלי לאחד הנוסעים. ניסיתי לסייע להם להיכנס לסירות ההצלה בצורה מסודרת. לפתע, האונייה נטתה על צדה ומצאתי עצמי לכוד באחת מסירות ההצלה. זאת הסיבה שהייתי שם".

 

באופן מדהים, רב-החובל המשיך להתעקש שהוא "הציל חיים של אלפי בני אדם", אף על פי שהודה כי טעה כשהפליג קרוב מדי לאי ג'יגליו.

 

"יותר מפעם אחת היה צריך להעמיד אותו במקומו"

במקביל, עמיתיו של סקטינו בהווה ובעבר התראיינו לכלי תקשורת באיטליה ושפכו אור על דמות שנויה במחלוקת. "קיבלנו את הרושם שהוא משיט אונייה כמו נהג של מכונית פרארי", סיפר מרטינו פלגרינו, אחד מקציני הסיפון שהיה באונייה, על הבוס שלו. 

 

בראיון לעיתון האיטלקי "לה רפובליקה", שעליו דיווח היום ה"טלגרף" הבריטי, סיפר פלגרינו כי רב-החובל סקטינו היה אדם "סמכותי" שאינו גמיש באופן שבו פיקד על אוניית הענק במי הים התיכון. רב-החובל לשעבר של ה"קוסטה קונקורדיה", מריו פלומבו, סיפר על עמיתו הקברניט: "תמיד הסתייגתי מסקטינו. זה נכון. הוא היה יותר מדי חיוני. פזיז ביותר. יותר מפעם אחת הייתי צריך להעמיד אותו במקומו", אמר פלומבו.

 

כלי תקשורת באיטליה דיווחו כי בחודש שעבר התעקש סקטינו לצאת להפלגה ממרסיי במהירות של 60 קשר, למרות התנגדות קציני הסיפון שלו.

 

"חזור בכיוון הנגדי, חזור לאונייה"

בארץ המגף סערו אתמול הרוחות לאחר פרסום תמלול השיחה בין משמר החופים לרב-החובל של ה"קוסטה קונקורדיה", שחשף את נטישתו של סקטינו ברגעים הקריטיים. בתחילת השיחה מנסה קצין משמר החופים, שהזדהה כקפטן דה-פלקו, להנחות את סקטינו, ומורה לו לחזור ולעלות על הסיפון כדי להעריך את המצב. במהרה הוא מבין שרב-החובל מהסס. בתגובה הוא מדגיש בפניו שהשיחה מוקלטת ומאיים עליו מפורשות ובזעם:

 

"חזור בכיוון הנגדי, חזור לאונייה, ודווח משם כמה אנשים נמצאים ומהו הציוד שיש ברשותם. ברור? דווח אם יש שם ילדים, נשים ואיזו עזרה הם צריכים. ודווח בדיוק כמה יש בכל קטגוריה. ברור? שמע, סקטינו, אולי הצלחת להציל את עצמך, אבל אני אגרום לך להיראות מאוד גרוע, אני אגרום לך לשלם, לעזאזל!".

 

28 נוסעים עדיין מוגדרים נעדרים, מניין ההרוגים - 11 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
28 נוסעים עדיין מוגדרים נעדרים, מניין ההרוגים - 11(צילום: רויטרס)

 

בינתיים, החיפושים אחר גופות נוספות הופסקו הבוקר לאחר שהאונייה שטבעה התנתקה מאחד הסלעים שניצבה עליהם ושקעה. לפי שעה, 28 נוסעים עדיין מוגדרים נעדרים. באסון הימי נספו 11 בני אדם ויותר מ-60 נפצעו. על סיפון ה"קוסטה קונקורדיה" היו 4,200 נוסעים בעת עלייתה על שרטון בסוף השבוע.

 

התמלול המלא של השיחה בין משמר החופים לרב-החובל

משמר החופים: הלו, כאן דה-פלקו מנמל ליבורנו, האם אני מדבר עם הקפטן?

סקטינו: כן, ערב טוב, כאן הקפטן

משמר החופים: כאן פאלקו מליבורנו. האם זה הקפטן? תוכל למסור לי מה שמך?

