שתף קטע נבחר

סוריה מציגה: "נשק ישראלי" בידי המורדים. צפו

מקלעים, מטענים - ופצצות מתוצרת ישראל. משטר אסד מנסה להשחיר את פני המורדים, ושידר תמונות שבהן נראו אמצעי לחימה עם כיתוב בעברית. האופוזיציה: 84 איש נהרגו ביום שישי

כלי תקשורת בסוריה דיווחו כי מנגנוני הביטחון של משטר בשאר אסד תפסו באזורים שונים במדינה כמות גדולה של תחמושת ואמצעי לחימה, חלקם מתוצרת ישראלית. בתוך כך טענו הערב (יום ו') גורמים באופוזיציה הסורית כי לפחות 84 איש נהרגו במהלך היום בעימותים בין אנשי אסד למורדים.

 

לפי הדיווחים בתקשורת הסורית, כוחות הביטחון של אסד תפסו את אמצעי הלחימה בערים דומא וחרסתא, בפרברי דמשק ובעיר חאמה. בין השאר הם תפסו מקלע, פצצות מתוצרת ישראל, רובים אוטומטיים, מטעני נפץ מסוגים שונים, חומרי נפץ, מרעומים, אמצעי קשר, אמצעים לראיית לילה, אפודים, לוחיות מזויפות, חומרים רפואיים, מדי צבא ובגדים הדומים לאלה שלבשו הפקחים הערבים שבאו לסוריה במהלך משימתם.

 

אמצעי הלחימה שהוצגו בטלוויזיה הסורית:

 

בסרטון ששודר בטלוויזיה הסורית נראו כלי הנשק שנתפסו לכאורה, והקריין ציין כי חלקם אמצעי לחימה מתוצרת ישראל

ששימשו "טרוריסטים" - הכינוי שבו משתמש משטר אסד לתיאור המורדים הסורים. על חלק מאמצעי הלחימה אכן נראו כיתובים בעברית, אולם לא תמיד היה ברור מי אוחז בהם ולא ניתן לדעת בוודאות היכן צולמו התמונות.

 

לא מן הנמנע כי הדיווחים בתקשורת הסורית נועדו לרפות את ידיהם של המורדים, ולהציגם כמי שמסתייעים ב"אויב הציוני" או משתמשים בפקחים הערבים, שחלקם עזבו השבוע את סוריה בזעם, לצורכיהם.

 

אין זו הפעם הראשונה ב"אביב העמים הערבי" שתמונות של נשק מישראל לכאורה משמשת את המשטרים או את המורדים כדי להציג את הצד השני כבוגד. בשנה שעברה, מעט אחרי תחילת ההתקוממות בלוב נגד משטרו של מועמר קדאפי, הציגו המורדים בעיר מיסרטה לראווה כלי נשק שלטענתם נלקחו שלל מאנשיו של קדאפי, ושלדברי המורדים מקורם בישראל.

 

הנשק שהציגו המורדים הלובים בשנה שעברה ()
הנשק שהציגו המורדים הלובים בשנה שעברה

 

מנהיגי המורדים הלובים ציינו אז כי בשלל מצאו בין השאר פצצות ורקטות מתוצרת ישראל שעליהן מגן דוד. בתמונות ששודרו נראו פצצות מסוגים שונים, אך לא ניתן היה להבחין בסמל ישראלי, מספר סידורי שהוטבע בהם או כל סממן ישראלי אחר.

 

ובחזרה לסוריה - במהלך כל היום המשיכו להגיע מהמדיה דיווחים שלפיהם נמשכת הלחימה העזה בין המורדים לכוחות אסד. בשעות הערב טענו גורמי אופוזיציה כי 84 איש נהרגו היום במדינה מאש כוחות הביטחון. לא ניתן לאמת את המידע, כיוון שגישתם של כלי התקשורת הזרים לנעשה בסוריה מוגבלת מאוד.

 

במקביל, אמר שגריר רוסיה באו"ם, ויטלי צ'ורקין, כי ארצו מוכנה לדון בהצעת ההחלטה של המערב ומדינות ערב במועצת הביטחון. זאת, למרות שבמוסקבה סבורים שחלקים בה "אינם מקובלים". רוסיה הטילה וטו בעבר, יחד עם סין, על הצעה לגנות את משטר אסד על הדיכוי האלים של המחאה בסוריה. בהצעת ההחלטה מופיעה קריאה לאסד להתפטר, בהתאם לעמדת הליגה הערבית.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טנק סורי ברחובות העיר חומס
צילום: AFP
מומלצים