שתף קטע נבחר

"קצין בכיר: אין לנו דרך לפגוע משמעותית בגרעין"

אשכנזי הציע "להמשיך לפעול מתחת למכ"ם" מול האיראנים, וב"טיים" נחשף מדוע ישראל נמנעת מתקיפה: קצין בכיר אמר בממשלה בסתיו האחרון כי לישראל אין דרך לפגוע משמעותית בגרעין האיראני, "אבל אם אקבל את הפקודה, אבצע אותה"

הרמטכ"ל לשעבר אומר כי יש להמשיך בפעולות "מתחת למכ"ם", הנשיא קורא לעודד את האיראנים להפיל את המשטר - וכעת נחשפת סיבה נוספת המסבירה מדוע אופציית תקיפת הגרעין אינה עומדת בראש סדר העדיפיויות. קצין בכיר בצה"ל אמר בתדרוך בממשלה בסתיו האחרון כי לישראל אין יכולת לפגוע משמעותית בתוכנית הגרעין האיראנית. כך גילה גורם ביטחוני בכיר למגזין "טיים".

 

"הודעתי לממשלה שאין לנו יכולת לפגוע בתוכנית הגרעין האיראנית בצורה משמעותית. אם אקבל את הפקודה לעשות כן, אבצע אותה, אבל אין לנו דרך לפגוע בצורה משמעותית", ציטט הבכיר הביטחוני את דברי הקצין. לדברי הקצין, לישראל היכולת לעכב צבאית את פרויקט האטום של איראן בשנה, לכל היותר.

 

עוד בנושא האיראני:

 

ה"טיים" מסביר כי מילת המפתח היא "משמעותית". לדברי הבכיר הביטחוני, הנחת העבודה מאחורי ההכנות הצבאיות של ישראל היא שכדי שתקיפה באיראן תהיה כדאית, עליה לעכב את תוכנית הגרעין בלפחות שנתיים. אולם, בשל פיזור מתקני האטום האיראניים והמגבלות של חיל האוויר, ישראל יכולה לקוות לעכב את איראן רק בכמה חודשים, או בשנה לכל היותר. הבכיר ייחס את הדברים להערכת הוועדה לאנרגיה אטומית, שעליה הוטל להעריך את התוצאות האפשריות של תקיפה.

 

בכנס בתל-אביב שטח היום הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי את משנתו על האסטרטגיה הנדרשת מול איראן. "האסטרטגיה הנוכחית היא הנכונה לדעתי. כולם צריכים לשמור אופציות על השולחן, כשיגיע הרגע ישראל תצטרך לסמוך על עצמה", אמר.  לדבריו, יש להיערך לתקיפה באיראן: "בניגוד ללפני עשור, האפשרות שיהיה עימות עם איראן היא לא דבר שצריך רק לדבר עליו, אלא גם להתכונן אליו".

 

על רקע חיסול המדענים האיראנים, הוסיף הרמטכ"ל לשעבר: "האסטרטגיה הנכונה לדעתי בנוגע לאיראן היא לעשות כל מה שאפשר מתחת למכ"ם, בשילוב עם סנקציות כואבות ומשתקות. לצד זה צריך לשמור על אופציה צבאית אמינה על השולחן עם נכונות להשתמש בה. צריך לא רק לדבר על אופציה צבאית אלא גם להכין את הצבא אליה".

 

במקביל, אמר נשיא המדינה שמעון פרס בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס כי על הקהילה הבינלאומית "לגרום לאנשים באיראן להאמין כי הם מסוגלים להפיל את השלטון שלהם". לדברי פרס, "יש לסיים את ההתערבות של איראן במזרח התיכון. האיראנים הפכו את רצועת עזה לבסיס שיגור רקטות לישראל, וחיזבאללה כמעט חיסל את לבנון".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתקן להעשרת אורניום בנתנז
צילום: AP
המתקן בקום. "ישראל פועלת מתחת למכ"ם"
צילום: AFP
מומלצים