שתף קטע נבחר

מס וירושה: התקדים של רומני האב יפיל את הבן?

יריביו הרפובליקנים תקפו את המועמד המוביל על הימנעותו לפרסם לפי שעה את הצהרות המס שלו - נוהג שהתחיל אביו של רומני. נראה שאחת הסיבות לכך היא תרומתו לכנסייה שלו. השתייכותו הדתית של רומני לא פגעה בו עד כה במרוץ

גיבנת ראשונה למתמודד הנוצץ? סירובו של מיט רומני לפרסם את הצהרות המס האישיות שלו קשור בתרומות גדולות שלו לכנסיה המורמונית - כך חושפת הערב (יום ד') רשת ABC. הנושא היה בכותרות בימים האחרונים, אך ייתכן שהקשר לדתו של רומני יפגע בו מכיוון בלתי צפוי.

 

מיט רומני והמרוץ למועמדות הרפובליקנית:

 

המועמד הרפובליקני המוביל נלחץ בעימות הטלוויזיוני שלשום לחשוף את הצהרות המס, והתחייב לעשות כן רק באפריל, כמו ג'ורג' בוש ומועמדים אחרים לנשיאות בעבר. כמובן, המועמדים האחרים לחצו עליו לעשות זאת מייד, וניוט גינגריץ', יריבו העיקרי, הודיע שהוא אישית מפרסם את ההצהרות מיד.

 

רומני באירוע בדרום קרוליינה. האם השתייכותו הדתית תפגע? (צילום: MCT) (צילום: MCT)
רומני באירוע בדרום קרוליינה. האם השתייכותו הדתית תפגע?(צילום: MCT)

 

גם הבית הלבן מפעיל לחץ על רומני בנושא. דובר הממשל, ג'יי קרני, דאג לעקוץ ולהדגיש כי חשיפת תשלומי המס של מועמדים לנשיאות הייתה נוהג שאותו אימץ לראשונה אביו של מיט רומני, ג'ורג' רומני, שהיה מושל מישיגן ואף הוא רץ לנשיאות כרפובליקני.

 

השתייכותו לכנסייה המורמונית של רומני, מושל מסצ'וסטס לשעבר שהונו נאמר בכרבע מיליארד דולר, כמעט שלא עלתה בפומבי במרוץ הנוכחי, ורומני היה רוצה לטשטש את הנושא עד לאחר הבחירות המקדימות למועמדות הרפובליקנית לנשיאות - במיוחד עד לאחר הפריימריז שיהיו בשבת בדרום קרוליינה, שבה 60% מהמצביעים הרפובליקנים הם אוונגליסטים.

 

כינוס של ועידת הכנסייה המורמונית. קיבלה מיליונים מרומני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כינוס של ועידת הכנסייה המורמונית. קיבלה מיליונים מרומני(צילום: רויטרס)

 

אולם, רשת ABC דיווחה על סיוע בהיקף עצום של רומני לכנסייה המורמונית, או בשמה הרשמי: "כנסיית ישו המשיח של קדושי אחרית הימים". הסכום: מעבר לארבעה מיליון דולר. לפי הפרסום, משפחת רומני תרמה את הכסף בחמש השנים האחרונות באמצעות קרן משפחתית.

 

על פי התחקיר, רומני דאג להעניק לכנסייה 10% אחוזים מהרווחים שלו כמי שעמד בראש חברת הענק "ביין קפיטל", לרבות מניות במיליוני דולרים לחברות "בורגר קינג" (בשווי 1.9 מיליון דולר), "דומינו'ס פיצה" וחברה האם של אולמות הקולנוע ברחבי ארה"ב (AMC).

הכנסייה המורמונית מחייבת את חבריה להפריש לה 10% אחוזים מהרווחים שלהם.

 

הפרסום פותח צוהר להתייחסות לרומני כמנהיג מורמוני. בהופעותיו הפומביות ניסה רומני לעשות הפרדה בין אמונתו לבין הריצה שלו לנשיאות. בנאומיו הבהיר רומני כי הדת שלו לא תגדיר את נשיאותו. "אסור שאדם ייבחר בגלל אמונתו ואסור שהוא יידחה בגלל אמונתו".

 

אגב, בוויכוח הכלכלי-חברתי שהתפתח סביב החזרי המס, רומני הודה אתמול כי הוא משלם "קרוב לוודאי משהו הקרוב ל-15%" - הרבה פחות ממה שהאמריקני הממוצע משלם. הוא מצדו הציע בעימות האחרון להוריד את שיעור המס הכללי ל-25%, ויריביו קראו לו בהקנטה להוריד אותו ל-15%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדיין לא פרסם הצהרת מס. רומני
צילום: EPA
יפרסם ההצרות מיד. גינגריץ'
צילום: AP
ג'ורג' רומני. התחיל עם הצהרות המס
צילום: Gettyimages
מומלצים