סקטינו: כאן קפטן סקטינו

משמר החופים: שמע סקטינו, יש אנשים שלכודים על הסיפון. אתה צריך לחזור לאזור סירות ההצלה. יש אחת שנמצאת מתחת לחרטום, בצד. יש סולם, אתה צריך לטפס עליו ולעלות על הסירה. עלה על הסיפון ודווח לי כמה אנשים נותרו שם. זה ברור? אני מקליט את השיחה הזאת, קפטן סקטינו

סקטינו: תן לי לומר לך דבר אחד

משמר החופים: דבר בקול רם!

סקטינו: הספינה כרגע...

משמר החופים: קפטן, דבר בקול רם! סוכך על המיקרופון בידיך ודבר בקול חזק יותר. ברור?

סקטינו: ברגע זה, הספינה נוטה הצידה

משמר החופים: אני מבין. שמע, יש אנשים שיורדים כעת בסולם באזור החרטום. חזור בכיוון הנגדי, חזור לספינה, ודווח משם כמה אנשים נמצאים ומהו הציוד שיש ברשותם. ברור? דווח אם יש שם ילדים, נשים ואיזו עזרה הם צריכים. ודוווח בדיוק כמה יש בכל קטגוריה. ברור? שמע, סקטינו, אולי הצלחת להציל את עצמך, אבל אני אגרום לך להיראות מאוד גרוע, אני אגרום לך לשלם, לעזאזל!

סקטינו: קפטן, בבקשה

משמר החופים: אין בבקשה עכשיו, חזור לסיפון, אשר לי שאתה חוזר לספינה

סקטינו: אני על סירת ההצלה, מתחת לספינה. לא הלכתי לשום מקום, אני כאן

משמר החופים: מה אתה עושה?

סקטינו: אני מתאם...

משמר החופים: מה יש לתאם? חזור לספינה ותאם את מאמצי החילוץ משם. האם אתה מסרב?

סקטינו: לא, אני לא מסרב

משמר החופים: האם אתה מסרב לחזור לסיפון? אמור לי מהי הסיבה שבגללה אתה לא חוזר

סקטינו: אני לא חוזר כי יש סירת הצלה נוספת שעצרה כרגע

משמר החופים: חזור לסיפון. זו פקודה. עליך להמשיך במאמצי החילוץ. אתה הכרזת על פינוי, אבל עכשיו אני אחראי. עליך לחזור לסיפון, זה ברור?

סקטינו: קפטן...

משמר החופים: האם אתה שומע אותי?

סקטינו: אני הולך

משמר החופים: לך, עלה מולי כשאתה על הסיפון. צוות החילוץ האווירי שלי כבר שם, באזור החרטום.

תתחיל לזוז, יש כבר גופות, סקטינו, זוז!

סקטינו: כמה מתים יש?

משמר החופים: אני לא יודע. אני יודע רק על אחד, שמעתי על אחד. אתה זה שאמור להגיד לי את זה. אלוהים!

סקטינו: אתה יודע שחשוך ואנחנו לא יכולים לראות כלום

משמר החופים: ומה אתה רוצה? לחזור הביתה סקטינו? חשוך ואתה רוצה לחזור הביתה? תעלה על החרטום ותגיד לי מה אפשר לעשות, כמה אנשים יש שם ומה הם צריכים. עכשיו!

סקטינו: אני כאן עם הקצין השני

משמר החופים: סליחה?

סקטינו: אני כאן עם הקצין השני, שמו הוא...

משמר החופים: אז שניכם, עלו על הסיפון, שניכם. מה שמו של השני?

סקטינו: דמיטרי

משמר החופים: דמיטרי מה?

סקטינו: דמיטרי... (לא ברור)

משמר החופים: אתה והשני שלך, לכו ותעלו על הסיפון כרגע. ברור?

סקטינו: קפטן, אני רוצה לעלות על האונייה אבל סירת ההצלה השנייה לא פועלת והיא נסחפת וקראתי למחלצים אחרים

משמר החופים: אתה מספר לי את זה כבר שעה. עכשיו, תעלה על הסיפון, תעלה על הסיפון! ותגיד לי אתה כמה אנשים יש שם

סקטינו: אוקיי קפטן

משמר החופים: לך, עכשיו ומיד!

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתן את חגורת ההצלה שלו לאחד הנוסעים? סקטינו
צילום: AP
הופסקו ניסיונות החיפוש אחר גופות נוספות
צילום: AP
מומלצים