שתף קטע נבחר

ש"ס נגד המבקר: רוצה ועדת חקירה ממלכתית

לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה על מחדל אסון הכרמל, שיטיל אחריות אישית על שר הפנים, מחדש אלי ישי את קריאתו לכונן ועדת חקירה ממלכתית. ל-ynet נודע כי ישי פנה באמצעות ח"כ אמנון כהן ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה. גורם בכנסת: "הסיכוי להקמת ועדה כזאת קלוש, זה בעצם לפטר את המבקר"

שר הפנים אלי ישי מחריף את מאבקו במסקנות הצפויות בדו"ח מבקר המדינה , בעקבות מחדלי שירותי הכיבוי שהביאו לאסון הכרמל . ל-ynet נודע כי ישי החזיר באמצעות חברו לסיעה, ח"כ אמנון כהן, החבר בוועדה לביקורת המדינה, את הדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדוק את המחדלים.

 

השריפה בכרמל. ישי בטוח בחפותו (צילום: אגף המבצעים של משטרת ישראל ) (צילום: אגף המבצעים של משטרת ישראל )
השריפה בכרמל. ישי בטוח בחפותו(צילום: אגף המבצעים של משטרת ישראל )

 

על פי החוק, קיימות שלוש אפשרויות להקמת ועדת חקירה ממלכתית. הראשונה היא בהחלטת ממשלה שתתקבל בהצבעת שרים. האפשרות השנייה היא באמצעות רוב בהצבעה במליאת הכנסת. האפשרות השלישית היא באמצעות החלטה של הוועדה לביקורת המדינה, אלא שוועדה זו יכולה לקבל את ההחלטה רק לאחר פרסום הדו"ח.

 

גורם בכנסת אמר הערב כי הסיכוי שתוקם ועדת חקירה ממלכתית טרם פרסום הדו"ח הוא קלוש ביותר. "זה בעצם החלטה לפטר את המבקר", אמר.

 

דו"ח המבקר ואלי ישי - כתבות נוספות ב-ynet:

 

בעבר הפעיל ראש הממשלה בנימין נתניהו לחץ על ישי כדי להימנע מהקמת ועדה שכזו וכעת מחייה ישי את הדרישה, כדי לאותת שהוא בטוח בחפותו וכדי להפעיל לחץ פוליטי על נתניהו. ישי טען מאז אסון הכרמל כי התריע שוב ושוב בפני משרד האוצר על מצבם הקשה של שירותי הכיבוי, אך נענה בדרישה חוזרת ונשנית לבצע רפורמות לפני שיקבל את הסיוע של מאות המיליונים שדרש.  

 

השר ישי. "היה מהיחידים שהתריעו" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר ישי. "היה מהיחידים שהתריעו"(צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ אמנון כהן פנה לחבר הכנסת רוני בר-און, העומד בראש הוועדה לביקורת המדינה, וכתב כי "נוכח המסקנות האישיות המסתמנות, אני חש כי טעיתי כשיצאתי בעבר נגד הקמת ועדת חקירה ממלכתית. לא ייתכן לצמצם מחדל של ממשלות ישראל במשך שנים בעריפת ראשים של שני אנשים".

 

יועץ התקשורת של השר ישי מסר כי "פנייתו של ח"כ אמנון כהן ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה נעשתה על דעתו בלבד וללא תיאום עם השר".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

ח"כ כהן הוסיף כי "ישי היה מהיחידים שהתריעו בתוקף ובעקשנות על המחדלים ופעל והשיג תקציב לשירותי הכבאות. יש לשקול שוב הקמת ועדת חקירה ויש לבדוק הכשלים המערכתיים והקולקטיביים ובעיקר את השאלה מדוע לא היה תיאום בין המערכות השונות והאוטובוס נשלח לתוך האש".

 

מקורב לישי: אז כל השרים צריכים להתפטר

מקורב לישי ניסה להסביר מדוע אין לשר כוונה להתפטר. "מבקר המדינה קובע למעשה שכול מי שלא מאיים בהתפטרות מיידית ולא מפרק את הממשלה - הוא אשם", אמר המקורב. "כלומר, מתן וילנאי צריך להתפטר מיידית כי אין מספיק ערכות מגן. יעקב ליצמן צריך להתפטר כי אין מספיק מיטות בבתי חולים. יצחק אהרונוביץ צריך להתפטר כי לא קיבל מספיק תקציב למשטרה,

וראש הממשלה צריך להתפטר כל רבעון, מכיוון שיש לו אחריות אישית על כל הנעשה".

 

דו"ח המבקר הנוגע לאסון הכרמל צפוי להטיל אחריות אישית על ישי ועל שר האוצר יובל שטייניץ. המבקר אמור להגיש את הדו"ח רק בסוף השבוע, אך מסקנותיו התפרסמו מספר ימים קודם לכן.

 

על פי המבקר התרשל שר הפנים, כמי שהיה אחראי על מערך הכבאות, בהכנות לאירוע מהסוג שהתרחש, ולא עשה הכול כדי שהמערך יהיה ערוך ומצויד לאירוע שכזה.

 

במקביל יקבע לינדשטראוס כי שטייניץ השהה העברת תקציבים למערך הכבאות והתנה זאת בעריכת רפורמה. המבקר צפוי לקבוע כי שר האוצר צריך היה צריך להעביר את התקציבים בהקדם, ורק לאחר מכן לעמוד על דרשותיו.

 

על רקע מסקנות הדו"חות העלו גורמים משפטיים את האפשרות שהשרים ישי ושטייניץ יתפטרו מתפקידיהם, אך מקורביהם שללו את האפשרות.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מהלך עוקף מבקר. אלי ישי
צילום: גיל יוחנן
השריפה בכרמל, דצמבר 2010
צילום: דוד
מומלצים