שתף קטע נבחר

מדינות המפרץ פרשו, משימת פקחי סוריה קורסת

המדינות החברות במועצה לשיתוף פעולה במפרץ הצטרפו לסעודיה. "איננו מעוניינים שאנשינו ישמשו עדים לפשעים שמבוצעים נגד אזרחי סוריה", אמרו. נציגי הליגה ידונו אף הם בפרישה אפשרית. דמשק: "הערבים יכולים ללכת לניו יורק או לירח"

מהלומה לליגה הערבית, שעשויה דווקא להוביל בעקיפין לסופו של משטר אסד. מדינות המפרץ הודיעו היום (ג') על פרישתן ממשלחת הפקחים שפעלה בסוריה בשבועות האחרונים. "איננו מעוניינים שאנשינו ישמשו עדים לפשעים שמבוצעים נגד אזרחים", נמסר בהודעה משותפת. הערב צפויים להתכנס גם שגרירי הליגה הערבית ולדון בסיום אפשרי של משימת הפקחים. ynet העביר שידור חי מדברי שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, שאמר כי ארצו דולה שיתוף פעולה עם הליגה הערבית.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

שש המדינות החברות במועצה לשיתוף פעולה במפרץ - כווית, סעודיה, איחוד האמירויות, עומאן, בחריין וקטאר - הבהירו כי הן "משוכנעות ששפיכות הדמים והרג החפים מפשע יימשכו", וכי "המשטר הסורי לא ייענה להמלצות הליגה הערבית".

 

שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, תקף את ההחלטה ואמר כי "חצי עולם זומם נגד סוריה, הליגה הערבית הגישה המלצות שידעה מראש שלא נוכל לקבל". לדבריו, "דו"ח הפקחים אישר כי תופעות נשיאת הנשק בערים הסוריות הוסרו. אנחנו בסוריה כמו הר אשר רוח לא מרעידה אותו, אולי מדינות המפרץ לא רוצות שהפקחים יראו את מה שבאמת קורה בשטח".

 

בתגובה לאפשרות שהליגה הערבית תפנה למועצת הביטחון של האו"ם בנוגע למעשי דמשק, אמר מועלם נחרצות: "הערבים יכולים ללכת לניו יורק או לירח".

 

מוקדם יותר הבוקר, דיווח העיתון הכוויתי "אלקבס" כי על פי מקורות דיפלומטיים, המשטר הסורי מנצל את הפקחים כדי "למסמס" את הפתרון. המקורות הזהירו כי המגמה בסוריה מצביעה על התמשכות שפיכות הדמים, כיוון שברור כי משטרו של אסד מוליך שולל ואינו רוצה לזנוח את נשקו. על פי העיתון, מדינות המפרץ ישתתפו במשלחת ערבית רמת דרג שתבקר ברוסיה ותנסה ללחוץ עליה לחזור בה מתמיכתה באסד.

 

בהודעה, קראו מדינות המפרץ לקהילה הבינלאומית לשאת באחריותה ולמדינות החברות במועצת הביטחון לנקוט את כל הצעדים הדרושים על מנת להפעיל לחץ על סוריה כדי שתיישם את החלטות הליגה הערבית ואת היוזמה הערבית בעניינה.

 

כבר בתחילת השבוע, הודיעה סעודיה כי היא משיבה את פקחיה מהמדינה השסועה. במשרד החוץ בריאד לא הסתפקו במהלך, וקראו להפעיל את "כל הלחץ האפשרי" על המשטר הסורי כדי שישים סוף לאלימות נגד אזרחים ויפעל בהתאם להסכם שעליו חתם עם הליגה הערבית.

 

"סעודיה קוראת לכל מעצמות העולם, לחברינו ברוסיה, סין, אירופה וארצות הברית, ולאחינו במדינות המוסלמיות לשאת באחריות לנעשה בסוריה", הצהיר שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל-פייסל, שטען עוד כי המשטר בדמשק לא מימש שום סעיף מיוזמת השלום של הליגה הערבית.

 

ההודעה הסעודית התקבלה שעות ספורות לאחר שגורמים בליגה הערבית הבהירו כי משימת פקחי הארגון בסוריה תוארך

בחודש נוסף, וכי מספרם יעלה.

 

מאז החלו הפקחים הערבים את עבודתם בסוף חודש דצמבר, דיווחו ארגוני זכויות אדם במדינה על מאות הרוגים. בעקבות מה שנתפש ככישלון המשימה, דרשו ארגוני האופוזיציה בסוריה להעביר את הטיפול במשבר במדינה לידי מועצת הביטחון של האו"ם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגישת שרי החוץ של הליגה הערבית בקהיר
צילום: רויטרס
אסד ברחובות דמשק
צילום: AFP
הפגנה נגד נשיא סוריה בחומס
צילום: רויטרס
מומלצים