שתף קטע נבחר

שמחון נזף במנכ"ל התעסוקה: אתה חוצה גבולות

שר התמ"ת התפרץ בוועדת הכספים על מנכ"ל שירות התעסוקה יוסי פרחי שיסיים בחודש הבא את תפקידו: "אם המנכ"ל שלי היה מדבר ככה הוא לא היה מנכ"ל". הרקע לעימות: התנגדות פרחי לתוכנית שמחון להקים עשרות מרכזי תעסוקה חוץ ממשלתיים

עימות חריף פרץ היום (ד') בוועדת הכספים בין שר התמ"ת שלום שמחון למנכ"ל שירות התעסוקה יוסי פרחי על רקע תוכנית השר להקים עשרות מרכזי תעסוקה חוץ-ממשלתיים. השר הטיח כלפיו, "אם המנכ"ל שלי היה מדבר ככה הוא לא היה מנכ"ל. אתה חוצה גבולות. אני השר שלך ואתה מגזים פה". שמחון רמז שהוא היה מפטר את פרחי אלמלא פרישתו הקרובה מהתפקיד בחוד הבא.

 

 

פרחי טען כי תכנית המרכזים רק תגרום נזקים ובמיוחד תחליש את שילוב המגזר הערבי בתעסוקה. הוא גילה כי המשטרה הזמינה אצלו גיוס של 1,500 שוטרים ואמר כי רק מרכז תעסוקה אחד יכול לפתור את הבעיות.

 

נוסף לפרחי תקפו את התוכנית הח"כים שלי יחימוביץ יו"ר העבודה וחברת הוועדה, ודב חנין (חד"ש).יחימוביץ טענה שהתוכנית מוקמת "בצורה מפוקפקת" והיא הולכת להיות "מיני-ויסקונסין שמכניסה את ויסקונסין בדלת האחורית וזו בפירוש תחילתה של הפרטה כמו שניסו ללא הצלחה להתחיל להפריט את שירות בתי הסוהר".

 

יחימוביץ שאלה, "למה אתם הולכים עם הג'וינט כשיש לכם את שירות התעסוקה? לג'וינט יש התמחות טובה יותר בסידור אנשים בעבודה? הרי החברות הפרטיות בוויסקונסין לקחו אנשים משירות התעסוקה וכל מה שעשו זה סיבוב של כסף גדול על חשבוננו". ח"כ חנין הצטרף לדברים ואמר גם הוא מודאג מהקמת המרכזים.

 

"המרכזים לא הולכים להיות ויסקונסין או הפרטה"

השר שמחון הגיב שהקמת 22 המרכזים לא תהווה מנגנון חלופי לשירות התעסוקה. הוא גילה כי הבוקר (ד') נפגש עם מזכיר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי וסיכמו כי שירות התעסוקה "יקבל נתח" מהתוכנית ולמעשה יהיה שותף כמו יתר הגופים. לדבריו שיתוף הפעולה יוסדר לאחר כניסת המנהל הבא לשרות התעסוקה אחרי פרישת פרחי.

 

"המרכזים לא הולכים להיות ויסקונסין או הפרטה", הדגיש השר."זו הולכת להיות מסגרת חוץ-ממשלתית וולונטרית, שמוקמת על פי דין ולא בניגוד לחוק שירות התעסוקה. אין בהפעלתה חריגה מסמכויות הממשלה", אמר והסתמך על חוות דעת שנתן היועץ המשפטי לכנסת לבקשת ח"כ יחימוביץ. "הכוונה למשוך למרכזים אנשים ממעגלים שלא מגיעים לשרות התעסוקה. אם היה לשירות אינטרס למשוך אותם, מי הפריע לו"?

 

העימות התפתח בדיון של הוועדה על שילוב בתעסוקה של חרדים, בני מיעוטים ובעלי מוגבלות (ראה ידיעה נפרדת) והיו"ר ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לא נתן להרחיב את הויכוח שלא היה על סדר היום. הוא הודיע שיתקיים דיון נפרד על תוכנית המרכזים, קרוב לודאי בשיתוף ועדת העבודה והרווחה לפי הצעת יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (ליכוד).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלום שמחון
צילום: מתי אלמליח
יוסי פרחי
צילום: משרד התמ"ת
מומלצים