שתף קטע נבחר

הקלטות מהבית הלבן: ג'ון קנדי מתכנן את 1964

בהקלטות מ-1963 שפרסמה לראשונה הספרייה הנשיאותית על שם ג'ון קנדי אפשר לשמוע את הנשיא לשעבר מפנטז על נאום בחירות שישודר בטלוויזיה בצבע, מציג לילדיו את שר החוץ הרוסי - וגם מבקש מעוזריו לקבוע פגישה ליום שבו התקיימה הלווייתו

נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ון קנדי, נהג להקליט באופן סודי את שיחות הטלפון והפגישות שערך בחדר הסגלגל. אמש (יום ג') פרסמה הספרייה הנשיאותית על שמו 45 שעות של הקלטות שטרם פורסמו עד כה, בהן הוא מדבר על טלוויזיה בצבע, מציג את ילדיו לשר החוץ הסובייטי ובאופן מצמרר גם קובע פגישה ליום שבו התקיימה לבסוף הלווייתו.

 

באחת ההקלטות נשמע קנדי משוחח עם יועציו לגבי הקמפיין לנשיאות ב-1964, שאליו לא זכה להגיע, ותוהה אם יש לשדר בצבע בטלוויזיה את הנאום שלו בוועידה הדמוקרטית הלאומית. "כנראה מיליון צופים בצבע ותהיה לזה השפעה. אני לא יודע כמה זה יקר, אבל תהיה לזה השפעה על הוועידה. הצבע נראה כל כך טוב, אם אתה עושה את זה נכון".

 

ג'ון קנדי ורעייתו ג'קלין (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ג'ון קנדי ורעייתו ג'קלין(צילום: gettyimages)
 

הקטע המצמרר ביותר הוקלט יום לפני שקנדי יצא לביקור בדאלאס, שבמהלכו נרצח. הוא ניסה לקבוע פגישה עם גנרל עבדול האריס נאסוטיון מאינדונזיה. "אני אראה אותו", אמר לאחד מעוזריו, "מתי הוא יהיה כאן? ביום שני?". "ביום שני ושלישי", השיב העוזר, "ובכן, זה יום קשה. זה יום מהגיהנום, אדוני הנשיא".

 

הקלטה אחרת מתעדת פגישה עם שר החוץ הרוסי, אנדריי גרומיקו, כאשר ילדיו קרוליין בת ה-6 וג'ון בן ה-3 משחקים מחוץ לחדר הסגלגל. "אתה יכול לפתוח שם את הדלת, רק תגיד לשלום לבתי ולבני", נשמע קנדי אומר, ואז פונה לילדיו: "בואו ותגידו שלום. אתם רוצים להגיד שלום לשר?".

 

רעייתו וילדיו של קנדי בהלווייתו (צילום: Getty Images image bank) (צילום: Getty Images image bank)
רעייתו וילדיו של קנדי בהלווייתו(צילום: Getty Images image bank)
 

"שלום, שלום", אומר גרומיקו כשהילדים נכנסים, "הם מאוד פופולרים בארץ

שלנו". לאחר מכן, מספר קנדי לילדיו כי הבוס של גרומיקו, ניקיטה חרושצ'וב, נתן להם את הכלב שלהם במתנה. "המפקד שלו הוא מי ששלח להם את פושקינה. ידעתם את זה?".

 

בפגישה אחרת, בנושא ווייטנאם, נשמע קנדי מתוסכל - אך גם משועשע - כאשר גורמים בצבא ובמחלקת המדינה הציגו לו חוות דעת שונות לחלוטין לגבי הנעשה במדינה. "שניכם הייתם באותה מדינה?", הוא שואל לבסוף.

 

בשלוש שנותיו בבית הלבן הקליט קנדי 260 שעות של פגישות ושיחות טלפון. מאז 1993 החלה הספרייה הנשיאותית על שמו לפרסם את ההקלטות, והפרסום אתמול היה האחרון, שכיסה את החודשים האחרונים שלו בתפקיד. עם זאת, כ-40 דקות של הקלטות לא פורסמו - מסיבות משפחתיות וביטחוניות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אי פי איי
לא זכה להגיע לבחירות. ג'ון קנדי
צילום: אי פי איי
אנדריי גרומיקו
צילום: gettyimages
מומלצים