שתף קטע נבחר

דיווח: לצ'אבס נותרה שנה לחיות, לכל היותר

עיתון ספרדי פרסם את הפרטים העולים "ממסמכים רפואיים סודיים" של נשיא ונצואלה. לפי הדיווח, במקרה הרע צ'אבס ימות מסרטן תוך 9 חודשים. לראשונה הוצגה האבחנה המדויקת: סרטן בערמונית ששלח גרורות למעי הגס, לעצמות ולעמוד השדרה. לפי המסמכים, העדיף צ'אבס טיפולים קשים פחות כדי שיוכל לתפקד כנשיא. צ'אבס - מצב הולך ומידרדר

תשעה חודשים עד שנה. זה הזמן שנותר לנשיא ונצואלה הוגו צ'אבס לחיות – אם יסרב לטיפולים הרפואיים בסרטן שממנו הוא סובל. כך דיווח אתמול (יום ב') העיתון הספרדי ABC, בהתבסס על "מסמכים רפואיים סודיים". בפרסום מוצג חלק גדול מהטיפול הרפואי של צ'אבס, כולל תוצאות הבדיקות, הטיפולים והערכות הרופאים.

 

נשיא ונצואלה נגד הסרטן:

  

הבדיקה הרפואית הגורלית היא מ-30 בדצמבר, ובה נקבע שמצבו הורע באופן משמעותי – הסרטן התפשט גם לעמוד השדרה והתגלה "גידול סרטני בגודל 2 מילימטר על 1.5 מילימטר בחלק העליון של המעי הגס". הבדיקה הזאת הביאה את הרופאים לשנות לרעה את הערכת הזמן שנותר לצ'אבס לחיות: תשעה חודשים במקרה הרע.

 

צ'אבס לצד ארון הקבורה החדש לגיבור הלאומי, סימון בוליבר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צ'אבס לצד ארון הקבורה החדש לגיבור הלאומי, סימון בוליבר(צילום: רויטרס)

 

בנוסף, נאמר בעיתון שלקראת סוף חודש נובמבר דחה צ'אבס נסיעה מיוחדת למוסקבה, שם היה אמור לעבור טיפול במחלה, כדי להישאר במצב שיאפשר לו להמשיך למלא את תפקידו. הטיפול היה אמור להיות מוסווה כביקור רשמי ברוסיה. בדומה, דחה נשיא ונצואלה טיפולים דומים בברזיל או בקובה (שם עבר ניתוח וכימותרפיה) והעדיף להישאר בארצו.

 

בפרסום מוצגת באופן רשמי אבחנת מחלתו המדויקת של צ'אבס מלפני כשנה, שלא פורסמה עד כה: סרטן הערמונית ששלח גרורות למעי הגס ולעצמות. הערכת הזמן שנותר לו אז: "חמש שנים, אולי יותר עם טיפול הולם".

 

נשיא ונצואלה מספר באוגוסט לאומה על הכימותרפיה ונשירת השיער (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשיא ונצואלה מספר באוגוסט לאומה על הכימותרפיה ונשירת השיער(צילום: רויטרס)

 

לפי הפרסום, במסמך הרפואי האחרון שחובר ב-12 בינואר נכתב שנשיא ונצואלה "קיבל בחודש האחרון כמות גדולה יותר של חומרים מרגיעים וממריצים", מה שיכול להסביר את התנהגותו הפעילה יותר בזירה הציבורית בזמן האחרון.

 

מאוגוסט לינואר: מ-5 שנים ל-9 חודשים

העמדה הרשמית של ממשלת ונצואלה הוא שצ'אבס נרפא לחלוטין מהסרטן שממנו סבל. מבטנו הוסר גידול סרטני לפני כשנה, ומאז החל המנהיג הכריזמטי בשורת טיפולים כימיים בארצו ובקובה. בדיווח נאמר כי הניתוח הסיר גידול רק מהערמונית, וכי הכימותרפיה נועדה להתמודד עם סרטן המעי הגס.

 

הנשיא נוחת בקראקס לאחר הניתוח שעבר בקובה ()
הנשיא נוחת בקראקס לאחר הניתוח שעבר בקובה

 

ב-1 באוגוסט קבעו הרופאים שסבב הכימותרפיה הראשון לא הביא לתוצאות המבוקשות, וכי "כמה גידולים המשיכו לגדול". בין 2 ל-5 בספטמבר הוא עבר סבב שני של כימותרפיה. באוקטובר עבר סבב שלישי של טיפולים. בשלב זה רופאיו מתארים כך את המצב: "גידול אגרסיבי באזור החלציים שמעורב בגרורות בעצמות ובעמוד השדרה הקדמי". ההערכה העדכנית לתקופה ההיא: "לא יותר משלוש שנים אם הגידול לא יסולק".

 

בסוף החודש ההוא הצוות הרפואי קובע שחל "גידול ברור ומשמעותי בתאים הסרטניים שבמוח העצם". מכך הסיקו הרופאים שהיקף המחלה "הולך ומתרחב". ב-19 בנובמבר עובר צ'אבס סבב רביעי של כימותרפיה. הערכת משך הזמן שנותר לו: 12 חודשים "בהנחה שימשיך לשלול את הטיפול האינטנסיבי ביותר המומלץ".

 

בדיקות חדשות נערכו לנשיא החולה בין 4 ל-6 בדצמבר שבהן נקבע כי "מספר התאים הסרטניים בעצמותיו הוא הגבוה ביותר מאז החלו הבדיקות". בדיקה מקפת נערכה ב-30 בדצמבר ושם נכתבו הדברים העגומים: "נראה שבריאותו מידרדרת בקצב מהיר יותר". האונקולוגים נאלצים לקבוע שלמאמצים לעצירת הגרורות "אין הצלחה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הזמן להתפלל? הוגו צ'אבס
צילום: AP
עם האחים קסטרו בזמן הטיפול בקובה
צילום: רויטרס
צ'אבס מראה "עסקים כרגיל", משחק סופטבול
צילום: MCT
מומלצים