שתף קטע נבחר

הבונדס מכר אג"ח בשווי שיא של 225 מיליון דולר

ארגון הבונדס עוסק בהנפקה ומכירה של אגרות חוב ממשלתיות לא סחירות ליהודי העולם. אמש בכנס מיוחד במיאמי נרשם שיא מכירה לערב אחד. השר שטייניץ שנכח במקום: "מבקש לרתום את מערכת הקשרים המסועפת שלכם, בכדי לשמור ולהמשיך על רמת השקעות גבוהה בכלכלת ישראל"

ערב שיא לממשלת ישראל בגיוס כספים דרך ארגון הבונדס, העוסק בהנפקה ומכירה של אגרות חוב ממשלתיות לא סחירות ליהודי העולם. בערב מיוחד לפתיחת שנת הכספים החדשה, שנערך במיאמי במעמד שר האוצר יובל שטייניץ, מכר ארגון הבונדס אגרות חוב בשווי של 225 מיליון דולר. מדובר בסכום הגבוה ביותר שגייס הארגון בערב אחד מאז שהוקם בשנת 1951.

 

את הביקוש הגבוה לאגרות הבונדס, ניתן לייחס לעובדה שהריבית על אותן אגרות אטרקטיבית במיוחד בשנים האחרונות (1.48% לשנתיים, 1.7% ל-3 שנים, 2.25% ל-5 שנים ו-3.55% ל-10 שנים).

 

הבונדס הוקם ביוזמת דוד בן גוריון, כדי לסייע למדינה הצעירה והענייה לגייס חוב דרך קשריה עם יהדות העולם, אך בשנים האחרונות, כאשר הריבית על אגרות החוב הסחירות של ממשלת ישראל הולכת ויורדת בעקבות הצמיחה בכלכלה הישראלית והירידה ביחס החוב-תוצר, הפך הבונדס לכלי פחות אטרקטיבי לגיוס חוב והמגמה בעשור האחרון היא להקטין את חלקו בחוב הכולל של ממשלת ישראל.

 

ב-2010 גייס הבונדס כ-1.2 מיליארד דולר, שהיוו כ-1.5% מגיוס החוב הכולל של הממשלה. הגיוס נטו דרך הארגון (כלומר, הסכום שגיוס באותה שנה פחות הסכום שנפרע מהלוואות של שנים קודמות) היה שלילי בשבע השנים האחרונות, בהתאם למגמה להפחית את חלקו של החוב מהבונדס.

 

שר האוצר, שנכח כאמור בכנס השנתי, קרא במהלכו לחברי הארגון לעזור לכלכלת ישראל לא רק דרך רכישת אגרות חוב אלא גם דרך השקעה בחברות ישראליות ובמשק הישראלי. "אני מבקש לרתום את מערכת הקשרים המסועפת שלכם, בכדי לשמור ולהמשיך על רמת השקעות גבוהה בכלכלת ישראל, מה שיאפשר לנו לשמור על רמת צמיחה גבוהה ואבטלה נמוכה", אמר השר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר יובל שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים