שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפתרון לפשיעה: מניעתה מראש
  טור מיוחד של ראש מציל"ה, אגף חברה ומניעת פשיעה במשרד לביטחון פנים
  ההרגשה הזו, כשאתה חולה, הסינוסים מתפוצצים, כל טיפת זיעה מרגישה כמו שילוב של קרח מאנטרקטיקה מהול בלבה מהשמש עצמה, היא בלתי נסבלת. כל מבט מזוגג דרך זכוכית מאודה ברחוב שוקק, רק מגביר את התסכול כיוון שלגוף קשה להזיז עצמו מהשירותים בחזרה לאיגלו המיוזע שאתה אוהב לקרוא מיטה ביומיים האחרונים.

   

  למה הגעת למצב הזה? על זה אפשר לכתוב ספר ולהפיק לפחות אלף מחקרים שיסבירו לך בדיוק למה הגעת למצב הנוכחי. כמובן, מאלף סיבות שונות ומשונות.

   

  עתה, אנו מגיעים לשלב המרכזי. הרציני. האקוטי. הקריטי. הכל כך החלטי. הכה שגור בפי כל אמא על פני הגלובוס. הן יודעות בדיוק מה אתה צריך כרגע על מנת לרפא את המחלה. שמן דגים, שמן זית ושום, ויטמין סי, במיץ תפוזים, לא בכדורים, מה פתאום עראק על הבטן, אצל הרב תקבל ברכה, לך לים, תעשה אמבטיה, תה עם נענע, תה עם שיבא, תה עם לימון, תה עם דבש, תה עם. מבולבלים? נכון, תישארו מבולבלים, כי האמהות יודעות את התשובה לריפוי המחלה. אבל החולים? איזה מסכנים החולים ששוברים להם הראש.

   

  אם הן רק היו יודעות שכל הסיבה היא בכלל קרפ סוזט. 

   

  אני אוהב את צרפת. מודה ומתוודה. עם השנים התאהבתי בכל מה שצרפתי, בשאנסונים, קרואסונים, וקרפ סוזט. הבעיה עם קרפ סוזט שהוא שווה ערך קלורי לכוסית של שומן אווז במקרה הטוב או לסיר חמין במקרה הטוב יותר. בכל פעם שאני אוכל את אחד הממזרים המתוקים אני במשמעת כמעט צבאית יוצא להילחם על חיי החטובים בריצה ארוכה ומפרכת. הזהירו אותי פעמים רבות להתלבש טוב לפני ריצה ארוכה אך אני בשלי, קרבי ונועז, יוצא לריצות עם גופיות דקיקות. וכך נהיים חולים.

   

  השבוע הציג השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ לממשלה את נתוני הפשיעה במגזר הלא יהודי. המגזר הלא יהודי מסך כלל האוכלוסייה מהווה 20%. מעורבות המגזר בפשיעה, עומד באחוזים רבים בהרבה מחלקו היחס של המגזר בכלל האוכלוסייה.

   

  האינסטינקט המיידי יפריח לאוויר אמירות רבות שינועו על הספקטרום בין דעות מלומדות ומבוססות מחקר אמפירי כזה או אחר בצקצוקי לשון ועד גזענות או רשעות. אפשר להגיד שזו בעיה תרבותית, חינוכית, ערכית, פוליטית ומה לא, אבל האמת, היא לא משנה.

  אז מה לפשיעה משתוללת ולמניעה?

   

  אגף מציל"ה של המשרד לביטחון פנים, יוזם ומפעיל תוכניות למגוון אוכלוסיות ב-77 יישובים ו-20 פנימיות במטרה למנוע ולצמצם אלימות ופשיעה בקרב

  ילדים, נוער ומבוגרים במסגרות הפורמאליות ומחוצה להן. האגף הוקם לפני 10 שנים ומהווה מענה משלים למדיניות של אכיפת החוק והענישה וייעודו לשפר את תחושת הביטחון האישי של התושבים ביישובים. תכניות אגף מצילה מסייעות לקהילה בהעלאת המודעות לנושאים הקשורים לאלימות, הגברת הביטחון האישי וסיוע בחיזוק החלקים החלשים בקהילה. ישנן תכניות ייחודיות ספציפית לנשים במגזר הלא יהודי, שם נמצא בין היתר סדנאות העצמה נשית, קורסים ללימוד סממני אלימות על רקע כבוד המשפחה ואלימות בתוך הבית, קורסים לבישול לנערות ערביות במצוקה וקורסים מתקדמים ללימוד מקצועות המחשב.

   

  צריך להבין משהו פשוט. ברגע שמתבצע פשע והדבר מגיע לפתחן של דלתות המשרד לביטחון פנים ורשויות האכיפה זה אומר שהמדינה ומערכותיה לא הצליחו במלוא משימתן. אנחנו כחברה לא הצלחנו למצוא את הבעיה או את הפתרון למצב.

   

  אפשר לדבר רבות על מה שמתחולל במגזר הלא יהודי וכמו אותן אמהות, ישנן אלפי סיבות למה זה קרה ומיליוני שיטות נוספות איך לטפל, אך אנחנו צריכים להיות ברורים בנושא זה, לא אכיפה מוגברת (קריטית ככל שתהיה) תהווה את הפתרון, לא לנו ולא לחברה בישראל.

   

  השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ומנכ"ל המשרד, שניהם קציני משטרה בכירים לשעבר בדרגת ניצב שהעבירו את רוב ימיהם במשטרה במבצעי אכיפה רבים מכדי שהמוח האנושי יידע להכיל, אומרים את זה בקול הברור ביותר. הם עושים זאת כיוון שהוכח מעל לכל צל של ספק כי המניעה היא הפתרון הטוב ביותר שהמשרד לביטחון פנים השכיל לפתח בשנים האחרונות באמצעות פיתוח הפעילות הקהילתית ביישובים, ביחד עם כל המעטפת של הרווחה, החינוך, המשפטים ואפילו התרבות. פרויקט "עיר ללא אלימות", הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול ואגף מצילה הם חוד החנית במניעת פשיעה וההשקעה של המשרד מסתכמת במעל למאה מיליון שקל  רק במניעת פשיעה יחד עם אנשי מקצוע מופלאים רבים וטובים.

   

  אז בפעם הבאה שנטפל בפשיעה ביד קשה, החלטית, נחרצת תדעו לכם שזה היה הרבה יותר פשוט לטפל בליווי מגיל צעיר עם המעטפת החינוכית והמשמעתית הראויה. זול הרבה יותר, אולי אפילו יעיל יותר.

   

   בטוח זול ויעיל יותר מערכו ההרסני של קרפ סוזט.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יעקב גז
  צילום: המשרד לביטחון פנים
  צילום: גיל יוחנן
  אז איך מונעים פשיעה?
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים