שתף קטע נבחר

חינוך חינם מגיל 3? רק אם הילד נגמל מחיתולים

בכמה ערים דרשו מהורים לגמול את ילדיהם מחיתולים לפני כניסתם לגן העירוני - בניגוד להוראת משרד החינוך. "לעירייה אין זכות למנוע חינוך חינם בגלל שבני עושה פיפי בחיתול", כעסה אם לבן 3. מומחים מתריעים: גמילה מוקדמת עלולה לגרום נזק

משרד החינוך קבע במפורש כי אין להתנות קבלת ילד לגן בגמילה מחיתולים, אך בדיקת ynet העלתה כי בחלק מהרשויות המקומיות מתעלמים מההוראה. "עם כל הכבוד, לעירייה אין שום זכות למנוע מהילד את הזכאות לחינוך חינם בגלל שהוא עדיין עושה פיפי בחיתול", אמרה קרן, אם לילד בן שלוש ממרכז הארץ.

 

האם גני הילדים ערוכים לחוק חינוך חינם?

 

הורים שביקשו לרשום את ילדיהם לגן ילדים בתל אביב התבקשו על-ידי העירייה "לסיים את תהליך הגמילה עד תחילת שנת הלימודים, או לכל המאוחר כחודש לאחר תחילת השנה". בעיריית ראשון לציון אמרו להורים כי "במידה שהילד אינו גמול, תינתן ארכה עד 1.11.2012 לסיום תהליך הגמילה". בדיקה העלתה כי גם ברשויות מקומיות נוספות דרשו את הגמילה מחיתולים כתנאי קבלה.

 

הדרישה של עיריית ראשון לציון: "תינתן ארכה" ()
הדרישה של עיריית ראשון לציון: "תינתן ארכה"
 

 

עד החלת חוק חינוך חינם מגיל 3 הגיעו הילדים לגנים עירוניים בגילאים מבוגרים יותר, ורובם ככולם כבר נגמלו מחיתולים. הבעיה נובעת גם מכך שבגנים עירוניים התקן לגננות מצומצם מאוד ועומד על גננת וסייעת לכ-35 ילדים בגן. לעומת זאת, בגנים פרטיים מספר הגננות והסייעות ביחס לכל ילד גבוה יותר.

 

הורה שנתקל בדרישות הסותרות את הנחיות משרד החינוך, אמר כי "זאת פשוט חוצפה שהעירייה קובעת לנו מתי לגמול את הילד

מחיתולים. זה עניין מורכב שתלוי מאוד בהתפתחותו של הילד ואין לי שום כוונה לכפות על הילד שלי גמילה כשהוא לא בשל לכך מבחינה גופנית".

 

בחוזר מנכ"ל משרד החינוך משנת 2001 כתוב בפירוש כי "יחד עם הגננת תעבוד מטפלת או סייעת שתהיה מודעת לעובדה שיהיה עליה להחליף חיתולים לילדים לא-גמולים. יש להדגיש בהגדרת תפקיד הסייעת שמחובתה לטפל בילדים שאינם שולטים בצרכיהם ועליה להיות דמות משמעותית בליווי הילד בשלבים הרגישים של תהליך הגמילה".

 

ההודעה של עיריית תל אביב ()
ההודעה של עיריית תל אביב

 

מומחים לחינוך בגיל הרך אומרים כי 20 אחוז מהילדים נגמלים מחיתולים באופן מלא רק אחרי גיל שלוש, ובכל אופן מדבר בתהליך הדרגתי התלוי בקצב התפתחותו ובשלותו של הילד.

 

"לא בעיה שניתן לפתור מהיום למחר" 

פרופ' פנינה קליין מאוניברסיטת בר-אילן התריעה כי גמילה מהירה וחדה עלולה לגרום נזק. "לרוב, ילדים בגיל שלוש יכולים לשלוט בצרכים שלהם, אך ההורים חייבים להבין שלא מדובר בבעיה שניתן לפתור אותה מהיום למחר והגמילה מצריכה חשיבה ותכנון הדרגתי בהתאם להתפתחות של הילד, אחרת הנזק יהיה חמור יותר מהתועלת".

 

ניר גולן, מנכ"ל רשת "גני גולן", אמר כי "הגישה החינוכית המקובלת כיום היא שאסור ללחוץ על הילד להיגמל מוקדם וכל ילד נגמל בזמן שלו. המעבר מגן פרטי לגן עירייה הוא דרמטי מאוד מבחינתו של הילד, שעובר מקבוצה קטנה לכיתה גדולה של 35 ילדים. כמו כן, התקן של גננת וסייעת אינו מספיק כדי להעניק טיפול אישי לילד ועל כן במקרים שהילד עדיין לא גמול, מומלץ להורים לפעול בזהירות ולשקול שנה נוספת בגן פרטי".

 

מרכז השלטון המקומי מסר אתמול (א') בתגובה כי "השלטון המקומי פועל והנחה לפעול על פי הוראות חוזר המנכ"ל". מעיריית ראשון לציון נמסר כי "השאיפה היא שכל הילדים יהיו גמולים מחיתולים עם כניסתם לגן עירוני, אך זה אינו מהווה תנאי קבלה ואף ילד לא יסולק על רקע זה מהגן". בעיריית תל אביב אמרו כי "לא מדובר בתנאי להרשמה, אלא בהמלצה לגמול את הילדים מחיתולים טרם כניסתם לגן. זאת בעיקר משום שגני הילדים העירוניים אינם ערוכים לקליטת ילדים שאינם גמולים".


פורסם לראשונה 29/01/2012 23:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קודם גמילה, אחר כך גן. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים