שתף קטע נבחר

כפר סבא: הוחרם צפע ארסי שהוברח לישראל

8 נחשים שהוחזקו ללא היתר נמצאו בחיפוש שערכו פקחי רשות הטבע והגנים בדירה בעיר. לטענתם אחד הנחשים הינו צפע במבוק ארסי, שעל פי החשד הוברח בניגוד לחוק לישראל. ביה"ח רמב"ם: אין בארץ נסיוב נגד לארס הנחש

האם תושב כפר סבא גידל נחש ארסי מסוכן ללא ידיעתו? בעקבות מידע שהגיע לרשות הטבע והגנים על החזקת נחשים בניגוד לחוק בדירה בכפר סבא, הגיעו בשעות הצהריים אנשי רשות הטבע והגנים בסיוע מחלק הבילוש כפר סבא עם צו מבית המשפט כדי לערוך חיפוש במקום.

 

"מצאנו בבית שמונה נחשים שהוחזקו ללא היתר וככל הנראה יובאו בניגוד לחוק לישראל. אחד הנחשים היה ארסי ביותר ומתחקיר ראשוני, נראה כי הבעלים לא ידע כי מדובר בנחש מסוכן, דבר שיכול היה לסכן את בני הבית", אומר ל-ynet אריה קלר, ראש אגף מניעת סחר בבעלי חיים ברשות הטבע והגנים. 

 

לדברי קלר, מזיהוי ראשוני של הנחש נראה כי מדובר בצפע במבוק ירוק (גומצן במבוק), זוחל ארסי המצוי בדרום מזרח אסיה ויובא לישראל שלא כחוק. קלר החרים את הנחש ונחש נוסף. שישה נחשים לא ארסיים שהוגדרו על ידי קלר, כזוחלים נפוצים הנמכרים בקרב מגדלים וחנויות של חיות אקזוטיות, הושארו בידי הדייר. 

 

צפע במבוק ירוק לאחר ההחרמה (צילום: אריה קלר, רט"ג) (צילום: שרון שילו, רשות הטבע והגנים) (צילום: שרון שילו, רשות הטבע והגנים)
צפע במבוק ירוק לאחר ההחרמה (צילום: אריה קלר, רט"ג)

 

ביה"ח רמב"ם בחיפה: אין נסיוב נגד ארס הנחש בישראל

פרופ' ידידיה בנטור, מנהל המכון הארצי למידע בהרעלות בבית החולים רמב"ם בחיפה אמר בשיחה עם ynet כי על פי זיהוי סוג הנחש, "אין נסיוב נגד בבתי החולים בישראל. לא רק שאין, גם לא צריך להיות מאחר שלא מדובר במין של נחש מקומי", הוא מסביר. "עד כה היו לנו מספר מקרים של הכשות של נחשים ממינים שאינם מצויים בישראל ועמדו בפנינו אופציות שונות לטיפול תומך, המיועד לייצב מערכות גוף חיוניות".

 

לדבריו, במקרה של הכשה עתידית מהמין המדובר, ניתן יהיה להפיק נסיוב מנחשים ממין זה המוחזקים בגני חיות בישראל או לייבא נסיוב ממרכז לרעלים בתאילנד.

 

שני הזוחלים הוחרמו על ידי רשות הטבע והגנים, שפתחה בחקירת הנושא ובכוונתה להגיש כתב אישום נגד מחזיק הזוחלים בגין החזקה וסחר לא חוק של ערכי טבע מוגנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שרון שילו, רשות הטבע והגנים
הצפע שהוחרם. ארסי וירוק
צילום: שרון שילו, רשות הטבע והגנים
מומלצים