שתף קטע נבחר

"קפטן ג'ורג'" תובע פיצויים: "נזרקתי לכלבים"

מי שהיה חוקרו הראשי של מוסטפה דיראני והואשם שהתעלל בו, טוען כי המדינה הפקירה אותו ודורש פיצויים בסך 5.5 מיליון שקלים. פרקליטו: "לא הוא חקר את דיראני, השמיים נפלו עליו, הקיזו את דמו והגיע הזמן שישלמו על כך"

"קפטן ג'ורג'", מי שהיה חוקרו הראשי של המחבל מוסטפה דיראני והואשם כי היה אחראי להתעללות בו ולמעשי אונס שעבר, הגיש היום (א') תביעת נזיקין נגד מדינת ישראל ומשרד הביטחון, שבה הוא דורש פיצוי בסך 5.5 מיליון שקלים.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

דיראני, בכיר חיזבאללה, נחטף לישראל במבצע שנערך בשנת 1994 כ"קלף מיקוח", במטרה לאסוף מידע על מיקומו של הנווט השבוי רון ארד. הוא שוחרר במסגרת עסקת חילופי השבויים בשנת 2004, בה הוחזרו לישראל החטוף אלחנן טננבוים וגופות שלושה חיילים.

 

 

לטענת פרקליטיו של "ג'ורג'", עורכי הדין אפי נוה והילה כוכמן, הוא "נזרק לכלבים לאחר שבמשך שנים הוסתרה הקלטת שבה נראה כי מפקד יחידת 504 באמ"ן הוא זה שחקר את דיראני ואיים עליו ולא הוא, קלטת שנחשפה רק לפני כחודש בתכנית 'עובדה'. השמיים נפלו עליו. הוא דורש כי ימוצה הדין עם כל הגורמים שהסתירו את הקלטת".

 

"שעיר לעזאזל"

בתביעה טוען "ג'ורג'", שזהותו המלאה - אף שהופיע במסיבת עיתונאים היום לצד עורך דינו - נותרה חסויה, כי "בעקבות התביעה שהגיש דיראני בגין מעשי הסדום לכאורה, בחרה בי המדינה כשעיר לעזאזל, חשפה או הדליפה את זהותי בציבור הרחב, סיכנה את ביטחוני וביטחון משפחתי, הוקיעה אותי מצה"ל, הפקירה אותי והעמידה אותי ללעג ולקלס".

 

"ג'ורג'", לצד עו"ד אפי נוה. תביעה לפיצויים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"ג'ורג'", לצד עו"ד אפי נוה. תביעה לפיצויים(צילום: מוטי קמחי)

 

לדבריו, "כל פועלי במהלך החקירה, לרבות אופנה והאסטרטגיה שלה, נעשו כדין, בפיקוח, באישור ובידיעת מפקדיי והצמרת הביטחונית בישראל".

 

"ג'ורג'" הזכיר כי בעקבות תלונתו של דיראני, נפתחה נגדו חקירה בפרקליטות הצבאית ובתומה הוחלט שלא להאשימו. למרות זאת, הוא הודח מהצבא, וכאשר ניסה לטהר את שמו, פנה לבג"ץ בדרישה שיורה לחשוף את קלטות החקירה. "46 קלטות הועברו, אך הקלטת הכי חשובה הוסתרה במשך שנים, ונחשפה רק לאחרונה בדרך לא דרך ובה רואים את מפקד היחידה שחוקר ומאיים על דיראני".

 

התובע הזכיר גם את המכתב שנשלח לו מהפרקליטות הצבאית ב-2006, שבו נטען בפניו כי "אין בסיס לטענה כי חומרי חקירה הועלמו". לפי התביעה, "המדינה ומערכת הביטחון הפקירו את ג'ורג' והשליכו אותו לאשפתות לאחר שהשתמשו בו לצורכיהן".

 

לדברי עורכי הדין נוה וכוכמן, ברשות מרשו "מידע על התנהלות דומה של טיוח והסתרות גם בפרשות נוראיות נוספות שהסתיימו בחללים

והרוגים. זה ייחשף בבית המשפט ונראה שלא רק במקרה שלו הסתירו ראיות".

 

הוא הוסיף כי "ג'ורג' ניסה פעמיים למצוא עבודה מאז הודח, ופעמיים ניסיונות אלו סוכלו, לא הייתה סיבה שיפקירו אותו ויקיזו את דמו והגיע הזמן שישלמו על כך". לתביעה הוגש נספח עליו חתומים 60 אנשי מילואים מהיחידה, שמביעים תמיכה בעמיתם ואומרים ש"מה שקרה לו יכול לקרות לכל אחד".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תבע את קפטן ג'ורג'. מוסטפה דיראני
צילום: רויטרס
"קפטן ג'ורג'"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים