שתף קטע נבחר

סעודיה משיבה הפקחים: "להגביר הלחץ על אסד"

סימן נוסף לכישלון המשימה של הליגה הערבית? "סעודיה קוראת לחברינו ברוסיה, סין, אירופה וארה"ב, ולאחינו במדינות המוסלמיות לשאת באחריות לנעשה בסוריה", מסר משרד החוץ בריאד וקרא לשים סוף לדיכוי האלים של המשטר בדמשק

האחדות הערבית מתפוררת לרסיסים? בעוד הליגה הערבית הודיעה כי היא מאריכה בחודש נוסף את משימת הפקחים בסוריה, הודיעה היום (יום א') סעודיה כי היא משיבה בחזרה את פקחיה מהמדינה השסועה. אולם במשרד החוץ בריאד לא הסתפקו בהודעה על השבת הפקחים, וקראו להפעיל את "כל הלחץ האפשרי" על המשטר הסורי כדי שישים סוף לאלימות נגד אזרחים ויפעל בהתאם להסכם שעליו חתם עם הליגה הערבית.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

"סעודיה קוראת לכל מעצמות העולם, לחברינו ברוסיה, סין, אירופה וארצות הברית, ולאחינו במדינות המוסלמיות לשאת באחריות לנעשה בסוריה", מסר משרד החוץ בריאד שטען כי המשטר בדמשק לא מימש שום סעיף מיוזמת השלום של הליגה הערבית.

 

נכשלו בסוריה? ישיבת שרי החוץ של הליגה הערבית בקהיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נכשלו בסוריה? ישיבת שרי החוץ של הליגה הערבית בקהיר(צילום: רויטרס)

 

"ארצי תשיב את כל הפקחים משום שהממשלה הסורית לא קיימה אחר הוראות ההסכם עם הליגה הערבית", אמר שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל-פייסל, לאחר שנפגש בקהיר עם שרי החוץ של הליגה הערבית.

 

הליגה הערבית לאסד: "ותר על סמכויות"

רשת הטלוויזיה הקטארית אל-ג'זירה דיווחה כי שרי החוץ של הליגה הערבית דרשו שאסד יוותר על חלק מסמכויותיו ויעבירן לסגנו כדי שיוכל לנהל שיחות עם האופוזיציה ויאפשר את הקמתה של ממשלת אחדות לאומית.

 

על פי הודעת הליגה הערבית מקהיר, המטרה של הקמת ממשלת האחדות היא להקים משטר דמוקרטי שבו כל האזרחים שווים בפני החוק. שרי החוץ של הארגון הערבי גם קראו לממשלת האחדות שעתידה לקום להרכיב גוף עצמאי שאמון על חקירת הפרות זכויות אדם ולפעול להחזרת הביטחון והיציבות במדינה.

 

יוותר על חלק מסמכויותיו לטובת סגנו? אסד ותומכים בדמשק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יוותר על חלק מסמכויותיו לטובת סגנו? אסד ותומכים בדמשק(צילום: AFP)

 

השרים גם קראו לממשלה העתידית לבצע את ההכנות הנדרשות לקיום בחירות לאסיפה מכוננת תוך שלוש חודשים, שתפקידה יהיה לנסח חוקה חדשה למדינה. לאחר ניסוח החוקה, היא תצטרך לעמוד למשאל עם כדי שתאושר, ולאחר מכן ייערכו בחירות כלליות במדינה. 

 

סעודיה בעקבות קטאר

קריאתה של סעודיה להפעלת לחץ בינלאומי על  סוריה באה שבוע לאחר שאמיר קטאר, חמד בן חליפה אל-ת'אני, קרא לכניסת חיילים ערבים לסוריה מהמדינה. "יש לשלוח לסוריה חיילים ממדינות ערב כדי להביא לסיום פעולות הדיכוי האלימות של הנשיא הסורי", אמר אמיר קטאר. "החיילים צריכים להיכנס ולעצור את ההרג".

 

קטאר, שקיימה בעבר קשרים קרובים עם סוריה, ביקרה בחודשים האחרונים בחריפות את משטרו של בשאר אסד ואת פעולותיו כנגד כוחות האופוזיציה במדינה. היא אף החזירה מסוריה את שגרירה במחאה על מעשי ההרג המרובים.

 

"לשים סוף לטרגדיה ההומניטרית בסוריה". שר החוץ הטורקי דבוטאולו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"לשים סוף לטרגדיה ההומניטרית בסוריה". שר החוץ הטורקי דבוטאולו(צילום: רויטרס)

 

גם טורקיה מצטרפת ללחץ הבינלאומי על סוריה ומסרה כי היא תשתף פעולה עם האו"ם אם יפעל לשים סוף ל"טרגדיה ההומניטרית" במדינה הערבית. "אנו מקווים שממשלת סוריה תפסיק את המלחמה הלא הוגנת שהיא מנהלת נגד בני עמה ותמצא דרך לעשות עמם שלום", אמר שר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו לסוכנות הידיעות "אנטוליה". "אך אם מתחוללת לעינינו טרגדיה אנושית, ואם האו"ם ינקוט פעולה, אנו מוכנים לשתף עמו פעולה". 

 

מוקדם יותר היום הודיעו גורמים בליגה הערבית כי משימת פקחי הארגון בסוריה תוארך בחודש נוסף. לדבריהם, ההחלטה תתקבל מאוחר יותר בקהיר בישיבה שיקיימו שרי החוץ של 22 המדינות החברות בליגה הערבית. עוד נמסר כי מספר הפקחים הערבים יעלה וכי הם יקבלו הכשרה על ידי ארגון האו"ם.

 

מאות אזרחים סורים נהרגו מאז החלו הפקחים הערבים את עבודתם בסוף חודש דצמבר. בעקבות מה שנתפש ככישלון הפקחים דרשו ארגוני האופוזיציה בסוריה להעביר את הטיפול במשבר במדינה לידי מועצת הביטחון של האו"ם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמאס לו מהמצב בסוריה. מלך סעודיה עבדאללה
צילום: AP
ארכה של חודש לעבודת הפקחים הערבים. נביל אל ערבי
צילום: אפי שריר
ממשיך לדכא את בני עמו. אסד
צילום: AP
מומלצים